Ielogoties ar Facebook pasi
Strēlnieks clock Šodien ir 07. Decembris 22:22:56


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[0] Apmeklētāju kopā[6074]

Kā pasargāt mugurkaulu.

"Mugurkaula lokanība – tā ir visa ķermeņa jaunība", - noslēpumaini pauž jogi, savijoties kliņģera veidolā, izpildot kārtējo asanu. Bet mēs klausāmies, smaidām un turpinām vēl spēcīgāk liekties pie zemes, staigājot salīkuši ar savu smago dzīves pieredzi, ofisa un ikdienas dzīves rosībā.
Bērnībā rīta rosmes komplekss tika uztverts kā bezjēdzīgu un primitīvu kustību komplekss un to izpildīt nebija grūti. Ar katru gadu mēs apdomīgāk uztveram noliekšanos un rokas vēzienus, bet vingrinājums „bērziņš” pakāpeniski pāriet pie neizpildāmajiem vingrinājumiem.
Nepietiekamas aprūpes dēļ mūsu mugura noveco ātrāk, nekā parādās krunkas uz sejas. Nekādas salona procedūras neatgriezīs tās elastīgumu, jaunību un vingrumu.
Mugurkauls – pats kodols, kas padara cilvēku spēcīgu, izturīgu, mērķtiecīgu, spējīgu pretoties dzīves grūtībām un slimībām. Bez balsta un kustības, tas nodrošina visu ķermeņa orgānu, kā arī galvas smadzeņu savstarpēju nepārtrauktu darbību.
Kad tiek bojāta kāda no savstarpējām saitēm, sākas mūsu ilgais ceļš uz aptiekām, pie ārstiem, dziedniekiem pēc labākajām zālēm galvai, sirdij, spiedienam, vēderam u.tml. Ja aizdomājamies, tad uzreiz atceramies, ka nez no kurienes parādījušās sāpes ir provocējušas ilgstošās sāpes mugurā.
Šajā rakstā mēs runāsim par to, kāpēc sāp mugura, kā pasargāt savu mugurkaulu no priekšlaicīgas novecošanās un kā lepniem un sevī pārliecinātiem cilvēkiem dzīvē veicas labāk, nekā saspringtiem un neizlēmīgiem.

Kas tā tāda osteohondroze.

Cilvēka mugurkauls – tas ir mazliet izliekts stienis, kas sastāv no 33 skriemeļiem. Mugurkaula lejas daļā (krusti, astes kauls) skriemeļi ir saauguši kopā, pazaudējot spēju kustēties. Kakla, krūšu un jostas vietas skriemeļi ir kustīgi.
Starp to cietajiem ķermeņiem daba apzināti ir novietojusi sargājošos slāņus - starpskriemeļu diskus. Jo elastīgāki un biezāki ir starpmugurkaula skriemeļi, jo kustīgāks ir mugurkauls, jo lielāka ir tā spēja mazināt slodzi ejot, skrienot, lecot. Lai diski nejauši neizkristu no vietas, tos tur vietā priekšējās un aizmugurējās saites, kuras līdzīgi kā caurspīdīga plata lente klāj visu mugurkaulu.
Skriemeļu atzari veido muguras smadzeņu kanālus - drošu slēptuvi muguras smadzenēm. Tura arī atrodas nozīmīgie asinsvadi, kas apgādā muguras un galvas smadzenes ar asinīm, tur atrodas arī muguras smadzeņu nervi, kas, izejot no atzariem starp skriemeļiem, nodrošina visu orgānu darbību.
Mugurkauls ir apvīts ar caurspīdīgām saitēm, jaudīgiem muskuļiem, kas notur to nepieciešamajā stāvoklī, liek saliekties un iztaisnoties. Mugurkaula kauli un skrimšļi pastāvīgi atjaunojas visas dzīves garumā: jo biežāk strādā muguras muskuļi un saites, jo ātrāk atjaunojas mugurkauls, kļūst spēcīgāks. Ja muguras muskulatūra nav nodarbināta, kauli un skrimšļi atrofējas un noveco.
Otrais mehānisms priekšlaicīgai novecošanai - nevienmērīga slodze mugurkaulam. Mugurkaula atsevišķu zonu ilgstošas spriedzes rezultātā tiek apgrūtināta asinsrite, bet kur nav barošanas – tur nav dzīves. Skrimšļi pamazām zaudē elastīgumu, mitrumu, skriemeļi pārstāj atjaunot savas šūnas. Mugurkaula struktūra kļūst vāja un trausla.
Turpmāk tāds mugurkauls nevar izturēt pat pašu mazāko slodzi. Cits uz citu spiedošie skriemeļi pakāpeniski izspiež uz āru elastību zaudējušos starpskriemeļa diskus, tie sāk deformēties. Starpskriemeļu diskam, mainot savu spriegumu un kļūstot plānākam, starp abās pusēs esošajiem skriemeļu ķermeņiem atslābinās arī saites, kas fiksē mugurkaulu. Izkustinātajam diskam spiežot uz saitēm, rodas sāpes – pirmais mugurkaula osteohondrozes simptoms, kas var izpausties jau 20 gadu vecumā.
Sāpju lēkme, kas rodas pēc saaukstēšanās, neveiksmīgas kustības, fiziskas slodzes, var ilgt vairākas nedēļas, bet tas liek pat pašiem spītīgākajiem darbaholiķiem doties pie ārsta.
Statistika liecina, ka vienreiz parādījušās sāpēs, parādīsies atkal un atkal no jauna, pakāpeniski progresējot. Taču, ja sāktu ārstēt osteohondrozi tās sākuma stadijā, tad varētu to uzveikt un saglabāt veselību un aktivitāti līdz sirmam vecumam.

Starp mugurkaula trūce.

Ja visu atstātu pašplūsmā, tad starp mugurkaula disks turpinās savu cīņu par brīvību un agrāk vai vēlāk izvirzīsies uz āru, pārraujot to saturošās saites. Te, lūk, sākas nopietnākas problēmas. Starp mugurkaula trūce dažkārt nospiež nervu galus, kas nāk no muguras smadzenēm šajā segmentā, un attīstās radikulīts.
Sāpes no mugurkaula izplatās nerva virzienā un nenorimst nedēļu, novedot pie nespējas kustēties. Daudzos gadījumos sāpes nepazūd konservatīvas ārstēšanas laikā un tad nākas doties pie ķirurga.
Dažkārt, attīstīta iekaisuma, muskuļu sasprindzinājuma rezultātā tiek saspiesti asinsvadi, kas var novest pie muguras smadzeņu daļas funkciju pilnīgiem traucējumiem: jutības traucējumiem, roku un kāju kustības traucējumiem. Ja problēma ir kakla zonas līmenī, tad saspiestie asinsvadi var novest pie galvas smadzeņu išēmijas.
Kā izvairīties no problēmām ar mugurkaulu?
1. Mazkustīgs dzīvesveids
Vāji muskuļi un saites nevar noturēt mugurkaulu pareizā stāvoklī, vienmērīgi sadalot slodzi pa visu muguru, kas noved pie mugurkaula izliekuma. Tiek traucēta asinsrite mugurkaulā, īpaši ja ilgstoši atrodas vienā pozā. Pamazām sākas skriemeļu osteoporoze, bet skrimšļi zaudē elastīgumu.
Jūsu darbība
Vingrinājumus muguras muskuļu stiprināšanai var veikt mājas apstākļos, īpaši svarīgi to iemācīt bērniem, kuru kaulu un muskuļu formēšanās šobrīd notiek.
Ja darba apstākļu spiesti jūs ilgstoši sēžat vai stāvat, centieties pēc iespējas biežāk mainīt ķermeņa pozu, ņemiet pārtraukumus un mazliet pavingrojiet.
«Pakariniet» kolēģus uz stieņa birojā. Motivējiet, ka tas nav pārāk dārgs līdzeklis komandas gara stiprināšanai. Smēķēšanas vietā labāk pāris sekundes padarbojieties uz stieņa, atslābinot muguras muskuļus.
Tā ir lieliska alternatīva dārgām programmām, kuras tiek veiktas veselības iestādēs mugurkaula ārstēšanai. Vīrieši smēķēšanas vietā varētu uzspēlēt „amerikanku”, tas cels viņu pašapziņu un stiprinās bicepsus, kas zaudējuši savu pievilcību, ilgus gadus stumdot datora peli pa galdu.
Svarīgi! Nolaidieties no stieņa pakāpeniski, viegli pārnesot visu svaru uz kājām. Lēkt kategoriski aizliegts.
Ļoti laba mugurai ir peldēšana. Ūdenī ķermeņa muskuļi izjūt spēcīgu dinamisko slodzi, pārvarot blīvās vides pretestību (ūdens ir gandrīz 800 reizes blīvāks par gaisu), tiek stiprināta muskuļu korsete, turklāt mugurkaulam nav asas slodzes, ķermenis atrodas horizontālā pozīcijā.
2. Kaitīgie ieradumi
Kā jūs sēžat, lasot šo rakstu? Ja mugura izliekta lokā, bet elkoņi atspiesti galdā – tas ir kaitīgi mugurkaulam. Pievērsiet uzmanību savai gaitai. Ieradums iet, iedurot degungalu zemē un saliektiem pleciem, ir tikpat slikts kā smēķēšana.
Jūsu darbība.
Sēdēt vajag iztaisnotu muguru, iztaisnotām lāpstiņām.
Labi, ja krēslam ir zema atzveltne, pret kuru var atspiesties, ja ilgstoši jāsēž. Katras 15 – 20 minūtes mainiet kāju, muguras, roku stāvokli.
Sēdēt vajag tieši atbalsta centrā, neliecoties uz sāniem. Īpaši aktuāli tas ir tiem, kas raksta vai zīmē. Saskaņā ar New England Journal of Medicine veikto pētījumu, ievērojamai cilvēku daļai ir samazinājušās problēmas ar muguru, tiklīdz viņi beidza sēdēt uz saviem kabatas portfeļiem.
Ejot saglabājiet taisnu mugurkaulu. Iedomājieties, ka uz galvas ir piestiprināts gaisa balons, kas liek jums lepni pacelt galvu. Iztaisnojiet plecus, iedomājieties, ka vēlaties būt pāris centimetrus garāks par kolēģi.. Pārbaudiet savu stāju vairākas reizes dienā, pieliekot muguru pie sienas.
Tagad var iegādāties speciālas stāju koriģējošās korsetes, kas palīdzēs noturēt muguru pareizā stāvoklī. Īpaši tādas koriģējošās korsetes iesaka augošiem bērniem, kam ir nosliece veidoties nepareizam mugurkaulam.
Taču šādus fiksatorus vajadzētu lietot ārsta uzraudzībā un noteikti savienojot ar ārstniecisko vingrošanu. Citādi imobilizētie muskuļi paliks vājāki, kas vēl vairāk sarežģīs situāciju.

Veselības ķīla – pareizs mugurkauls.

3. Imidžs - nekas!
Noslēpumaini izskatās sieviete, kas stāv sakrustotām kājām vai sēž kāju pārlikusi pār kāju. Taču mugurkaulam tā nav laba poza. Daudzie ieradumi, kas formē mūsu imidžu jau no bērnības, agri atsakoties no mugursomām ar divām lencēm un kurpēm ar nelielu papēdīti, ir veidojuši lielākajai daļai no mums sakropļotu mugurkaulu.
Jūsu darbība.
Nēsājiet ērtus apavus, atstājiet kurpes uz augstiem papēžiem tikai īpašiem gadījumiem. Ja nepieciešams nest smagas somas, sadaliet svaru uz abām rokām. Un, atceroties savu rūgto pieredzi, pārlieciniet savus bērnu atteikties no somām uz viena pleca un nepiemērotām kurpēm. Meklējiet kompromisu.
4. Liekais svars – tas ir slikti.
Liekais svars var neglābjami sabojāt jūsu mugurkaulu. Ar katru lieko kilogramu mugurkaula slodze palielinās, taukaudi pakāpeniski kļūst vārgi, pāraug taukos.
Jūsu darbības.
Nepārēdieties, pat, ja jums šķiet, ka pilnīgums jums piestāv. Lieta ir nevis skaistumā, bet veselībā. Pasaudzējiet savu mugurkaulu.
Ieteicami mugurkaulam ir zivju ēdieni, sieri, olīveļļa un augu eļļa, graudu putras, olas. Lai atjaunotu skrimšļaudus rekomendē ēst ēdienus, kas satur skrimšļus: galertu, auksto gaļu, želeju u.tml. Bērni gūs patiesu prieku, baudot želeju, zefīru, marmelādi, kas satur želatīnu.
Ir nopērkami dažādi uztura bagātinātāji un ārstnieciskie līdzekļi, kas satur skrimšļa komponentus: hondroitīna sulfātu, glukozamīnu u.c..
5. Darbs - vilks!
Īpašā riska grupā ietilpst tie cilvēki, kas dara smagu fizisku darbu. Pats bīstamākais ir tas darbs, kas saistīts vienlaikus ar mugurkaula sagriešanu un izliekšanu, piemēram, metot, ceļot vai pārvietojot smagumus.
Jūsu darbības.
Pacelt un atlaist smagumus ar taisnu muguru, liekot strādāt kājām, izvairīties no asiem vidukļa pagriezieniem. Darbam smagos apstākļos ir paredzētas speciālas jostas, fiksatori, kas nodrošina papildus muguras aizsardzību.
Pirms darba vienmēr izvingriniet muskuļus, iesildieties. Pēc darba beigšanas centieties strauji neatdzist: nespiedieties pret aukstu sienu, nesēdiet caurvējā.
***
Vienmēr atcerieties, ka vecumu var atstumt atpakaļ uz nenoteiktu laiku ar vienu lepnu kustību – iztaisnotiem pleciem, paceļot zodu, pārliecinātu lidojošu gaitu projām no pelēkās ikdienas un slimībām. Ne jau velti vesela mugura un eleganta stāja vienmēr tika uzskatīti par vīrieša spēka un uzticamības ķīlu, bet sievietes jaunību un seksualitāti.

Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
Vidējais vērtējums:
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
Taurenaefekts
jautras idejas svētkiem
PD-KRZ-008 1.00 LVL 2301202 1.50 LVL SC-47059 4.60 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Piereģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2019

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist