Ielogoties ar Facebook pasi
Strēlnieks clock Šodien ir 04. Decembris 21:57:49


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[7] Apmeklētāju kopā[10722]

Skrambas, brūces, zilumi

Vasarās, aktīvi atpūšoties - braucot ar velosipēdu, spēlējot bumbu un skrituļojot - vai arī strādājot dārzā, biežākas kļūst sadzīves traumas. Bērni vai ik dienas atgriežas mājās ar nobrāztiem ceļgaliem un elkoņiem.

Ideālais plāksteris!
Taču parasti sadzīvē tik apjomīgi negadījumi ir salīdzinoši reti, pārsvarā tie ir nobrāzumi, iegriezumi un sīkas traumas. Ja redzams, ka ievainojums nav pārlieku nopietns un varēs iztikt bez ārsta palīdzības, būtu svarīgi brūcīti pareizi apkopt. Senāk sīkajiem ievainojumiem lietoja jodu un ūdeņraža pārskābi. Jodu, manuprāt, šādos gadījumos izmantot tomēr nevajadzētu. Pirmkārt, ļoti daudziem pret šo preparātu ir alerģija, otrkārt, tas apdedzina ādu ap brūcīti un rada papildu problēmas, piemēram, hiperpigmentāciju, kā arī paplašina ievainojuma lauku - nu jāsadziedē arī apdedzinātā āda. Savukārt ūdeņraža pārskābi joprojām uzskatu par labu un derīgu līdzekli, ko var droši lietot, ja medikaments ir pa rokai.
Ja ievainojumā iekļuvuši netīrumi, un visbiežāk tā arī ir, vispareizākais to nekavējoties nomazgāt ar tīru tekošu ūdeni vai ar ūdeni un ziepēm. Nevajag baidīties no kārtīgas mazgāšanas, ne velti mēdz teikt, ka pasaulē nav nekā tīrāka un antiseptiskāka par skaidru ūdeni. Tad brūce ir jāpārsien, vai - vēl labāk - tai var uzpūst aerosola veida plāksterīti. Ja joprojām ir neliela asiņošana, iegādājami speciāli asiņošanu apturoši aerosoli, piemēram, Blood-stop spray. Tā sastāvā ir dezinficējošas un dzīšanu veicinošas vielas. Līdzeklis veido virs ievainojuma plānu, absolūti piekļāvīgu plēvīti, kas ir aktuāli, kamēr asiņošana tiek apturēta. Kad asinis vairs netek, var lietot vai nu parasto leikoplasta plāksterīti ar tajā iestrādātu marles gabaliņu, kas kalpo kā polsterītis, vai arī izmantot otra veida uzpūšamo līdzekli Spray-on plaster jeb uzsmidzināmo plāksteri, kuru atkarībā no tā, cik brūcīte ir liela, no 10-15 centimetru attāluma uzpūš uz ievainojuma. Preparāts izveido caurspīdīgu plēvīti, tādu kā otru ādiņu, ko gandrīz nevar manīt, bet zem tās nobrāzums labi sadzīst un neinficējas atkārtoti. Atšķirībā no ierastajiem leikoplasta plāksteriem, kuri mēdz ar kreveli piekalst pie ādas un no kuriem tad ir grūti tikt vaļā, no uzpūšamā plākstera speciāli nav jāatbrīvojas, tas pats palēnām mazgājoties izzūd.

Sargies no zemes!
Ja pušums ir radies kontaktā ar zemi, piemēram, trauma gūta ar sarūsējušu, zemē gulējušu naglu, vai ievainojums gadījies, veicot dārza darbus, noteikti precīzi jāatceras, vai pēc potēšanas grafika ir veikta pote pret stinguma krampjiem jeb tetānusu. Šīs potes iedarbības ilgums ir 10 gadi. Ja imunitāte šajā laika periodā nav atjaunota, tad steigšus jādodas uz tuvāko slimnīcu, uz ķirurģijas nodaļu un jālūdz izdarīt vakcināciju. Zināšanai - bērniem šīs potes tiek veiktas skolā, bet 16 gadu vecumā to izdara pēdējo reizi, tātad jau 26 gadus veca lasītāja šobrīd var droši doties uz poliklīniku. Skaitlis "6" turpmāk būs jāatceras uz visu mūžu, lai turpmāk - 36, 46. 56 utt. gadu vecumā - savu imunitāti pret stinguma krampjiem regulāri atjaunotu. Jo ar šo saslimšanu patiešām joki mazi. Stinguma krampji ir infekcijas slimība, kuras izraisītājs clostridium tetani atrodams augsnē. Klostrīdijai nokļūstot asinīs, tā izdala nāvējošu toksīnu, no kura cilvēks aiziet bojā. Bet, laikus izdarot poti, saslimšanas gaita tiek apturēta. Ne vienmēr augsne ir inficēta ar šo vīrusu, tas ir gluži kā ar ērcēm - ne jau katra ir encefalīta pārnēsātāja, bet to nevar zināt līdz brīdim, kad slimība jau attīstījusies, bet tad jau ir par vēlu, un parasti pacients vairs nav glābjams.

Trakums ar tulznām!
Tulznas ir sīkas sadzīves traumas, kas sākotnēji nemaz nešķiet ievērības vērtas, tomēr tās spēj pilnībā sabojāt vasaras atvaļinājumu. Tās parādās uz kājām līdz ar pirmajām siltajām pavasara dienām, kad novelkam zeķes, vai uz plaukstu ādas, strādājot ar grābekli vai izkapti. Cik bieži viss ceļojums tiek sabojāts, ja jau pirmajā brauciena dienā no neierastās staigāšanas kāju pēdas pārklājas ar tulznām. Šajā gadījumā izcils ir līdzeklis Blister spray dressing - prettulznu aerosols. To var lietot gan jau uz izveidojušās tulznas, gan tad, kad āda ir tikai saberzta, piemēram, no lāpstas roktura, uzrokot dārziņā vagu. Profilaksei aerosolu uzpūš vairākkārt, ļaujot katrai iepriekšējai kārtiņai nožūt, tādējādi veidojas polsterītis, kas nomāks tulznas parādīšanos. Ja tulzna jau uzberzta, rīkojas tāpat, un, kad izveidojusies jau pabieza plēvīte, uzvelk zeķi (ja tā ir) uz kājas. Līdzeklis gan aizsargā, gan noņem sāpes, jo veic polstera funkciju, pasargājot ādu no turpmāka bojājuma. Bez zeķes iztikt nevarēs, jo tad plēvīte ar apaviem tiks pārāk ātri noberzta.
Pret tulznām ir jāizturas pavisam nopietni, jo to atrašanās vietas - parasti kāju pēdas un roku plaukstas - ikdienā tiek nesaudzīgi lietotas, un tas pamatīgi apgrūtina dzīšanu, atkal un atkal tulznas pārraujot un inficējot no jauna. Tāpēc vislabāk no tām izsargāties vai, ja tas nav izdevies, pareizi apkopt un ļaut sadzīt.

Kā paātrināt dzīšanu?
Kad brūcīte pārklājusies ar krevelīti, svarīgākais ir ļaut organismam darīt savu darbu - uzaudzēt jaunu ādiņu zem krevelītes. Tātad - vispirms ir jāapbruņojas ar pacietību un jāaizmirst negantie bērnības ieradumi tās knibināt. Tas ne tikai palielinās nākamās kreveles izmēru, bet var arī veicināt hiperpigmentāciju - pēc sadzīšanas uz ādas paliks tumšs plankums, kas pazudīs tikai pēc pusgada vai gada.
Kad brūce jau pārvilkusies ar kreveli, tomēr ir iespējams paātrināt un atvieglot dzīšanas procesu, lietojot speciālas ziedes, piemēram, Solkoseril, kas satur skābekli. Līdzeklis pieejams gan gēla, gan ziedes veidā. Gēlu lieto agrīnā stadijā, kad brūcīte vēl ir svaiga. Ziedi lieto, kad tā jau kļuvusi sausa, sakaltusi. Tas īpaši svarīgi, ja krevele ir paliela un, piemēram, uz ceļgala vai elkoņa. Sažūstot tā, kājai vai rokai lokoties, krevele var pārlūzt, pirms paguvusi zem tās izveidoties jaunā ādiņa, tādējādi atkal un atkal pagarinot pilnīgu sadzīšanas procesu. Ziede kreveli mīkstina, neļaujot tai plaisāt, vienlaikus veicinot dzīšanas procesu. Līdzīgas iedarbības līdzeklis ar dziedējošu efektu ir Chiroxy krēms. Tas ir īpaši iedarbīgs līdzeklis, ko lieto pat pēc plastikas operācijām, lai saīsinātu pēcoperācijas laiku.
Visbeidzot, kamēr ievainojums dzīst, vajadzētu atturēties no alus dzeršanas, jo tas var radīt sastrutošanu. Vispār alkohola lietošana dzīšanas laikā nav ieteicama, lai netraucētu darboties imūnajai sistēmai.

Palīdzi neveidoties rētai!
Ja sasitums un brūcīte ir tādā ķermeņa vietā, kur sarētojumi nebūtu vēlami, noteikti jālieto līdzekļi pret rētu veidošanos. Uz pilnīgi svaigas brūces tos vēl nevajag smērēt, bet tajā brīdī, kad rētiņa jau ir sausa un sāk dzīt, ir jālieto līdzekļi, kas mazinās rētas stiprību. Tie ir fermentu preparāti, piemēram, WobeMugos ziede, kas piemērota salīdzinoši svaigākai rētiņai. Silikonu saturošs gēls ir Dermatix.

Dzeltenimelnizaļais zilums
Ne vienmēr sadzīves traumu dēļ tiek bojāta āda. Nepatīkamas sasitumu sekas ir zilumi. Kaut arī sāpju vairs nav, neglītais plankums, kura krāsa vairāku nedēļu laikā mainās no zili melnas līdz zaļi dzeltenai, var sagādāt bēdīgus brīžus. Arī pret šo problēmu ir līdzekļi, kas gan nespēj acumirklī izgaisināt zemādas asinsizplūdumu, bet tas preparāta iespaidā noteikti uzsūksies daudz ātrāk, kā arī, uzklāti tieši pēc trieciena, mazinās asinsizplūduma apjomu. Tāds medikaments ir, piemēram, AuridermXO, kas ir pārbaudīts un aktīvi tiek lietots pēc plastikas operācijām. Palīdzēs arī Lioton gēls, kas izmantojams, ja zilums jau ir izveidojies, lai neveidotos saasiņojumi audos. Tātad, ja ir gadījies spēcīgs uzsitiens (bez pušuma) un skaidrs, ka zilums būs, pareiza rīcības shēma būs šāda - uzreiz ir jāuzliek sasistajai vietai kaut kas auksts, piemēram, audumā un polietilēna plēvē ietīts ledus, vai kāds ledusskapī atdzisis trauks - dzēriena pudele vai konservu kārba. Asinsvadi sašaurinās, asinsrite kapilārajos asinsvados palēninās, un izplūdums vairs neveidosies tik liels. Pēc tam var uzklāt AuridermXO vai Lioton gel, lai palīdzētu asins receklim uzsūkties.

Traumējošie odi
Vai odu kodumus arī var pieskaitīt pie sadzīves traumām? Parasti nē, bet ir
cilvēki, kuru āda ir ļoti jutīga vai alerģiska pret odu kodumiem. Šādi cilvēki, iekožot odam, izmisīgi kasās (starp citu, arī bērni nereti sakasa mazo kodumiņu līdz asinīm), līdz noberž ādu. Šajā brīdī mēs jau varam runāt par ādas bojājumi jeb sadzīves traumatismu. Atbrīvoties no niezes palīdzēs Psilo balzams vai Fenistil gēls. Tos uzklāj uz sakasītās ādas, mazinot kniešanas sajūtu, kā arī ādas iekaisumu. Šie preparāti derēs arī bišu kodumiem, bet atkarībā no tā, cik alerģisks ir cilvēks pret bišu indi, kāda ir viņa reakcija uz kodumu, iespējams, būs jālieto arī antihistamīna tabletes.

Ja lieta nopietna...
Ja iegūta trauma, kas draud ar asins zaudējumu, vispirms ir jāaptur asiņošana. Jāsaprot, ka liels asiņu zaudējums vienmēr ir risks veselībai un pat dzīvībai. Tātad, ja trauma ir pietiekami nopietna un asiņošana izteikta, jāsāk ir ar asiņošanas apturēšanu un tikai tad jāmeklē palīdzība. Apjomīgas asiņošanas atkarībā no tā, kas pārrauts - vēna vai artērija, iedala venozajā un arteriālajā asiņošanā.
Reti, bet dažkārt rodas ievainojumi, kas izraisa arteriālo asiņošanu. Tā ir spēcīga strūklakveida pulsējošu asiņu strūkla. Šāda izpausme ir saistīta ar sirdsdarbību - sirds, spēcīgiem grūdieniem, ko radījis šoks un stress, sūknē asinis. Arteriālās asiņošanas gadījumos iesaka lietot žņaugu, un tā praktiski ir vienīgā reize, kad žņaugs tiek izmantots. Kad artērija ir nospiesta un asiņošana apturēta, būtu vērts uz lapiņas uzrakstīt precīzu laiku stundās un minūtēs, kad žņaugs ir uzlikts, un to dot līdzi mediķiem. Uz atmiņu nevajadzētu paļauties, jo uztraukumā cipariņi var arī izkrist no prāta. Taču tos atcerēties ir ļoti svarīgi - ja žņaugs nospiež locekli ilgāk nekā divas stundas, tas var draudēt ar nekrotisku izmaiņu veidošanos, izraisot rokas vai kājas zaudēšanu. Žņauga lietošana tomēr uzskatāma par samērā senu un tikai avārijas metodi, un, ja iespējams, tas jātur maksimāli īsāku laiku.
Venozās asiņošanas pazīmes: tai nav pulsējošā un strūklakas efekta, kaut asiņošana var būt spēcīga, tā ir plūsmas veida, bez grūdieniem. Lai apturētu venozo asiņošanu, žņaugu nevajadzētu lietot, jo tas asinīm, kas atplūst no sirds, nosprosto ceļu un tās iztek ārā. Tāpēc venozās asiņošanas gadījumā (un arī visu citu asiņošanas veidu gadījumos, ja vien tas iespējams) vispareizāk ir likt spiedošus pārsējus. Ar piespiešanu vien iespējams sekmīgi pārtraukt asiņošanu, pat diezgan spēcīgu. Vispirms uz brūces ir jāuzliek apjomīgs marles tampons, jo marles šķiedrainā struktūra palīdz veidoties asinsvadu sienu atjaunojošajam receklim. Ja nav marles, jāizmanto jebkurš, vēlams tīrs, auduma gabals. Pēc piespiešanas ievainojums stingri jānosien. Uzliekot spiedošo pārsēju, tiek panākts, ka cietušais vairs nezaudē asinis, un tad var izsaukt ātro palīdzību. Līdz brīdim, kamēr ierodas mediķi, kuru turpmākas rūpes būs šoka stāvokļa neitralizēšana, vislabāk būtu pacientu novietot guļus stāvoklī, nedaudz ar improvizēta pagalvja palīdzību, paceļot uz augšu galvu.


Ielādēja:Lietotājs offline rituha28
Vidējais vērtējums:
Daudzums


alce
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[06.09.2009 - 14:15]
bruuces vasaraa?? ikdienishkja lieta.. parasti bruuceem esmu izmantojusi tautas mediciinu..kaa piemeeram celjmallapa.. (yeah)


dažreiz_optimiste
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[14.08.2009 - 13:17]
loti veertiigs raksts iisteniibaa...biju domaajusi ka visu jau zinu par sitaam lietam, bet uuuj kljuudiijos


sweetheart
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (30)
[14.08.2009 - 01:10]
Oij meienes to pat reāli nav iespējams ta izstastīt (haha) Biju aptiekā jautaju par to pūšamo plāksteri, man saka jā ir tāds, lasu-KOSI ZAĻĀ KRĀSĀ (hehey)

Es izvēlos būt laimīga!


dzirksteliite
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[13.08.2009 - 17:50]
sweetheart, jā, pastāsti! (hi)

make love, not war!


Nopietna
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[13.08.2009 - 15:43]
Pastāsti kā tiki pie zilā vaidziņ?? (shy)

Sievietes noslēpumus neizpauž, viņas tos apmaina pret citiem.


sweetheart
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (30)
[13.08.2009 - 15:30]
Starpcitu, varbūt kada no jums ir izmantojusi to pūšamo plaksteri? Labs?

Es izvēlos būt laimīga!


sweetheart
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (30)
[13.08.2009 - 15:05]
Njā arī es izbaudu vasaru ar zilu vaidziņu (hmm) interesantākais ir tas ka man as izdevās (haha) sap istenībā baigi, bet bus ko atcerēties. Damas esiet uzmanigas un saudzīgas (eyes)

Es izvēlos būt laimīga!

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
SC-44997 14.20 LVL PD-GRL61 3.70 LVL SC-47733 24.30 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist