Ielogoties ar Facebook pasi
Auns clock Šodien ir 19. Aprīlis 17:36:44


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[4] Apmeklētāju kopā[10171]

Bērzu sulas – eliksīrs veselībai!

Mūsu senči zināja par bērzu sulas unikālajām īpašībām – ne bez iemesla senie slāvi tās ļoti cienīja.
Tika uzskatīts, ka bērzu sulas atbrīvo no nelaimēm un slimībām un atnes laimi. Koku salīdzināja ar slaidu un skaistu jaunu meiteni.
Varbūt tieši tāpēc bērzs bija galvenais simbols sieviešu – nāru svētku - Zaļās nedēļas, Nāru nedēļas – laikā, kurus atzīmēja vasaras sākumā: vija vainagus no bērzu zariņiem, dejoja riņķa dejas ap bērzu baltajiem stumbriem.
Bērzu zari un lapas, kā spēcīgs maģiskais simbols, pēc iesvētības rituāliem kalpoja kā mājas, zemes un dārza sargs – bērzs atvairīja ļaunus cilvēkus, raganas, netīros spēkus, sargāja no postošiem dabas spēkiem. Starp citu, tieši bērzs ir galvenais tautu simbols, tāpēc šodien Kleoo.lv esam nolēmuši parunāt par šī koka labajām īpašībām un ārstnieciskās bērzu sulas vākšanas noteikumiem.
Turklāt pats piemērotākais laiks ārstnieciskās bērzu sulas, kā arī jauno lapiņu vākšanai ir pavasara pirmā puse.

Tautas medicīna: ko ārstē bērzs.

Bērzam veselīgs ir viss: gan sula, gan saknes, gan lapas, gan pumpuri, gan ziedi. Vai esat pamanījuši, ka bērzu slotiņas ir iecienījuši slaveni pirtnieki, jo augstā temperatūrā no bērzu lapiņām izdalās vērtīgās vielas, kas labvēlīgi ietekmē ādu: ārstē dermatītus, pumpas, ekzēmu, mazina celulītu un tūskas.
Vēlaties skaistus matus?
Bērzu lapu novārījums stiprinās matus, atbrīvos no blaugznām un atveseļos galvas ādu. Šāds novārījums ārstē arī ādas saslimšanas, atvieglo sāpes artrīta un reimatisma gadījumos.
Bērzu lapu vai pumpuru novārījums vai uzlējums – lielisks urīnu dzenošs līdzeklis nieru un urīnceļu slimību gadījumos. No bērzu pumpuriem gatavo ēterisko eļļu.
To izmanto ne tikai medicīnā dermatīta ārstēšanai, bet arī parfimērijā – bērzu pumpuru eļļa dod raksturīgo dārgas ādas smaržu.
Uzlējumi no bērzu spurdzēm ir labi sirds slimību, gastrīta un kuņģa čūlas gadījumos, bet šim mērķim derēs tikai vīrišķās spurdzes, kuras sajaukt ar sievišķajām ir grūti: atšķirībā no vientuļajām sievišķīgajām, tās aug vairākas vienkopus.
Svaiga bērzu miza palīdz ārstēt augoņus, bet tabletes no tās – aktīvā ogle – plaši izmanto vēdera un zarnu trakta slimību gadījumos.
Derīga ir arī bērza sēne – tikai to vajag vākt rudenī, bet pavasaris, atkārtosim, labvēlīgs laiks bērzu sulas vākšanai.
Šis gardais, ārstnieciskais, veldzējošais dzēriens ir salds tāpēc, ka satur cukuru: glukozi, fruktozi, saharozi.
Bērzu sula – vitamīnu, īpaši C vitamīna, organisko skābju, aromātisko miecvielu, bioloģiski aktīvo vielu un to savienojumu, kā arī minerālvielu – kālija, kalcija, magnija, nātrija, marganeca, medus un titāna apkopojums.
Augošie hormoni un fitoncīdi, kas nogalina mikrobus, padara bērzu sulu par īsti dabīgu imunitātes paaugstināšanas līdzekli.
Atzīmēsim, ka sulas pozitīvās īpašības ir spēcīgākas par pārējām, arī ārstnieciskajām bērza daļām, jo tieši sula satur visu koka dzīvības spēku, kura krāta visu ziemu.
Bērzu sula bez jau pieminēto slimību no dermatīta līdz artrītam ārstēšanas attīra organismu no toksīniem, stimulē vielmaiņu, uzmundrina, un pēc jaunākajiem pētījumiem palīdz sievietēm klimaksa periodā, bet vīriešiem – cīnīties ar impotenci.

Bērzu sula: kad un kā vākt.

Martā aprīlī sākas bērzu mošanās no ziemas miega. Bērzu sula kāpj pa stumbru līdz koka pumpuriem.
Tā ir sulas tiekšanās uz augšu, uz zariem, var pat dzirdēt tās plūdumu, pieliekot ausi pie koka stumbra. Raksturīgais troksnis līdzinās tālumā šalcošai jūrai. Vākt sulu vajadzētu neilgu laiku: speciālisti tam velta ne vairāk kā četras nedēļas.
Bērzu sulas vākšanas sākumu var noteikt pēc laika apstākļiem, kad dienas un nakts temperatūra sasniedz pāris grādus virs nulles (apmēram pēc 25. marta), bērzs mostas. Sula samazinās tad, kad sāk plaukt lapas. Turklāt diennakts laiks, kad vākt bērzu sulu, arī ir stingri noteikts : no desmitiem rītā līdz sešiem vakarā, vakarā un naktī koks guļ.
Kad esam noskaidrojuši, kad varam vākt bērza sulu, vajadzētu noskaidrot, kurš bērzs būtu piemērots sulas vākšanai. Bērzu alejā vai mežā vajag izvēlēties veselu koku, bez bojājumiem un slimības pazīmēm, ar 20-25 cm diametrā plati stumbru.
50 cm augstumā ar urbi, nazi vai kādu citu asu priekšmetu izveidot caurumu 1cm diametrā un 2 cm dziļumā, mazliet vēršot uz augšu. Tad caurumā ievietojiet tekni, pa kuru tecēs sula, bet zem tās trauku, sulas vākšanai.
No viena koka var savākt ne vairāk kā litru sulas 2-3 dienās, bet izdzert visu sulu no koka nevajag, jo tad bērzs var nomirt. Caurumu pēc tam vajag aizvērt ar koka tapu, bet pēc tam nosmērēt ar vasku vai dārza piķi. Saudzējošāka ārstnieciskās bērzu sulas vākšanas metode ir šāda: zarā iegriež zariņu, noliec uz leju, iekarina trauku. Tā sula tecēs lēnāk, toties koks mazāk zaudēs spēku.
Svarīgi:
- nevāciet sulu pilsētā vai piepilsētā, tā nebūs ekoloģiski tīra;
- vākt sulu atļauts speciāli tam paredzētās vietās – bērzu alejās, kas paredzētas izciršanai;
- ja bērzs ir mazāks par 30 cm diametrā, tad tam var veidot tikai vienu atveri sulas vākšanai;
- obligāti apstrādājiet atveri stumbrā, citādi koks var saslimt;
- ja sula tek slikti, nepadziļiniet atvērumu, bet labāk izvēlieties citu koku;
- ja sulai ir nepatīkama smarža, tas var nozīmēt, ka koks ir saslimis – tādu sulu dzert nedrīkst!
- mēdz būt alerģija pret bērzu sulām;
- sula ātri bojājas, tāpēc labāk to dzert svaigu;

Bērza sulas: receptes.

Labākais, ko jūs varat darīt ar bērzu sulām – nedarīt neko! Dzeriet to uzreiz pēc savākšanas, kamēr visas labās vielas ir pilnā apjomā.
Glabāt bērzu sulu ledusskapī vajadzētu ne ilgāk par 2 diennaktīm. Lietot vajag pa 1 glāzei 3 reizes dienā.
Gatavojiet kokteiļus: bērzu sulas ir labas savienojumā ar mellenēm, irbenēm, brūklenēm, pīlādžogām, jāņogām, āboliem un ķiršiem, kā arī dažādiem uzlējumiem, kā piemēram, kumelītēm, piparmētrām, liepu, mežrozi, timiānu, melisu, asinszāli.
Protams, bērzu sulā tīrā veidā vai savienojumā ar citām sulām vai augu uzlējumiem – visveselīgākais dzēriens, bet, ja vēlaties to saglabāt, tad izmantojiet mūsu piedāvātās receptes.
No bērzu sulas gatavo kvasu
Pie 5 litriem bērzu sulas pievieno 2 citronu sulu, bērzu sulā atšķaidītus 25 gramus rauga, 20 gramus medus vai cukura. Visas sastāvdaļas labi samaisa, salej burkās, katrai burkai pievieno 1-2 rozīnes, hermētiski noslēdz un novieto tumšā vēsā vietā. Pēc dažām dienām dzēriens būs gatavs. To var uzglabāt līdz 4 mēnešiem, periodiski pārbaudot, jo burkas var uzsprāgt no spiediena. Ir vēl viens veids, kā uzglabāt bērzu sulas: svaigas bērzu sulas ielej trīs litru burkās, pievieno dažus gabaliņus kaltētas rupjmaizes, aizvāko un novieto vēsā vietā.
No bērzu sulas gatavo vīnu.
Uzvāra 6 litrus bērzu sulas un 350 gramus cukura, neaizmirstot nosmelt putas. Traukā liek 1-2 šķēles citrona, pievieno 1 litru baltvīna un uzvārīto bērzu sulu. Atdzesē maisījumu līdz istabas temperatūrai, pievieno pustējkaroti sausā rauga, samaisa un atstāj uz 3-4 dienām. Tad trauku aizkorķē un novieto vēsā vietā. Pēc 2 nedēļām vīns būs gatavs. Starp citu, gatava bērzu sula pudelēs pēc garšas atgādina dabīgo, bet nekādas uzturvērtības tai nav. Vielas, kuras izmanto konservācijai, neitralizē visas sulas labās vielas.
Receptes no bērzu lapām.
Ja jums nav iespējas savākt derīgo bērza eliksīru, nesatraucieties. Jūs jau atceraties, ka bērza lapām arī piemīt spēcīgas ārstnieciskās īpašības un arī tās var lietot uzturā. Kādreiz mūsu senči bērzu lapas izmantoja kā piedevu ēdieniem. Vāciet jaunās lapiņas, gatavojiet no tām zupu, sausās piedevas vai vienkārši uzvāriet kā zāļu tēju.
Zupa no bērzu lapām.
Bērza lapas samaliet, 2 ēdamkarotes masas liek verdošā ūdenī (3 glāzes), pievieno rīvētu burkānu un sasmalcinātu sīpolu, vāra 5-7 minūtes. Ļauj pastāvēt 15 minūtes, pēc tam pasniedz ar krējumu.
Piedevas no bērzu lapām.
Izkaltē bērzu un nātru lapas. Sasmalcina tās pulverī kopā ar neļķu pumpuru ( uz 1 tējkaroti bērzu lapu vajadzēs 1 tējkaroti nātru un 1 neļķes galviņu). Glabā cieši noslēgtā stikla traukā tumšā sausā vietā, pievieno ēdienam tā gatavošanas beigās.
Dziednieciskā tēja no bērzu lapām.
Divas tējkarotes sasmalcinātu bērzu lapu aplej ar 250 ml vārīta ūdens un atstāj uz 4 stundām. Uzlējumu izkāš un dzer pa 0,5 glāzei 4-5 reizes dienā siltu, pievienojot medu.
Atcerieties: daba ir pilna dāvanām, vajag tikai mācēt tās izmantot.
Vēlam jums būt tikpat skaistiem un slaidiem kā bērzi!

Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
Vidējais vērtējums:
Daudzums


yvonne
Lietotājs offline sievieteDvīņiIr sameklēta otra pusīte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[04.06.2011 - 16:58]
Saudzējošāka ārstnieciskās bērzu sulas vākšanas metode ir šāda: zarā iegriež zariņu (??????) (wait) , noliec uz leju, iekarina trauku.


yvonne
Lietotājs offline sievieteDvīņiIr sameklēta otra pusīte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[04.06.2011 - 16:56]
Pāris mēnešus atpakaļ šis raksts būtu trāpijis desmitniekā! Tagad gan nekā, bet tā jau ļoti labi un jauki.  (cool)


Marmelāde
Lietotājs offline sievieteZivis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[02.06.2011 - 13:35]
Zinu, ka ljoti veseliigas taas beerzu sulas, bet...man taa vinjas negarso, fuu.. (nope)


!
Lietotājs offline sievieteVēzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[01.06.2011 - 17:55]
Nedaudz tā kā par vēlu šis raksts  

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
SC-23907 132.60 LVL PAP-131473 2.70 LVL SC-51527 26.10 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | DISTANCES LĪGUMS TE | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2024

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist