Ielogoties ar Facebook pasi
Auns clock Šodien ir 05. Aprīlis 13:34:39


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[1] Apmeklētāju kopā[30209]

Tīrām traipus: padomi un noslēpumi.

Televīzijā mums bieži stāsta par mazgāšanai paredzētiem brīnumainiem pulveriem un burvju līdzekļiem, kas it kā iztīra visus traipus. Turklāt reklāmā visbiežāk veiksmīgi tiek uzveikti „svaigie” traipi, bet tos jau arī ir visvienkāršāk iztīrīt. Realitātē mēs ļoti bieži pamanām, ka esam sabojājuši kādu mantu, kur traips jau sen ir ieēdies.
Diemžēl, pat dārgie veļas pulveri ne vienmēr var tikt galā ar veciem traipiem, un mēs cenšamies visādos veidos eksperimentējot un pieļaujot kļūdas atgūt apģērbam pirmatnējo tīrību, taču bieži vien visu vēl vairāk sabojājam: ja arī pats traips paliek blāvāks, tad laukums ap to palielinās.
Protams, var nest izstrādājumu uz ķīmisko tīrītavu, bet vai ir vērts to darīt neliela traipa dēļ?
Šodien Kleoo.lv nolēma noskaidrot, kā un ar ko vislabāk iztīrīt izplatītākos traipus, kas radušies no dažādiem dzērieniem, flomāsteriem, krāsām, tintes un zāles.

Traipu veidi.

Traipus var nosacīti iedalīt trīs grupās: ūdenī šķīstošie, organiskajos šķīdinātājos šķīstošie un tādi, kas nešķīst neviena iepriekšminētajā šķidrumā.
Ūdenī visbiežāk šķīst dažādi beztauku ēdienu traipi, parastās līmes atstātie traipi un ūdenī šķīstošo krāsu traipi.
Organiskie šķīdinātāji, piemēram, spirts un benzīns, labi iedarbojas uz tauku traipiem no produktiem, eļļā,, eļļas krāsām, lakām, krēmiem, vaska.
Šajos šķīdumos nešķīst dažādi dabiskās un mākslīgās krāsas traipi, olbaltumvielu, asins, pelējuma traipi u.tml.
Saprotams, ka atšķiras arī paņēmieni, kā iztīrīt šos traipus.
Traipus iztīrīt ir daudz vieglāk, ja tie ir svaigi un zināma izcelsme. Ja traipu uzreiz nepamanījāt, mēģiniet atcerēties, no kurienes tas radies, jums palīdzēs krāsa un smarža.
Tauku traipiem parasti nav skaidras robežas, svaigie vienmēr ir tumšāki par audumu, bet vecie kļūst gaišāki oksidējoties un noputot. Ja traips ir jaukts, tā kontūras būs izteiktākas, parasti tādi traipi ir tumšāki par audumu.
Traipu tīrītāja ietekme uz audumu.
Bez paša traipa izcelsmes vajadzētu zināt arī auduma struktūru, kur tas atrodas, jo lielāko daļa šķīdinātāju, kas nopērkami veikalos, nedrīkst izmantot uz acetāta audumiem un impregnētiem audumiem.
Obligāti pievērsiet uzmanību izstrādājuma etiķetei un šķīdinātāja rekomendācijai uz pudelītes.
Vilnu un dabīgo zīdu nedrīkst apstrādāt ar stipru sārmainu šķīdumu. Daudzi audumi nemīl stiprus šķīdinātājus ar skābi, īpaši augstā temperatūrā, bet apstrādājot ar vāju šķīdinātāju, vajag uzmanīgi skalot.
Acetāta zīdam un boloņas audumiem nedrīkst izmantot etiķskābi un acetonu, kaprons un neilons baidās no benzīna, benzola un karstiem sārmainiem koncentrētiem šķīdinātājiem.

Kopējie traipu tīrīšanas nosacījumi.

Lai kāds arī nebūtu traips, eksistē kopēji nosacījumi to tīrīšanai un auduma sagatavošanai.
Vispirms vajag izmēģināt traipu tīrīšanas līdzekli uz atsevišķu auduma gabaliņu vai uz izstrādājuma iekšpuses, lai pārbaudītu auduma izturību.
Pirms sākat darbu ar birstīti notīriet visus putekļus un netīrumus no auduma.
Uz izstrādājuma kreisās puses pielieciet baltu audumu vairākās kārtās, bet vēl labāk – audumā ietītu dēlīti.
Lai mazinātu oreola veidošanos – robežas, kas atdala tīrāmo daļu no visa pārējā auduma, vajag saslapināt ar ūdeni.
Vates, marles vai auduma tamponu viegli samitrināt traipu tīrītājā un klāt uz traipa pamazām. Var izmantot vates kociņu vai uzklāt tīrītāju ar pipetes palīdzību.
Uzmanīgi spiediet ar tamponu, nevajag berzt audumu, jo tā tas varētu tikt sabojāts.
Necentieties iztīrīt traipu ar vienu reizi, labāk to darīt vairākās reizēs.
Strādāt vajag labi vēdināmās telpās, jo lielākā daļa līdzekļu izgaros.
Nedrīkst jaukt dažādus traipu tīrītājus.
Tauku traipi: kā atbrīvoties?
Tauku traipus parasti tīra ar spirtu, benzīnu, terpentīnu vai acetonu. Šķidrumam ir jābūt tīram, bet traipu pēc iespējas labāk izņemt no kreisās puses.
Svaigus tauku traipus var iztīrīt, pagludinot audumu ar siltu gludekli (līdz 100 grādiem) caur vairākās kārtās salocītu papīru, kas pielikts auduma abās pusēs. Traipam uz gaiša auduma rekomendē uzbērt krītu, to pēc pāris stundām iztīrot ar birstīti.
No vilnas audumiem vecus tauku traipus tīra ar benzīnu un pēc 5 minūtēm izgludina ar karstu gludekli caur samitrinātu papīru.
Traipa daļu uz zīda iemērc siltā šķīdumā, kas pagatavots no: 0,5 ēdamkarotēm amonjaka spirta, 1 ēdamkarotes glicerīna un 1 ēdamkarotes ūdens.
Tauku traipus no apģērba apkaklītes vai atloka izņem ar tampona palīdzību, kas samitrināts maisījumā, kas sastāv no vārāmā sāls un 2% amonjaka šķīduma attiecībās 1:4.
Eļļas krāsu un olīveļļas atstātos traipus var iztīrīt ar amonjaka spirtu, terpentīnu vai petroleju, ja traips ir vecs, samērcējiet to terpentīnā, bet pēc tam iztīriet ar spēcīgu sodas šķīdumu.
Sveķu traipus tīra ar terpentīnu vai benzīnu, bet pēc tam ziepjūdeni.
Augu tauku traipus tīra ar petroleju, bet pēc tam ar siltu ziepjūdeni.
Zivs taukus tīra ar etiķūdeni.
Ja pamanījāt traipus uz grāmatas lapām, uzberiet krītu un izgludiniet caur baltu papīru ar karstu gludekli.
Kā iztīrīt augu izcelsmes traipus.
Augļu vai dārzeņu sulas svaigi atstātiem traipiem vajag uzbērt sāli, bet pēc tam izmazgāt.
Sarkanā vīna vai sulu svaigus traipus vislabāk iztīrīt ar vienkārša karsta ūdens palīdzību, tikai vajag pastiept audumu un apstrādāt traipu zem ūdens strūklas.
Augļu sulas ieēdušos traipus var iztīrīt ar rūgušpiena vai paniņu palīdzību, bet pēc tam izskalot audumu aukstā ūdenī.
No balta auduma vīna vai sulas traipus var iztīrīt ar balinātāju, tikai sākumā pievērsiet uzmanību izstrādājuma etiķetei un tīrītāja lietošanas instrukcijai.
No krāsaina auduma iztīrīt vīna traipus palīdzēs glicerīns, kas samaisīts ar olas dzeltenumu. Maisījuma uzlieciet uz traipa un paturiet pāris stundas, pēc tam izskalojiet ar siltu ūdeni.
Baltā vīna vai alus traipu iemērciet uz diennakti ziepju šķīdumā, mazliet pievienojiet sodu, bet pēc tam izmazgājiet siltā ūdenī.
Tējas svaigi atstātu traipu tīriet siltā ziepjūdenī, bet, ja ir jau nožuvis, tad apstrādājiet traipu ar glicerīna un amonjaka spirta maisījumu (4:1).
Kafijas traipu no jebkura auduma palīdzēs iztīrīt 3% amonjaka spirta un silta ūdens maisījums (1:1).
Zāles un citu zaļumu traipi ļoti grūti pakļaujas tīrīšanai. Ja traips ir svaigs, tad siltam ziepjūdens maisījumam pievieno amonjaka spirtu (1 tējkaroti uz glāzi), bet kokvilnas audumus var iztīrīt, pievienojot pa 1 ēdamkarotei uz katru karsta ūdens glāzi. No krāsainiem audumiem var mēģināt iztīrīt zāles traipus ar spirtu vai.
Organiskas izcelsmes traipi: kā iztīrīt?
Sviedri īpaši bojā vilnas un zīda audumus, tāpēc apģērbu vajag tīrīt savlaicīgi. Svaigus traipus tīriet ar vārāmā sāls šķīdumu (1 ēdamkarote sāls uz 1 glāzi ūdens), bet pēc tam izskalojiet ar ūdeni, vecus traipus apstrādājiet ar benzīnā samitrinātu tamponu vai pirms mazgāšanas pievienojiet ūdenim amonjaka spirtu (1 tējkaroti spirta uz 1 litru ūdens).
Svaigus asins traipus var iztīrīt, ja uzreiz izmazgāsiet drēbi aukstā ūdenī (karstā mazgāt nedrīkst). Patīriet traipu ar dzeramās sodas un amonjaka maisījumu (3:1), pēc tam pamērcējiet ūdeņraža pārskābē un izskalojiet ar ūdeni.
Vecus traipus izmērcējiet pirms mazgāšanas vārāmā sāls šķīdumā (1 ēdamkarote sāls uz 1 litru ūdens).
Ja glabājat veļu mitrā vietā, tad var parādīties pelējuma traipi. Vecus traipus var iztīrīt, pamērcējot audumu skābpiena suliņās, tad izžāvējot, patīrot ar sāls un amonjaka maisījumu (1:1), bet pēc tam izmazgājot lietu ziepju šķīdumā.
Putnu fekāliju traipus nokasiet, patīriet ar benzīnā samērcētu tamponu, tad slapju sūkli un izžāvējiet ar salveti.

Kosmētikas traipi.

Ja nejauši uzpilinājāt uz apģērba nagu laku, tad mēģiniet to notīrīt ar acetonu vai nagu lakas noņēmēju, pirms tam pārliecinoties par auduma krāsas noturību kādā neredzamākā vietā.
Svaigus smaržu traipus var viegli iztīrīt ar spirta palīdzību.
Traipu no skropstu tušas uzreiz iemērciet pienā, bet pēc tam izskalojiet ar siltu ūdeni, atkārtojiet, kamēr traips ir pazudis.
Traipu no krēma var iztīrīt ar spirta vai benzīna palīdzību.
Lūpu krāsu var iztīrīt ar vairākiem paņēmieniem:
 • uzkaisīt boraku, tad izskalot ziepjūdenī,
 • uzsmērēt vazelīnu un izmazgāt siltā ziepjūdenī,
 • patīrīt ar ētera un terpentīna maisījumu (1:1).
 • Matu krāsas traipu iemērciet ūdenī, uzpiliniet dažus pilienus glicerīna, akurāti patriniet un izmazgājiet ar ūdeni ar švammes palīdzību.
  Tīrām tintes un joda traipus.
  Lai atbrīvotos no košļenes, ielieciet audumu saldētavā uz kādu laiku, pēc tam košļājamo gumiju nokasiet, bet traipu apstrādājiet ar šķīdumu uz benzīna bāzes.
  Joda traipus tīra, iemērcot tos ūdenī un patīrot ar stērķeli, kad traips pazudis, vajag izmazgāt audumu vēsā ūdenī ar ziepēm.
  Līmes traipu tīra ar benzīnā samitrinātu tamponu, pēc tam izskalo ūdenī.
  Tinti no auduma, ja traips ir svaigs, tīra ar amonjaka spirta un sodas maisījumu (2 tējkarotes salmiaka uz 1 glāzi ūdens), var apstrādāt traipu arī ar glicerīna un denaturāta maisījumu (2:5).

  Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
  Vidējais vērtējums:
  Daudzums


  elise
  Lietotājs offline sievieteIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
  Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
  [11.11.2011 - 16:32]
  noderīgi (yes)

  Lapa: [1]
  Pievienot komentāru
  Dārgās lasītājas!!!
  Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
  Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

  Lietotāju galerijas


  favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
  Taurenaefekts
  jautras idejas svētkiem
  PD-GRL85-019M 3.00 LVL PD-SB14P-277-081J 0.45 LVL SC-62001 26.90 LVL
  Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | Noteikumi | Piereģistrēties

  Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

  © Marki Group, 2006-2020

  Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist