Ielogoties ar Facebook pasi
Svari clock Šodien ir 16. Oktobris 16:14:53


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[7] Apmeklētāju kopā[5090]

Kā izvēlēties garšīgu un derīgu šokolādi?

Šokolāde…

Šo saldo kārumu mīl gan bērni, gan pieaugušie, to mēs pievienojam saldajiem ēdieniem un dzērieniem, ar baudu ēdam pie tējas un tāpat vien …

Tāpēc, protams, gribas, lai tās garša sniegtu vienīgi baudu, un tāpēc vajag iemācīties izvēlēties augstvērtīgu šokolādi.

Domājat, tai obligāti ir jābūt dārgai?
Gan jā, gan nē , viss nav tik viennozīmīgi. Kā izvēlēties augstvērtīgu šokolādi, neesot ekspertam, jums pastāstīs šis raksts Kleoo.lv!

Šokolāde: gardā kāruma vēsture

Par iespēju baudīt šī kāruma izmeklēto garšu mums jāpateicas Amerikas indiāņiem, kuri dzīvoja 1000 gadus pirms mūsu ēras.
Sākumā šokolāde tāfelītes veidā sastopama nebija. Tas bija īpašs dzēriens, kas pagatavots, izmantojot kakao pupiņas, un pats nosaukums „čokoatl”, vēlāk transformējās par „šokolādi” un nozīmēja „rūgtais dzēriens” vai tika arī tulkots kā „ūdens un piens”. br /> Indiāņi to dzēra dažādu rituālu laikā. Šokolādei tika pievienoti augi un garšvielas, tāpēc tas bija ļoti pikants un garša bija pietiekami savdabīga atšķirībā no tās, ko zinām mēs tagad.
Kristofers Kolumbs vēlāk kakao pupiņas piegādāja Eiropai, precīzāk, Spānijai, taču dzēriens uzreiz netika novērtēts pēc nopelniem. Tikai 16. gadsimta vidū mācīts mūks Benconi vēstīja Spānijas karalim par brīnumainajām dziedinošajām šokolādei piemītošajām īpašībām, un, pateicoties tam, vēlāk šokolādes dzēriens kļuva par valsts noslēpumu. Šī dzēriena pagatavošanas noslēpums tika glabāts praktiski aiz slēgtam durvīm, bet noslēpuma paudējam draudēja nāves sods. Pagāja gadi līdz recepte tika „atslepenota” un bija pieejami plašākam lietotāju lokam …
Tieši Spānija – „vaininiece” vispasaules mīlestībai pret šokolādi. Šokolāde tajos laikos bija ļoti dārga bauda, tāpēc to baudīt varēja atļauties tikai sabiedrībā zināmi bagāti cilvēki. Augstvērtīgai dārgai šokolādei netiek pievienots kafijas pulveris. Pat, ja redzat skaistu uzrakstu „kakao vellas”, ziniet: šis produkts pagatavots no „kafijas raušiem”, kas ražoti sapresējot kakao pulveri. Ja esat lasījuši Annas un Serža Goloni romānu „Ceļš uz Versaļu” , tad viegli varat iztēloties šo laiku. Šī dzēriena receptes tika patentētas, tika nodotas mantojumā un, protams, deva milzīgus ienākumus.
Tā šokolādes mānijai pievienojās Francija, Itālija, Anglija, pēc tam arī citas Eiropas valstis … Tagad šokolāde ir iekarojusi visu Planētu, un bez šī salduma grūti iedomāties mūsu dzīvi.

Šokolāde: pagatavošanas tehnoloģija

Kakao kokiem nepieciešams tropisks klimats, tikai tur tie dod ražu divas reizes gadā. Tāpēc kakao pupiņu piegādātāji ir Amerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskie rajoni, un pašas kakao pupiņas tiek iedalītas amerikāņu, aziātu un afrikāņu kakao pupiņās.
Kakao pupiņas tiek vāktas ar rokām. Katrs kakao koka auglis tiek pārcirsts ar mačeti un no tā tiek izņemtas pašas pupiņas (katrā auglī var būt līdz 40 pupiņām). Tālāk raža tiek pakļauta fermentācijai, pupiņas nobriest, tad tiek kaltētas un apceptas.
Pupiņu šķirošanu pēc kalibra var veikt gan pirms fermentācijas, gan pēc, kaut gan visbiežāk pupiņas tiek sašķirotas uzreiz pēc apcepšanas. Pašu gardāko šokolādi ražo Šveicē un Beļģijā.
Aizbraucot uz Šveici, noteikti vajag dodieties speciālā ekskursijā uz šokolādes fabriku, kuras laikā varēsiet degustēt praktiski visus šokolādes veidus, kurus tur ražo. Beļģu šokolādes veikali (tāpat kā Šveices) ir tikpat pazīstami visā pasaulē kā kafejnīcas Parīzē.
Nevajag domāt, ka visas kakao pupiņas ir vienādas kvalitātes. Tā, saskaņā ar standartu, par labu produktu tiek atzītas kafijas pupiņas, kuras satur kafijas sviesta masu ne mazāk kā 51-54%. Turklāt partijā nedrīkst būt vairāk kā 10% bojātu vai nefermentētu kakao pupiņu, bet 100 kakao pupiņu svaram jābūt no 100 līdz 160 gramiem.
Turklāt kontrolējot kvalitāti, tiek ņemts vērā:
- blakus piemaisījumi: ne vairāk kā 5%,
- mitrums: ne vairāk kā 8%,
- čauliņas, apvalki un miziņas: ne vairāk kā 13%.
No jau apstrādātajām kakao pupiņām iegūst kakao sviestu, sasmalcinātu kakao un kakao raušus. Lai pats pagatavotu šokolādi ir nepieciešams kakao sviests un kakao pulveris. No kakao raušiem gatavo kakao pulveri, kuru mēs mīlam izmantot saldajos ēdienos un dzērienos…

Šokolāde: ietekme uz veselību

Kāpēc šokolāde ir tik populāra? Protams, pirmkārt, pateicoties savām garšīgi aromātiskajām īpašībām.
Taču mūsu organismam, bez šaubām, piemīt spējas pamanīt ne tikai garšas īpatnības, bet arī noderīgumu, ko mums var sniegt vieni vai otri produkti. Ja runājam par šokolādes pozitīvo ietekmi veselībai, tad viegli saprast, kāpēc mūsu organisms to tik ļoti mīl. Šokolāde palīdz izstrādāties serotīnam – laimes, prieka hormonam. Tieši tāpēc cīņā ar depresiju, nomāktu garastāvokli vai tā profilaksei vislabāk izmantot šo saldumu.
Pateicoties tam, ka kakao pupiņas satur kofeīnu, tām ir skaidri izteiktas tonizējošas īpašības – tātad, šokolāde palīdz tikt galā ar nogurumu. Papildus tam šis garšīgais kārums sekmēs arī darbaspējas!
Šokolāde spēj pasargāt no sirds slimībām! To veicina kakao produktos esošie antioksidanti.
Fosfors, ko satur šokolāde, pozitīvi ietekmē prāta spējas. Tieši tāpēc tiem, kas veic intelektuālu darbu, mācās skolā, studē u.tml. (īpaši pirms eksāmeniem un ieskaitēm) rekomendē no rīta apēst pāris gabaliņus tumšās šokolādes.
Fenoli, kurus satur kakao produkti, stiprina asinsvadu sistēmu.
Kalcijs, kas atrodas kakao pupiņās, stiprina kaulaudus, atbild arī par mūsu matiem, zobiem un nagiem.
Šokolāde ir produkts – afrodiziaks, pozitīvi ietekmē libido, sekmē seksuālo baudu, padarot izjūtas spilgtākas.
Un tas – nebūt nav viss labo, derīgo vielu šokolādē saraksts. Zinātnieki katru gadu atklāj arvien jaunas pozitīvas izpausmes, lietojot šo saldumu. Interesanti, vai iepriekš pieminētā zinātnieka mūka Benconi vēstījumā par šokolādes brīnumainajām, dziednieciskajām īpatnībām tika pieminētas šokolādes labvēlīgās īpašības, kuras mūsdienu zinātnieki nav konstatējuši?.. Pie visām labajām īpatnībām der pieminēt, ka šokolāde var nodarīt arī kaitējumu – ja to ēdīsim lielos daudzumos.
Starp citu, mediķi apgalvo, ka šokolāde neveicina lieko svaru, galvenais ievērot divus likumus:
ēst ne vairāk kā 50 gramus šokolādes dienā, turklāt dodot priekšroku klasiskajai rūgtajai.
Turklāt der arī atcerēties,
ka diabētiķiem tradicionālās šokolādes tāfelītes ēst nevajadzētu, jo tās satur cukuru.

Šokolāde: cena un vērtība

Protams, šokolāde tāpat kā jebkurš cits produkts, pēc kvalitātes var būt gan brīnišķīgs, gan var atstāt iespaidu – varētu vēlēties ko labāku.
Kas ietekmē garšu?
Vispirms, kakao pupiņas iedala augstvērtīgajās un patērējošajās.
Pirmās, kuras dēvē arī par šķirnes, ir maigas patīkamas garšas un smalku aromātu, bet otrās garšas ziņā ir daudz asākas, pat rūgtas, ar skābumiņu un aromāts tām ir daudz spēcīgāks. No šķirnes kakao pupiņām tiek gatavota augstākās klases šokolāde. Mēs, ierindas pircēji, visbiežāk baudām šokolāde tāfelītes, kas pagatavotas no patērējošajām kakao pupiņām.
Otrkārt, šokolādes cena tiešā veidā atkarīga no tā, cik daudz kakao sviesta satur kakao pupiņas: jo tā ir vairāk, jo šokolādes tāfelīte dārgāka. Mūsdienās šis vērtīgais produkts tiek aizstāts ar augu taukiem – jo to ir vairāk, jo šokolāde lētāka.
Starp citu, cenas šokolādei drīzumā pieaugs. Tas saistīts ar to, ka lielākais kakao ražotājs (apmēram 40% no pasaulē saražotā) Kot`d`Ivuara aizliedzis mēnesi šo produktu eksportēt. Kakao likmes pieaugušas uz 200$ (martā). Āfrika vispār piegādā kakao vidēji 68% pasaules tirgus. Līderis, kā jūs jau sapratāt, ir iepriekš pieminētais Kot`d`Ivuara, 2. vietu pārliecinoši ieņem Gana, tālāk seko Indonēzija un Nigērija.
Treškārt, kakao pulvera saturs arī ietekmē cenu, jo tas satur vairāk kakao, jo cena būs augstāka. Tieši tāpēc visdārgākā būs tumšās šokolādes tāfelīte. Kā izvēlēties šokolādes tāfelīti ar optimālu attiecību cena/vērtība?

Šokolāde: pirkšanas nosacījumi

Ir daži vienkārši nosacījumi, kas ļaus jums izvēlēties augstvērtīgu šokolādi:
Skopais maksā divreiz. Jā, tā ir absolūta banalitāte, bet tāpēc tā nezaudē savu aktualitāti. Naivi domāt, ka šokolādes tāfelīte, kas maksā 0.25 Ls būs ļoti garda un atbildīs visām standarta vērtības prasībām.
Uz iepakojuma noteikti jābūt derīguma termiņam – un, dabīgi, šokolāde nedrīkst būt ar vecu derīguma termiņu. Tāpat obligāti jāpievērš uzmanība marķējuma kodam, ražotājam (adresei ir obligāti jābūt norādītai!).
Paskatieties, cik kakao sviesta satur šokolādes tāfelīte – kā zinām, jo vairāk, jo labāk. Ja sastāvs procentos nav norādīts, pievērsiet uzmanību sastāvam: jo ātrāk ieraudzīsiet uzrakstu „kakao sviests”, jo tā tur būs vairāk. Ja kakao sviests norādīts saraksta beigu daļā, tad produktā tā ir ļoti maz, un dominē augu tauki.
Atcerieties, ka, saskaņā ar standartu, kakao saturma šokolādē jāatbilst šādām normām:
- tumšajā - 33-43%
- piena - 25-30%,
- baltajā - 25-30%,
- baltajā porainajā - 30%,
-melnajā porainajā - 43%.
Ja norādīts mazāks daudzums kakao produkta, kā vajadzīgs, labi padomājiet: vai tiešām jūs vēlaties iegādāties šo šokolādes tāfelīti? Sevi cienošs ražotājs neizies ārpus standarta rāmjiem!
Īstās šokolādes sastāvā ir jābūt 4 komponentiem:
- kakao - sviestam,
- rīvētam kakao,
- cukura pūderim,
- lecitīnam.
Ja pērkat sveramo šokolādi, pievērsiet uzmanību tam, kā tā izskatās. Kvalitatīvam produktam ir gluda spīdīga virsma. Nevajag pirkt šokolādi, ja:
- tai ir balts pārklājums, kas liecina par ražošanas tehnoloģijas, uzglabāšanas pārkāpumiem vai tuvojas derīguma termiņa beigas;
- virsma nav viennozīmīgas krāsas – vietām ir ražošanas brāķis;
- ir pelējuma kārtiņa – tas liecina, ka salduma ražošanas tehnoloģija ir bijusi pārkāpta.
Starp citu, baltajai šokolādei ir jābūt ar maigi krēmīgu nokrāsu.
Daudz dažāda veida defektu un pārklājums arī ir signāls tam, ka vajadzētu atturēties no šī salduma iegādes.

Šokolāde: pēc iegādes

Ja esat nopirkuši šokolādes tāfelīti un gribat to nodegustēt mājas apstākļos, nav nekā vienkāršāka!
Protams, sākumā pievērsiet uzmanību kāruma ārējām izskatam, kas detalizēti aprakstīts jau iepriekšējā punktā.
Nolauziet gabaliņu. Augstvērtīga šokolāde, to laužot, dos skanīgu sausu brīkšķi.
Šokolādes kvalitāti iespējams noteikt arī pēc garšas.
Nolaužot šokolādes gabaliņu, tam uzreiz nav jāizkūst jūsu rokās. Uzliekot šokolādes gabaliņu uz mēles, tam ātri jāizkūst. Jo lēnāk šokolāde kūst uz mēles, jo vairāk tai ir augu tauku.
Šokolādes garšai nav jābūt ar spilgti izteiktu skābumu – tikai pēc apēšanas tam jāatstāj maiga skābuma pēcgarša.
Ja jūtat apdedzinātas kafijas garšu – tad ziniet, ka cepšanas procesā kakao pupiņas ir pārdedzinātas. Tādu šokolādi labāk nepirkt. Pats mazākais, kas jums var draudēt, apēdot šādu šokolādi, ir grēmas.
Ja šokolāde slikti uzsūcas, bet konsistence uz mēles atgādina mālus, ir bijusi pārkāpta ražošanas tehnoloģija un izmantotas pārāk mazas kakao produkta sastāvdaļas.
Sīku graudiņu izjūta liecina par to, ka ražojot izmantotas pārāk lielas kakao produkta sastāvdaļas, kas arī neliecina par augstu kvalitāti un ražošanas standartu ievērošanu.
Šokolāde, kas pielīp zobiem un it kā sadalās pa visu muti, izgatavota izmantojot lielu daudzumu sojas produktu.
Karstā šokolāde līdz šim to ļoti mīlam un pagatavot nemaz nav grūti.
Katliņu ar pienu (400 ml) novietot uz lēnas uguns, pievienot cukuru (2 tējkarotes) un mazliet vanilīna. Novest līdz vārīšanai, noņemt no uguns. Pievienot tumšo šokolādi (40 g), salauztu nelielos gabaliņos, maisot izkausēt. Pasniegt karstu, rotājot ar putukrējumu.
***
Gabaliņš garšīgas augstvērtīgas šokolādes, kas apēsts brokastīs, - veselības, možuma un prieka avots visai dienai, tāpēc neatsakiet sev šo gardumu.
Ticiet: pat pašas stingrākās diētas neiebilst dažiem gabaliņiem rūgtās šokolādes!

Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
Vidējais vērtējums:
Daudzums


dollyface
Lietotājs offline sievieteVēzisBildināta
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[18.05.2011 - 01:56]
Njā... es arī esmu šokoholiķe, katru dienu ēdu...  (hearts)
Vismīļākās ir KarlFazer, Côte d'Or. Vēl ļoti gardas ir Milka, Kalev sērijas.... 


kristjiks
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (34)
[05.05.2011 - 18:26]
Paldies Jums, Amerikas indiaanji!  (kiss) Esmu shokoholikje!

Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!


lilii
Lietotājs offline sievieteVērsisPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[11.04.2011 - 14:40]
Es dievinu melno šokolādi ar veseliem lazdu riekstiem


.
Lietotājs offline vīrietisMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[10.04.2011 - 15:02]
vajadzes pamegjinat...

.


lailushka74
Lietotājs offline sievieteZivisEsmu dzīvesbiedra meklējumos
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (45)
[08.04.2011 - 21:02]
Es gan esmu šokolādes cienītāja. Ļoti garšo piena šokolādes. It īpaši Laimas ar drupinātām vafelēm.  (ok)


elise
Lietotājs offline sievieteIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[08.04.2011 - 19:35]
ļoti garšo, bet atzīstu tikai un vienīgi rūgto šokolādi. (love)


olimpija
Lietotājs offline sievieteSkorpionsIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (30)
[08.04.2011 - 15:41]
Es dievinu melnās šokolādes kūku Zaher, uz svētkiem vienmēr uzcepu (cake) , bet kopumā neesmu šokolādes fane, par laimi

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
Taurenaefekts
jautras idejas svētkiem
PD-FB42M-019R 2.50 LVL PD-SB14P-209-010G 0.45 LVL PD-SB14P-003J-10 1.60 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Piereģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2019

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist