Ielogoties ar Facebook pasi
Skorpions clock Šodien ir 24. Oktobris 18:50:38


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[6] Apmeklētāju kopā[5342]

Aizdot vai neaizdot?

Līdz ar ekonomiskajām problēmām aizņemties gribētāju kļūst arvien vairāk, tomēr izlīdzēt otram aizdodot nekādā gadījumā nav pienākums vai draudzības apliecinājums.

Nav jau nekāds brīnums, ka aizņemšanās mūsu sabiedrībā kļuvusi par ierastu parādību. Pie tās lielā mērā pieradināja bankas, kas iepriekšējos gadus bez mitas "kladzināja", cik laba ir "dzīve uz parāda". "Vēl pirms pāris gadiem aktīvi tika skandēta reklāma, kurā mazs puisēns ar lepnumu paziņoja, ka viņa tētim ir kredīts bankā," atgādina psihoterapeits Ansis Stabiņģis. Tulkojumā tas nozīmē - mans tētis ir parādnieks. Lai gan bankas centās mainīt attieksmi pret pieņēmumu - "parāds nav brālis", tagad izjūtam, ka tas tomēr izrādījies patiess. Un arī teiciens - gribi zaudēt draugu, aizdod viņam naudu - bieži gūst apstiprinājumu dzīvē.

Draudzības pārbaudījums

Kāds ikdienišķs stāsts: "Bija laiks, kad draudzene dzīvoja cepuri kuldama. Iegādājās labu dzīvokli pašā Rīgas centrā, protams, kredītā, regulāri brauca ceļojumos. Tagad viņai grūti "savilkt galus kopā". Mūsu tikšanās reizē it kā starp citu draudzene vaicāja, vai nevaru nedaudz aizdot. Atjautāju ¬- cik? Nu, cik nav žēl... Šajā brīdī sajutos ļoti mulsinoši. Neaizdot nozīmētu nodot mūsu draudzību, parādīt savu vienaldzību vai egoismu. Bet, ja aizdošu, ja nu naudu neatgūstu, jo neredzu īpaši variantus, kur lai viņa sadabū līdzekļus, lai atdotu. Un tad vēl šis "nu, cik vari"... Vai aizdotā summa proporcionāli nozīmēs manu novērtējumu mūsu draudzībai? Pavisam negaidīti sajutos neērti un neomulīgi. Kaut šāda lūguma nebūtu bijis!"
Šādas vai līdzīgas pārdomas ir pārņēmušas daudzus. No vienas puses, mums īsti negribas savu naudu izlaist no rokām, no otras puses, saprotam, ka draugiem vajag palīdzēt. Gribam atbalstīt cilvēkus, taču vienlaikus rodas dilemma - vai tiešām vajag aizdot, ja neatbalstām draugu izšķērdību vai redzam, ka viņi pieļauj kļūdas, kas noved pie finansiālām problēmām? Turklāt vēl jau ir apziņa, ka, rodoties iespējai, primāri tiks atdota nauda bankai un tikai pēc tam "saprotošajam" draugam. Kur nu vēl nelāgā pieredze ar citiem, kas aizņēmās, bet par naudas atdošanu joprojām neliekas ne zinis... "Tas ir kā iemest akmeni labi ieeļļotā mehānismā, kāds ir draudzība. Iespējams, pavisam viegli šis akmens izskries cauri, bet tikpat labi var arī nosprostot un samaitāt visu mehānismu," brīdina A. Stabiņģis.

Atteikt nenozīmē nodot

Nav jājūtas vainīgam, ja cilvēks nevēlas aizdot otram naudu, jo saredz dažādus riska faktorus. Jāatceras, ka aizņemamies svešu naudu, bet atdodam savējo, kas padara atteikšanos no tās sarežģītāku un līdz ar to vairo iespējamību, ka parāda nolīdzināšana tiks atlikta.
Ir cilvēki, kas nemitīgi aizņemas naudu, jo neprot rīkoties ar finansēm. Lai viņi pieļautu kārtējo kļūdu, labāk viņiem palīdzēt ar idejām un padomiem, nevis aizdodot. "Daļa ir pieraduši dzīvot ar vērienu un grib tā turpināt, domā - būs nauda, nebūs problēmu. Patiesībā sarežģījumi rodas nevis naudas apjoma, bet attieksmes dēļ - attieksmes dēļ pret naudu un dzīvi kopumā. Aizdošana ne vienmēr ir vienīgā iespēja palīdzēt, ir arī citas, piemēram, iekārtošana darbā, palīdzība ar kontaktiem," atgādina A. Stabiņģis.
Īpaši pašreizējos ekonomiskajos apstākļos naudas aizdošana kļūst par diezgan riskantu pasākumu. Pirmkārt, tāpēc, ka dažādu neparedzētu apstākļu dēļ aizņēmējam var rasties problēmas naudu atdot. Otrkārt, līdzekļi, kas patlaban ir brīvi, jau rīt var kļūt vajadzīgi, taču pie tiem piekļūt nebūs iespējams.

Līgums kā garants

Finanšu eksperti iesaka veidot uzkrājumus, ik mēnesi atliekot 5-10% no saviem ienākumiem. "Tas jādara laikus un regulāri, jo nav iespējams iepriekš ieplānot neparedzētus izdevumus, kas radušies, piemēram, darba zaudēšanas vai pēkšņas slimības dēļ un dažkārt ģimenes budžetā var iecirst pamatīgu robu. Var krāt naudu gan krājkasē, gan bankas kontā, galvenais, lai nepieciešamības gadījumā būtu nodrošinājums ar papildu naudas līdzekļiem. Tas ļaus izvairīties no aizdevumu ņemšanas plānotu vai neparedzētu izdevumu segšanai," uzsver Naudas plānošanas centra vadītāja Signe Bierande.
Tomēr arī aizdota naudas summa, ja ir garantija par tās atdošanu, savā ziņā ir iekrājums, pie kura tikai kādu brīdi nav iespējams piekļūt. Papildu drošībai var noslēgt arī savstarpēju līgumu. "Tajā noteikti jāpiemin aizdevuma apjoms, noteikumi (uz cik ilgu laiku tiek aizdots, aizdevuma procenti u. tml.), kā arī sankcijas, ja netiek pildīti līguma noteikumi. Šādam dokumentam nav nepieciešams notariālais apliecinājums, un ar šo līgumu aizdevējs ir tiesīgs vērsties arī tiesā," stāsta S. Bierande.

Ne naudas, ne drauga

Ir labi, ja nenonāk līdz situācijai, kad aizdevējam pašam ir jāatprasa parāds, tomēr gadās arī tā. Tieši šādas pieredzes iespaidā daudzi droši vien ir zaudējuši jebkādu kāri vēl kādreiz aizdot. Ir gadījumi, kad draudzības vārdā parāds tiek norakstīts, bet arī tas nav risinājums. "Tas būs kā līķis pieliekamajā, par kuru neviens nerunā, bet viņš tur ir," spriež Stabiņģis.
Ja nonācis tik tālu, ka parāds jāatprasa pašam, pirmais solis ir personīga saruna, var piedāvāt atdot summu pa daļām. "Iespējams, cilvēkam ir grūti pateikt, ka nav naudas, ko atdod, tādēļ, lai nesarūgtinātu, viņš melo, ka drīz atdos. Ja tas nelīdz, tad aizdevējam jākļūst uzstājīgākam, biežāk jāatgādina par parādu, iespējams, aizņēmējam kļūs neērti, un nauda tiks atdota. Būtībā runa ir par to, ko aizdevējs vēlas vairāk, - saglabāt draudzību vai atgūt naudu? Bet, lai no šādām situācijām izvairītos, jābūt atbildīgiem par savu naudu, un, tiklīdz aizdotā naudas summa ir tik liela, ka tās neatdošana varētu ietekmēt ģimenes budžetu, slēgt aizdevuma līgumu. Tādējādi būs garantija, ka nauda tiks atgūta, un mazāka iespējamība, ka nauda izjauks draudzību," iesaka Naudas plānošanas centra vadītāja.


Ielādēja:Lietotājs offline rituha28
Vidējais vērtējums:
Daudzums


sol
Lietotājs offline sievieteLauvaPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
[27.08.2009 - 12:23]
Ja neaizdosi - viņš ātrāk pārcietīs tavu nē. Ja aizdosi - vari iegūt naidnieku, jo būsi viņam kā melnums, kuram viņš jūtas parādā, jo nespēj atdot, bet izrunāt kauns un sāks pāriet ielu, kad kilometra attālumā ieraudzīs tevi... Skumīgi, bet fakts (fui)

.. laimīga ..


iceiceice
Lietotājs offline sievieteDvīņiPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
[26.08.2009 - 10:20]
protams, ka tagad par aizdošanu nevar iet i runas (no)

Labāk pazīstams pūķis, nekā svešs bruņinieks.


kristjiks
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (36)
[25.08.2009 - 17:15]
Njā, laikam jau neaizdot. (candle)

Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!


elise
Lietotājs offline sievieteIr sameklēta otra pusīteEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[25.08.2009 - 17:14]
labāk neaizdot


trallala
Lietotājs offline sievieteLauvaEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[25.08.2009 - 15:27]
viennozīmīgi draugiem naudu aizdot nedrīkst,vienmēr kkas nobruks

do re mi.....


D_H
Lietotājs offline sievieteJaunavaBildinātaEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (35)
[25.08.2009 - 14:54]
neaizdot

Galvenais, ka cilvēks labs .............

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
PD-TS50-004 3.10 LVL PD-DH20-102 1.20 LVL SC-36748 8.30 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist