Ielogoties ar Facebook pasi
Strēlnieks clock Šodien ir 04. Decembris 21:56:41


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[7] Apmeklētāju kopā[5499]

Vai vecāki drīkst strīdēties?

Lai gan bērna acīs vecāki ir perfekti, kļūšana par mammu vai tēti nepadara mūs par supervaroņiem. Arī vecāki var būt noguruši, sliktā omā vai dusmīgi. Un vecāki mēdz strīdēties, dažkārt pat par gluži mazsvarīgām lietām.
Bet pēc tam visus mūs nodarbina viens jautājums. Vai bērns drīkst kļūt par šādu strīdu liecinieku? Un kā tas ietekmē mazo cilvēku?


Droši vien nav ideālu ģimeņu, tāpat kā nav ideālu vecāku. Laiku pa laikam mēs esam pārāk noguruši, lai atbildētu uz visiem bērna jautājumiem, pārāk aizņemti, lai stundu no vietas lipinātu plastilīna cilvēciņus vai kopā liktu puzli. Protams, vieglāk ir uzlikt DVD ar bērna mīļāko multeni un šo laiku veltīt atpūtai un sev.
Arī ar strīdiem ir tā, ka laiku, kad to darīt, ne vienmēr izvēlamies apzināti. Tāpēc gadās, ka vecāku attiecību risināšanas liecinieki ir bērni. Bet vai šis attiecību aspekts no bērna ir jāslēpj?

Divējādi strīdi
Katra vecuma bērni pieaugušo strīdus uztver mazliet savādāk. Jo bērniņš mazāks, jo mazāk viņš saprot strīda iemeslus. Mazāki bērni vairāk uztver emocijas, kas virmo vecāku starpā, kamēr lielāki mēģina izprast kašķa iemeslus.
Tomēr ikviens bērns jūt, kā strīda laikā jūtas un uzvedas vecāki. Ja vecāku domstarpības tiek konstruktīvi risinātas un neviena no iesaistītajām pusēm netiek pazemota, spriedze pēc strīda pazūd un bērns vecāku strīdam var pat nepievērst uzmanību. Tomēr gadās, ka strīdam nav atrisinājuma... Paliek sasāpējusi problēma, aizvainojums un abu vecāku slikta pašsajūta. Pat, ja neņem vērā, ka vecāki šādā emocionālā stāvoklī daudz biežāk ir neadekvāti prasīgi vai īgni attiecībā pret bērniem, mazais jūt spriedzi, kas virmo gaisā un to pārdzīvo.

Risinājums - nestrīdēties?
Dažkāt pāri lepni paziņo, ka viņu ģimenē strīdu nav, vai arī tos rūpīgi slēpj no bērniem. Lai gan strīdi nav jaukākā ģimenes dzīves sastāvdaļa, tomēr tā ir neiztrūkstoša. Turklāt strīdu no bērniem noslēpt nevar. Pat ja mazais neredz pašu strīdu, viņš jūt emocijas, kas kūsā gaisā.
Nestrīdas vienīgi tie pāri, kas viens pret otru ir pilnīgi vienaldzīgi. Sak, kāpēc strīdēties, ja man otra viedoklis tāpat nav svarīgs. Nu gluži tāpat, kā tu neuzsāc strīdu ar tantēm trolejbusa pieturā.
Tāpēc strīdēties vajag, tikai tas jādara pareizi, tā, lai neaizvainotu otru un konflikts tiktu atrsināts. Šāda vecāku strīdēšanās pieredze arī bērnam būs nevis traumējoša, bet pamācoša. Mazais apgūst, kā strīdēties produktīvi.
Turklāt, ja bērna dēļ iztiekat bez strīdiem, tomēr neizrunātas problēmas ģimenē aug augumā, bērna emocionālā veselība var ciest vēl vairāk nekā tad, ja laiku pa laikam vecāki kārtīgi izstrīdas.

Strīdi un bērns
Lai cik mierīgi bērns izturas, kad vecāki strīdas, tomēr pat asāka vārdu apmaiņa divu viņam vissvarīgāko cilvēku starpā mazo sirsniņu ļoti satrauc. Atceries pati, kā juties, kad tavā bērnībā mamma un tētis ķildojās.
Īpaši tad, ja pieaugušie strīda laikā cenšas viens otru aizvainot vai ilgstoši terorizē otru, apsaukā, nievā otra darbu vai... klusē un vairs nesarunājas.
Uz vecāku strīdiem reaģē pat vēl nedzimis bērniņš, kurš mammas puncī var kļūt nemierīgs un pārdzīvo visas tās pašas emocijas, ko viņa māmiņa. Arī zīdainis, sajūtot, ka viņa aprūpētāji nejūtas labi un konfliktē, var sākt raudāt, kļūt nemierīgs vai gluži otrādi - apātisks.
Lielākie bērni savas emocijas var neizrādīt tieši, bet gan ar kādu citu savas uzvedības aspektu. Bērns par emocionālo diskomfortu var signalizēt ar agresivitāti pret kādu no vecākiem vai, gluži otrādi, pārmērīgu pieķeršanos. Mazulis var sākt slapināt gultiņā, mosties naktīs vai uzvesties bērnišķīgi, lai pievērstu vecāku uzmanību sev. Ir bērni, kas dara nedarbus, lai vecāki viņus pamanītu, savukārt citi tā paša iemesla dēļ biežāk slimo. Vai mazie, kas katru nakti atceļo uz vecāku gultu. Tādējādi cenšoties vecākus vienu no otra pasargāt.
Skolas vecuma bērni var sākt meklēt savu vecāku ķildas iemeslus un nereti par vainīgiem pieaugušo nesaskaņās uzskata sevi. Par nelaimi tikai retajam vecākam pietiek saprašanas, lai atvasei izskaidrotu ķildas patiesos iemeslus.
Diemžēl tā vai citādi, gandrīz ikviens bērns smagi pārdzīvo vecāku strīdus.
Iespējams, nav lieki atgādināt, ka bērni (kuri māk lietot tālruni) var zvanīt uz bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 80009000, lai aprunātos ar saprotošiem cilvēkiem.
Bet vecākiem var vienīgi ieteikt mācīties strīdēties pareizi.

Pareizas strīdēšanās tehnoloģija

Veselīgi strīdi uzlabo attiecību kvalitāti. Tie māca ieklausīties otra viedoklī un kopīgi meklēt abām iesaistītajām pusēm piemērotus risinājumus. Te nu būs ceļvedis strīdēšanās mākslā.

 • Centies nestrīdēties laikā, kad jums abiem jāsteidzas vai esat ļoti noguruši (daži psihologi iesaka nestrīdēties ļoti agrās un vēlās diennakts stundās, kad vairums cilvēku nespēj adekvāti novērtēt situāciju), kā arī ne agrāk kā pusstundu pēc pārrašanās mājās.
 • Ja vien iespējams, uzsāc strīdu, kad esi nomierinājusies pēc pāridarījuma. Svaigas emocijas nav labākais padomdevējs veiksmīgā attiecību risināšanā.
 • Nepārmet (tu tikai panāksi, ka partneris sāks aizstāvēties) un izsaki kritiku par darbiem, bet ne pašu partneri (tu rīkojies slikti, nevis tu esi slikts).
 • Nepārtrauc pusvārdā (pat ja zini, ka tev taisnība), savas domas pateiksi pēc tam, kad savējās būs izklāstījis otrs.
 • Koncentrējies uz pašreizējo problēmu un centies izvairīties no nosodījuma par pagātnes kļūdām. Izsaki kritiku tikai par konkrēto nodarījumu, ne vispārinot (man nepatika tava šorīta rīcība, nevis tu vienmēr rīkojies nejēdzīgi).
 • Nenoniecini, nenievā un neapsaukā partneri, tas tikai radīs aizvainojumu.
 • Neaizskar otras puses vecākus vai sāpīgās tēmas (piem., nespēju nopelnīt) un nesalīdzini vīru ar draudzeņu vīriem, brāli vai vēl kādu citu ideālo.
 • Neklusē, bet paud savu viedokli, lai atrisinātu konfliktu.
 • Centies izrunāt domstarpības, bet nekal atriebības plānus. Atriebība ir salda, bet tās pēcgarša divkārt rūgta. Tici, tas nav tā vērts!
 • Pēc strīda vairs neknābā otru par tikko izrunāto tēmu. Apstājies!
 • Pārdomā otra piezīmes, iespējams, ka taisnība šoreiz nemaz nav tavā pusē.
 • Pēc strīda parādi otram, ka neatkarīgi no viedokļu atšķirības, tu viņu mīli.
 • Nekad nepieļauj vardarbību, ne no savas, ne partnera puses. Roku palaišana ir normālu attiecību beigas.

Ielādēja:Lietotājs offline Lūpene
Vidējais vērtējums:
Daudzums


sol
Lietotājs offline sievieteLauvaPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
[07.08.2009 - 15:37]
Man vecais, labais teicieniņš - mēs visi esam cilvēki un nevienam nav tiesības pacelt balsi pret otru, visu un gandrīz vienmēr var izrunāt! (cloud)

.. laimīga ..


rituha28
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (43)
[07.08.2009 - 14:37]
ar strīdiem un bļaušanu bērniem var pamatīgi sabojāt bērnību un visu turpmako dzīvi

Ja sieviete ir skaista - viņu ievēro! Ja sieviete ir gudra - viņu apbrīno! Ja sieviete ir šarmanta - viņu neaizmirst!


l
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[06.08.2009 - 23:17]
Šo rakstu es jau iepriekš lasīju portāla espati.lv (nose)


D_H
Lietotājs offline sievieteJaunavaBildinātaEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (35)
[06.08.2009 - 19:22]
Drīkst? Kas var aizliegt? (haha)
Nevajadzētu jau.. bet klusēt , bet būt iekšēji ka mutuļo viss- piln. nav jēga arī, jo bērni jūt, paši turpina cepties utt.
Mierīgi izrunāt, da kaut vai bērna klātbūtnē, un viss fforši, līdz ar to arī bērns mācās, ka probl. jāizrunā ir, nevis uzreiz jāpsiho.

Galvenais, ka cilvēks labs .............


anel
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (36)
[06.08.2009 - 15:39]
Loti labs un pamacos raksts, tik atliek vien nemt vera, jo sad tad stridi parkapj robezas.


Criss Tiina
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (35)
[06.08.2009 - 12:35]
Mani vispar tracina gimenes, kuras blaustas!


kristjiks
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (36)
[06.08.2009 - 12:08]
Es arī visu laiku uzskatīju, ka nekad nedrīkst strīdēties bērniņa klātbūtnē! (no) Bet taisnība vien ir- nebūs strīda, bet atmosfēru mazais vienalga sajutīs. (nope)

Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
SC-35710 27.20 LVL AS-998552 1.00 LVL WDC-04209 12.60 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist