Ielogoties ar Facebook pasi
Auns clock Šodien ir 29. Marts 17:52:59


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[1] Apmeklētāju kopā[5184]

Vardarbība ģimenē: par ko nedrīkst klusēt.

Mums no bērnības māca, ka ģimene ir cilvēka galvenais balsts. Tā ir vieta, kur mēs izjūtam atbalstu un mīlestību, kur mūs iekļauj tuvi cilvēki, kur mūs pieņem tādus, kādi mēs esam. Ģimenē mēs atrodam sapratni un aizstāvību, kad šķiet, ka visa apkārtējā pasaule ir sazvērējusies pret mums.
Bet ko darīt, ja stiprais cietoksnis ir pārvērties par kāršu namiņu? Kā izdzīvot, kad drauds slēpjas vērtīgākajā un dārgākajā, kas mums ir – pašu mājās?
Vardarbība ģimenē mūsu sabiedrībā ir gandrīz kā tabu, tāpēc ar to saistās dažādas leģendas un minējumi.
Šos stereotipus vajag sagraut, jo tieši to dēļ sieviete, kas saskārusies ar vardarbību ģimenē, neatrod sapratni un palīdzību apkārtējā sabiedrībā, bet bieži vien arī nesaņemas vērsties pēc tās, un paliek viena ar savu bēdu.
Kleoo.lv cenšas atrast atbildes uz galvenajiem jautājumiem, kas skar vienu no pašām sarežģītākajām, smagākajām un personīgākajām tēmām – vardarbība paša ģimenē.

Vardarbība ģimenē: laužam mītus.

Mēģināsim atcerēties pašus izplatītākos mītus, kas saistīti ar šo problēmu.
Mīts №1. Vardarbība ģimenē mūsdienās nepastāv
Būtu brīnišķīgi, ja tā būtu patiesība! Bet, diemžēl, fakti paliek fakti. Pēc statistikas, vardarbība tajā vai citā formā ir katrā ceturtajā ģimenē.
Katru gadu vairāk nekā četrpadsmit tūkstoši sieviešu mirst no partnera rokas vai citu tuvu radinieku rokas. Līdz 40% smago vardarbīgo noziegumu notiek ģimenēs. Pēc statistikas, katrās divās sekundēs viena sieviete kļūst par vardarbības vai piekaušanas upuri…
Jāņem vērā, ka vardarbība ģimenē – viena no slēptākajām problēmām: daudzu valstu speciālisti ir atzinuši, ka tā ir līdera pozīcijās starp noziegumiem, par kuriem nenonāk informācija tiesībaizsardzības iestādēs.
Mīts №2. Sieviete pati provocē vardarbību un ir to pelnījusi.
Diemžēl, šis uzskats ir ļoti izplatīts, kas atkal liecina par patriarhāta dominējošo lomu.
Daudzu civilizētu cilvēku apziņā nezin kāpēc ir saglabājies stereotips, ka sieviete ir vīrieša īpašums, ar kuru „Labais kungs” var izrīkoties pēc saviem ieskatiem. Mēs aizmirstam par to, ka cilvēks principā nevar būt pelnījis sitienus vai pazemojumu, un tas ir nostiprināts mūsdienu morāles un tiesību normās. Pāridarītājam tādējādi ir ļoti vienkārši attaisnot savas darbības.
Mīts №3. Sievietes gūst baudu no vardarbības, viņas ir mazohistes.
Gadījumi, kad sievietes gūst seksuālu baudījumu no vardarbības, ir. Bet tai ir jābūt labprātīgai spēlei ar precīzi atrunātiem ierobežojumiem , nosacījumiem un tabu, un dalībai tajā ir jābūt vēlamai no abām pusēm.
Pretējā gadījumā sieviete kļūst par īstas vardarbības upuri un, ticiet, negūst no tā nekādu baudu.
Mīts №4. Sieviete jebkurā laikā var iet projām no sava pāridarītāja.
Mūsdienās mūsu valstī sieviete ne vienmēr var iet projām no sava pāridarītāja, no vīra, kas viņu sit. Bieži vien viņai nav kur vērsties. Tāpat mūsdienu sabiedrībā ir ļoti spēcīgi nostiprinājusies sievietes sociālā un ekonomiskā atkarība no sava partnera.
Mazliet vēlāk mēs pie tā atgriezīsimies detalizētāk – no kā baidās sievietes, kuras paliek dzīvot kopā ar savu pāridarītāju un spiestas pārdzīvot vardarbību atkal un atkal.
Mīts №5. Vardarbība ir tikai nelabvēlīgajās ģimenēs.
Ģimeni, kurā regulāri tiek praktizēta vardarbība, nekā nenosauksi par labvēlīgu. Turklāt sociālajā plānā tāda ģimene var būt pilnīgi normāla: vardarbības upuri parasti slēpj notiekošo, pāridarītāji bieži vien lieliski apzinās situāciju un pilnīgi adekvāti komunicē ar apkārtējiem.
Materiālajam faktoram arī nav būtiskas nozīmes: vardarbība ģimenē sastopama vienlīdz kā nabadzīgajās, tā pārtikušajās ģimenēs. Tāpēc materiālā vai sociālā labklājība nav panaceja no ģimenes vardarbības.

Vardarbības cikli.

Lai cik dīvaini tas nebūtu, bet vīrieša uzvedības shēma vardarbības situācijā ir standarta visās ģimenēs. Psihologi to dēvē par vardarbības ciklu un izdala trīs fāzes:
Sasprindzinājums.
Šajā stadijā notiek pakāpeniska negatīvā uzkrāšana: atsevišķi naida uzliesmojumi, skolnieciski strīdi, kas pāraug pretenzijās. Pāridarītājs atļaujas izteikt partnerei apvainojumus un draudus.
Turklāt bieži vien partneri cenšas attaisnot šādu vīrieša uzvedību ar sarežģīto situāciju darbā vai stresu, un sieviete šajā situācijā cenšas noturēt savas pozīcijas attiecībās.
Tieši šajā etapā upurim nepieciešams maksimāli efektīvi izmantot tuvo cilvēku vai specializēto centru atbalstu: pieaugot spriedzei, samazinās sievietes iespējas balansēt.
Akūtā vardarbība.
Konflikta eskalācija sasniedz savu virsotni, vīrietis noraujas, notiek spēcīgs negatīvisma izvirdums. Neviens no partneriem nevar noliegt vardarbības situāciju. Bet, pārkāpjot robežu, vīrietis vairs nespēj sevi kontrolēt.
Sieviete parasti jūt šā perioda tuvošanos jau laikus, pastiprinās baiļu un depresijas stāvoklis.
Atbalstu būtu iespējams sniegt tieši šajā priekšnojautu stadijā: sievietei vajag apzināties iespējas izvairīties no akūtas vardarbības, uzturēt apziņā šo lēmumu. Var būt nepieciešamas arī daudz konkrētākas darbības – piemēram, patvēruma meklēšana.
«Medusmēnesis»
Pēc akūtas vardarbības vienmēr iestājas klusuma periods. Vīrietis šajā laikā var būt mīlošs, izjust vainas apziņu. Šajā fāzē ir raksturīgi solījumi laboties, daudzkārtīgi mīlas apliecinājumi.
Dažkārt vīrietis var apelēt pie tā, ka partnere pati „noveda” viņu, ka viņš vienkārši norāvās. Satraukums un bailes sievietei pazūd, viss notikušais atspoguļojas mierīgākā gaisotnē.
Tā kā sievietei adaptācijas iespējas parasti ir augstas, viņai sāk šķist, ka viss nav tik briesmīgi, ka ar to var samierināties. Tādā brīdī apzināties notiekošā smagumu un pieņemt pareizus lēmumus rīcībai ir visgrūtāk.
Nedrīkst aizmirst, ka vardarbība, kas notikusi vienu reizi, noteikti atkārtosies. Ja cikls jau ir ielaists, to pārraut ir praktiski neiespējami. Turklāt katrā nākamajā ciklā vardarbības pakāpe pieaug.

Vardarbība ģimenē: kāpēc ir tik grūti aiziet?

Cilvēkiem, kas nekad nav saskārušies ar vardarbību ģimenē, parasti šķiet, ka šo problēmu var atrisināt pietiekami vienkārši: vajag tikai iet projām no sava mocītāja. Patiešām, šī izeja ir ļoti loģiska.
Kas gan aptur ģimenes vardarbības upuri no šāda izlēmīga soļa?
Bieži vien galvenais, dažkārt arī vienīgais arguments, ir ekonomiskā atkarība no partnera. Sievietes bieži vien pašas nespēj pilnībā nodrošināt sevi un savus bērnus patstāvīgi, nerunājot nemaz par astronomiskajām summām, kas nepieciešamas jaunas dzīves telpas iegādei.
Ja ir iespēja pāris naktis pārgulēt pie draudzenes, tad ko darīt, ja tas ir ilgāks laika posms? Un atkal, ko darīt ar bērnu, ja viņš ir?
Lai pasargātu sevi no nonākšanas šajā ekonomiskās nestabilitātes apburtajā aplī, vajadzētu jau iepriekš parūpēties par savu nākotni. Ja ir iespējams – nevajag pārtraukt strādāt, parādoties ģimenei, lai gūtu stabilus ienākumus un nezaudētu kvalifikāciju; nepārdot dzīvokli, kamēr neesat 100% pārliecināta par partneri.
Pareizais solis būtu atsevišķi ietaupījumi „melnajām dienām”. Mūsdienās, stājoties laulībā, kā pareizs lēmums ir laulības līguma sastādīšana, kur var precīzi noteikt ekonomiskos nosacījumus. Šie vienkāršie pasākumi palīdzēs jums nodrošināt ekonomisko stabilitāti nākotnē.
Cits iemesls - bailes no pāridarītāja agresijas un akūtas vardarbības izpausmes līdz pat fiziskai izrēķināšanās situācijai: „atradīs, no zemes izraks un nositīs”. Kaut gan šīs bailes ir iracionālas, parasti tām ir reāls pamats.
Ņemot vērā mūsu valsts tiesībaizsardzības iestāžu ne visai adekvāto attieksmi pret ģimenes vardarbību, nav garantijas, ka tiks nodrošināta aizsardzība pēc šķiršanās.
Izvairīties no tādas situācijas rašanās un pamatotajām bailēm var un vajag agrīnajā stadijā. Atpazīt vīrietī noslieci uz vardarbību var pēc atsevišķām pazīmēm pirms tā sākusi realizēties ģimenes dzīvē.
Tādi „trauksmes zvaniņi”, piemēram, ir vīrieša vispārējā sievietes kontrole, verbālā agresija attiecībā pret sievieti (tā ļoti bieži vēlāk pāraug fiziskā vardarbībā), nespēja kontrolēt sevi negaidītās un ekstremālās situācijās, cietsirdīga attieksme pret dzīvniekiem.
Šīm negatīvajām izpausmēm vajadzētu brīdināt jūs un kļūt, kā minimums, iemeslam pārrunāt to ar vīru. Vēl labāk – vērsties pie psihologa vai psihoterapeita. Speciālists pateiks jūsu izredzētajam, kā pareizi cīnīties ar iekšējo agresiju, kontrolēt sevi sarežģītās situācijās.
Iespējams, viņam būs nepieciešams psihoterapijas kurss, lai izstrādātu kaut kādus iekšējos pārdzīvojumus, kuri ir kļuvuši par agresīvās uzvedības iemeslu. Vajag novērtēt mūsdienu psiholoģijas iespējas!
Bet ja pēc veiktajiem pasākumiem situācija nemainās un jūs pamanāt agresijas pakāpenisku pieaugumu un vardarbības rašanos vai nolūkus – labāk aiziet uzreiz, negaidot kritisko brīdi.
Ir arī smalkāki psiholoģiskie iemesli, kāpēc sieviete paliek kopā ar savu pāridarītāju. Viens no tiem – kauns. Tas var šķist savādi, bet dažkārt sievietei ir kauns būt par vardarbības upuri, viņa uzņemas vainu par notiekošo vai baidās izrādīties vāja, bezpalīdzīga.
Sieviete arī cenšas „nemazgāt netīro veļu ārpus mājas”. Ņemot vērā esošos stereotipus attiecībā pret ģimenes vardarbību, sieviete ne tikai paliek ģimenē, bet slēpj vardarbības faktu.
Viņām jāglabā sava veida „noslēpums”, baidoties tikt nesaprastām, un nestāsta par notiekošo pat pašiem tuvākajiem.
Otrs tāds pats nevainīgs iemesls ir tradīcijas un reliģiozās normas, kas liek sievietei saglabāt laulību un ģimeni. Sieviete šajā situācijā kļūst par savas nelaimes ķīlu un neredz citas perspektīvas, kā paciest un turpināt ciest vērtību vārdā, kurām šajā situācijā nav nekāda sakara.

Akūta vardarbība: aicinājums darbībai.

Kā pasargāt sevi, ja jūs (vai jūsu paziņas) jau atrodaties ģimenes vardarbības situācijā un nevarat no tās izkļūt? Krievijas krīzes centru asociācija sievietēm „Apturam vardarbību” rekomendē izstrādāt darbības plānu vardarbības atkārtošanās situācijā.
1. Obligāti izstāstiet par jums vērsto vardarbību tam, kam jūs uzticaties.
Lai vismaz divi cilvēki būtu lietas kursā par ģimenē notiekošo, lai pieņemtu nepieciešamās darbības nepieciešamības gadījumā.
2. Atrodiet vietu, kur varēsiet paslēpties kaut uz laiku. Pāridarītājam nav jāzina šī vieta. Centieties neatstāt iespēju viņam jūs atrast (plānotāji, aploksnes ar adresēm, balss pasts telefonā).
3. Uzziniet krīzes centru vardarbībā cietušajām sievietēm telefonus. Tur var vērsties pēc psiholoģiskās un juridiskās palīdzības, dažās pilsētas ir iespēja pat gūt īslaicīgu patvērumu.
4. Vienojieties ar kaimiņiem, lai viņi izsauc policiju, izdzirdot aizdomīgu troksni un kliedzienus no jūsu dzīvokļa.
5. Pārdomājiet atkāpšanās ceļus, izplānojiet maršrutu. Noskaidrojiet, kādas durvis, logi, kāpnes, lifti tam der. Praktizējiet ātri un droši iziet no mājas.
6. Tuvojoties konfliktam, pacentieties, lai mājas un mašīnas atslēgas jums būtu pa rokai. Vajadzētu iepriekš arī sagatavot un drošā vietā noslēpt „trauksmes čemodānu”, kur vajadzētu būt pasei un citiem svarīgiem dokumentiem, naudai, apģērbam, medikamentiem un rezerves atslēgām.
Jau pirms tam izlemiet, kādas dārglietas ņemsiet līdzi.
7. Ja jūtat, ka no incidenta neizbēg, pacentieties pārvietoties telpā, no kuras viegli iziet. Izvairieties no konflikta vannas istabā, virtuvē, kur ir asi priekšmeti.
8. Akūtu briesmu gadījumā māju vajag atstāt nekavējoties, pat ja neizdevās paņemt vajadzīgās mantas. Atcerieties, jūsu dzīve ir apdraudēta!
9. Īpaši sarežģītā situācijā atrodas sieviete, ja strīda mirklī mājās ir bērni. Bieži vien par vardarbības upuri kļūst ne tikai māte, bet arī klāt esošie bērni, vai kāds cits cilvēks, kas, atrodoties afekta stāvoklī, nespēj kontrolēt savas emocijas.
Viņam vienalga, kas atrodas viņa tuvumā: sieva, māte, paša bērns. Ja jūs ciešat un turpināt dzīvot ar tādu mājas tirānu, padomājiet par savu bērnu sagrauto psihi, padomājiet par to, ka nākamā reize var būt fatāla ne tikai jums, bet arī jūsu bērnam.
Tādās situācijās no jums ir atkarīgs vairāk, nekā jūs domājat.
***
Ļoti gribas ticēt, ka šie padomi jums nekad nebūs nepieciešami. Vardarbība ģimenē – tā ir īsta traģēdija, kura, diemžēl, nepaiet garām daudzām ģimenēm.
Es ceru, ka gadījumā, ja jūs ir skārusi šī problēma, tad jūs mācēsiet pieņemt lēmumu un pārtraukt vardarbību savā ģimenē, atradīsiet spēku sevī laikus aiziet. Jebkurā gadījumā, nebaidieties lūgt palīdzību!
No tā ir atkarīga jūsu veselība un psiholoģiskā labklājība. Sargājiet sevi!

Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
Vidējais vērtējums:
Daudzums


olimpija
Lietotājs offline sievieteSkorpionsIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (35)
[02.04.2012 - 16:43]
Loti labs rakstins, patiesiba. Mani tikai nedaudz sasmidinaja pedeja punkta par pasargasanu: ,,Jau pirms tam izlemiet, kādas dārglietas ņemsiet līdzi.,, Kads sit nost Tevi, bet laicigi japadoma par darglietam (haha)

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
PD-SB14P-252-000 0.45 LVL GO-93746 2.20 LVL PD-PCH1-019 4.70 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | DISTANCES LĪGUMS TE | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2024

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist