Ielogoties ar Facebook pasi
Svari clock Šodien ir 24. Septembris 00:52:39


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[3] Apmeklētāju kopā[14385]

10 ieteikumi,kā izvēlēties un izvietot mājās augus.

Mīlat augus podos? Lai jūsu mājas augi kalpotu kā interjera priekšmets, rotājums, priecētu Jūs ar savu ārējo izskatu un neradītu nepatikšanas, Kleoo.lv piedāvā ievērot dažus likumus, izvēloties un izvietojot istabas augus mājās.
Lielākā daļa cilvēku, izvēloties istabas augus, orientējas uz to izmēriem, dekorativitāti un vērtību naudas izteiksmē. Un tikai pēc iegādes, atnesot tos mājās, sāk interesēties, kādi ir audzēšanas noteikumi.
Ja tādus apstākļus, kādi augam nepieciešami, radīt neizdodas vai augs izrādās ļoti kaprīzs, saimnieki satraucas, nolūkojoties, kā augs pamazām mirst.
Turklāt, izvēloties zaļo lolojumu, vajag jau laikus padomāt, kurā istabas vietā viņam būs ērti, bet kur to nevajadzētu novietot, lai mēs paši nejustu diskomfortu.
Neaizmirstiet, ka skaistais un pēc izskata nevainīgais augs var nodarīt kaitējumu jūsu veselībai vai, vēl ļaunāk, izrādīties indīgs.

1. Izvēloties augu pērkot.

Pareiza auga izvēle, to pērkot – viens no visbūtiskākajiem momentiem, kurš jāzina ikvienam ziedu audzētājam. Vispirms iesakām neiegādāties augu, kas jums pēkšņi ir ļoti iepaticies, nedariet to spontāni, neapjautājoties pārdevējam par audzēšanas nosacījumiem.
No tā secinām, ka augu vislabāk būtu iegādāties specializētajā veikalā, nevis tuvākajā lielveikalā, jo par augu vitrīnā ir jārūpējas gudram speciālistam, kuru atrast parastā lielveikalā ir grūti.
Esiet piesardzīgi, ja izvēlaties iegādāties lielu, dārgu augu, labāk ņemiet to, kas mazāks un lētāks. Esiet pacietīgi: labi kopjot, izaugs arī tas, toties neveiksmes gadījumā kaitējums būs mazāks materiālajā plāksnē. Jā, jo jaunāks augs, jo vieglāk tam būs pierast jaunajā telpā.
Uzmanīgi apskatiet lapas un ziedus pirms iegādes un atsakieties no pirkšanas, ja pamanāt uz tiem nesaprotamu aplikumu, lipīgu sulu vai sīkus kukaiņus.

2. Izvēle pēc vienkāršības.

Dažkārt var rasties iespaids, jo mājās mazāk augu, jo vieglāk dzīvot puķkopim. Daļēji tas ir pareizi, bet pareizāk būtu aplūkot šo jautājumu arī no otras puses: jo vienkāršāki augi, jo vieglāk par tiem rūpēties.
Ja jums gribas apzaļumot savu dzīves telpu, bet jūs neesat pārliecināti, ka labi orientējaties ziedu audzēšanas jautājumos, tad labāk iegādāties tādus eksemplārus, kā asparagus, abutilonu, kalmes, grīsli, bokarneju, fatsiju, ginuru, heliotropu, pelargoniju, kaktusus. Viņi ir viegli audzējami un kopjami. Čempions pēc izturības ir hlorofīts.
Iesācējam puķkopim nevajadzētu sākumā izvēlēties kaprīzus augus kā eshinantus, alamanda, astilbes, kamēlija, kolumneja, dizigoteka un augus-medniekus.

3. Augi atkarībā no telpas apgaismojuma.

Istabas augus, lai tie labāk augtu un justos, vajag novietot tā, lai katrs no tiem saņemtu nepieciešamo saules gaismu.
Lielākā daļa no floras pārstāvjiem ir gaismas mīļi, bet ēnas augiem arī gaisma ir nepieciešama, citādi tie izjutīs diskomfortu. Jo vairāk gaismas augam ir nepieciešams, jo tuvāk dienvidiem tas novietojams. Pie gaismas mīļiem pieskaitāmi tādi augi kā gastērija, dievkrēsliņi, lielākā daļa katusu, roze, aloja, hipeastrums. No augiem vairāk gaismu mīl fikusijas, hibiskus, eikalipts, avokado.
Mazāk gaismas nepieciešams balzamīnei, sentpolijai, kalanhojai, begonijai, kalizijai, acālijai, ciklamenai jeb alpu vijolītei. Ēnainās vietās aug araukarija, filadendrons, antūrija, fatsija, alokazija, laurs, efeja un dažādas papardes.
Daudzi augi labāk attīstīsies laukā svaigā gaisā, jo loga stikli aiztur nepieciešamos ultraviolētos starus, tā kā pēc iespējas biežāk nesiet tos ārā uz lodžijas. Turklāt neaizmirstiet, ka daudziem augiem tieši pretēji nepatīk tieši saules stari un ir iespējams apdedzināt auga lapas. Starp citu putekļaini logi slāpē saules gaismu, tāpēc centieties tos turēt tīrus.
Dabīgais apgaismojums var tikt papildināts ar mākslīgo, tad labāk izmantot luminiscējošās lampas, jo parastās elektriskās lampiņas izdala daudz siltuma. Ja jūs tomēr izmantojat elektriskās, tad sekojiet, lai gaismas avots neatrastos pārāk tuvu augam.

4. Novietojums atkarībā no telpas temperatūras.

Liela nozīme ir arī temperatūras režīmam. Lielākā daļa tropisko augu mīl lielu siltumu, subtropu – mazāk. Bet ir tādi augi, kuri labāk jūtas vēsās telpās.
Piemēram, agava, amarillis, vilarēzija, dracena, tradeskancija, papardes – šie augi domāti siltām telpām. Bet, lūk, araukarija, gerānija, hortenzija, laurs, ķīniešu roze, fuksija, ciklamena – vēsākām.
Daudziem augiem ziemas laikā nepieciešama zemāka temperatūra (apmēram 10-12 С) – piemēram, kaktusiem un citiem sukulentiem, efejām, acālijām, sīpolpuķēm. Novietojiet šos augus pašās vēsākajās vietās ar labu gaisa cirkulāciju. Neturiet aukstajā gada laikā savus mīluļus tuvu centrālajai apkurei, citādi to saknes izkaltīs, bet tas veicinās lapu vīšanu, locīšanos un krišanu. Šī paša iemesla dēļ, augus, kas atrodas virtuvē, novietojiet tālāk no plīts.

5. Novietojums atkarībā no telpas mitruma.

Kā likums, mūsu dzīvokļos mitruma līmenis visās istabās ir vienāds, paaugstināts tas varētu būt tikai virtuvē un vannas istabā. Ja runājam par vannas istabu, tad ziedi tur ir liels retums, jo lielākoties apgaismojums šajā telpā ir mākslīgs, bet tas nepatīk lielākajai daļai augu.
Tāpēc mitrumu mīlošos augus labāk novietot virtuvē, kaut gan pašiem kaprīzākajiem vienalga būs nepieciešams papildus mitrums. Apmierināt tādu augu prasības var dažējādi: izmantojot mitrinātājus, iestādot augus dubultpodā, starp tiem ieberot mitru kūdru, novietot podu uz palodzes uz paliktņa, kurā iepildīts mazliet ūdens, mitrinot lapas ar pulverizatora palīdzību.
Starp citu, ļoti veiksmīgs un vienlaikus dekoratīvs risinājums būtu mazas strūklakas izvietojums istabā – jums prieks un augiem labums. Daudzi dekoratīvie augi ir ļoti mitruma prasīgi. Mitrumu mīl begonija, difenbahija, ciperus, hipoestes, antūrija, alokazija, fitonija.
Bet sausu gaisu labi panes bilbergija, gerānija, grevileja, oleandrs, palmas, hlorofitums, kaktusi un citi sukulenti. Izvēlieties šos augus, ja nav vēlēšanās domāt par papildus mitrināšanu.

6. Auga izvēle atbilstoši tā izmēriem un telpai.

Zaļā lolojuma izmēram būtu jāatbilst apkārtesošajiem apstākļiem. Tas nozīmē, ka lielus augus labāk izvietot lielās un plašās telpās, kur ir vairāk gaismas un labāk cirkulē gaiss. Tur ērtāk jutīsies pats augs un efektīvāk papildinās interjeru, nekā daudz mazu augu.
Lielākos augu eksemplārus labāk novietot viesistabā, hallē vai plašā guļamistabā. Neiesakām ar augiem pārblīvēt istabas, jo tiek uzskatīts, ka vielas, ko izdala auga lapas un mitrums var veicināt saimniekiem bezmiegu un galvas sāpes.
Mazi puķu podi ar nelieliem augiem labi izskatīsies uz palodzēm nelielās telpās, piemēram, virtuvē vai bērnu istabā.

7. Vietas izvēle un auga podiņa gabarīti.

Pirms iegādāties augu, īpaši, ja tas ir liels un iestādīts lielā un platā podā, labāk izmērīt vietu, kur jūs grasāties to novietot.
Teiksim, ja esat izvēlējušies novietot garu augu uz palodzes, pārbaudiet, vai auga izmēri atbilst loga augstumam un vai pods tur stāvēs droši, jo palodzes platums var sakrist ar poda pamatni.
Ja esat ieplānojuši pirkt ziedu kasti novietošanai uz palodzes vai balkona malas, pārbaudiet, vai tās garums atbilst vietai, kur to esat ieplānojuši novietot.
Vai, pieļausim, jūs iegādājāties skaistu augu, kas paredzēts piekāršanai pie griestiem vai sienas. Esiet uzmanīgi, lai tas jums netraucē, īpaši ar laiku, kad tas izaugs lielāks.
Pats galvenais: esiet piesardzīgi, novietojot lielus vai nokarenos augus bērnu istabā. Bērns var izrādīt interesi un uzgāzt puķu podu sev virsū, nodarot bīstamas traumas!

8. Kad novietot augu vienu pašu, bet kad grupā.

Atkarībā no auga ārējā izskata, to var novietot vienu pašu vai kopā ar citiem. Piemēram, ja tas ir skaists un piesaista skatienu, tad labi izskatīsies viens pats. Ja augi ir mazi un neizteiksmīgi, tad labāk izskatīsies grupā, radot lielāku zaļojošo laukumu.
Pie vientuļajiem istabas augiem, kas ļoti labi izcelsies interjerā, pieskaitāmi tādi augi kā:
araukarija, grevileja, dracena, juka, fikuss, filodendrons, šeflers, fatsija – tie ir liela izmēra un ļoti pievilcīgi;
monstera, pasiflora, filodendrons, sulīgā vaska puķe – skaistās liānas;
begonija, caladiums, nidulariums – augi ar krāsainām dekoratīvām lapām;
puansetija, rododendrs, ciklamena, begonija, hortenzija – augi ar skaistiem ziediem;
hlorofitums, zigokaktuss, kolomneja – cimperlīgi augi .
Kas attiecas uz tiem augiem, kas sava nelielā izmēra un mazo lapu dēļ labāk izskatās kompozīcijā ar citiem, tad var minēt tādus augus kā adiantums, gelksina, tradeskancija. Izveidojot kompozīciju, ņemiet vērā, lai tiktu nodrošināti visiem augiem nepieciešamie apstākļi – gaisma, mitrums un temperatūra.

9. Auga labvēlība veselībai.

Zinātnieki ir pierādījuši, ka istabas augi uzlabo dzīvokļa atmosfēru, atstāj pozitīvu fizioloģisko un psihoemocionālo ietekmi. Blakus tam, lapas pievelk toksīnus, gāzes, putekļus, tiem piemīt arī fitoncīds efekts.
Pie tādiem augiem pieder kalanhoje, citrusaugi, laurs, alveja, hlorofitums, hibiskus, mirte, fikusi, rozmarīns, vīģes koks.
Citrons, laurs un fikuss ir apveltīti arī ar pretsēnīšu efektu, tas īpaši aktuāli ir telpām, kur nemitīgi atrodas pelējums.

Nedrīkst aizmirst, ka auga smarža labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu. Piemēram, pelargonija mazina depresijas simptomus, citrusaugu smarža tonizē, uzmundrina, piparmētra nomierina.

10. Kaitējums, ko augi var nodarīt veselībai.

Lai ko mēs arī neteiktu par istabas augu labvēlīgo iedarbību uz mūsu veselību, ir arī tādi eksemplāri, kurus zināmu iemeslu dēļ nevajadzētu turēt mājās. Runa vispirms ir par indīgiem augiem.
Difenbahijai, piemēram, ir indīga sula, bet alokazija un dievkrēsliņi ir toksiski. Naktenei ir indīgi augļi, piparam – dedzinoši, savukārt oleandram indīgas ir visas auga daļas.
Pirms iegādājieties kādu augu, vērsieties pie speciālista vai pārdevēja, vai tas nav indīgs vai kā citādi varētu kaitēt saimnieka veselībai. Atsakieties no indīgu augu iegādes, ja jums mājās ir mazi bērni, bet, ja jau esat iegādājušies, neaizmirstiet, ka aprūpējot tos, nepieciešami cimdi, bet pēc tam kārtīgi jāmazgā rokas.
Eksistē vēl kāda nepatīkama lieta, kuru var radīt it kā nekaitīgi augi – tā ir alerģija.
Ja kādam no mājiniekiem ir alerģija vai parādījušies alerģijai līdzīgi simptomi pēc auga iegādes – tātad, šis augs jums neder. Ja mājās ir alerģiski cilvēki, uzmanīgi esiet pret pelargonijām, papardēm, oleandru, alemandu.
Atsevišķi augi var pasliktināt cilvēku, kuriem ir problēmas ar plaušām, veselību.
Pēdējais padoms: lai augs labāk atklimatizētos istabas apstākļos, centieties tos iegādāties pavasarī, bet sākumā ielūkojietes puķkopības enciklopēdijā, lai uzzinātu, kā šo augu pareizi kopt.

Ielādēja:Lietotājs offline Kleoo
Vidējais vērtējums:
Daudzums


zilonitis
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[04.01.2011 - 17:44]
noderēs


elise
Lietotājs offline sievieteIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[29.12.2010 - 12:40]
labi padomi


.
Lietotājs offline vīrietisMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[29.12.2010 - 11:10]
nju noderes...

.

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
SC-22878 28.40 LVL SC-20493 49.70 LVL SC-29206 3.70 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2020

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist