Ielogoties ar Facebook pasi
Skorpions clock Šodien ir 24. Oktobris 18:16:50


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[5] Apmeklētāju kopā[17227]

Rīt uz darbu vari nenākt - kā rīkoties, ja jūs atlaiž no darba

Par to, kā šādos gadījumos rīkoties darbiniekam, un par procedūru, kādā atbilstoši likumdošanai norit atbrīvošana no darba, stāsta Valsts darba inspekcijas (VDI) direktores vietniece Mārīte Noriņa un Labklājības ministrijas (LM) Darba departamenta Darba attiecību un sociālā dialoga nodaļas vadītāja Ineta Vjakse.

Ko paredz likums?

"Darba uzteikuma procedūra ir samērā vienkārša - darba devējam rakstiski jāiesniedz darbiniekam uzteikums, kurā viņš paskaidro, kāpēc notiek strādājošo skaita samazināšana. Kad darbinieks uzteikumu ir saņēmis, viņš vēl mēnesi strādā konkrētajā darbavietā. Šajā laikā strādājošajam ir tiesības lūgt, lai darba devējs viņam piešķir laiku jauna darba meklēšanai, piemēram, vienu vai divas dienas nedēļā darbinieks nenāk uz darbu, bet meklē sev jaunu. Katra ziņā par laiku jauna darba meklēšanai abas puses vienojas individuāli, un būtu ļoti vēlams šo vienošanos noformēt rakstiski, lai pēc tam nerastos lieki pārpratumi," stāsta M. Noriņa.

Ja persona šī mēneša laikā saslimst, viņai ir tiesības prasīt neieskaitīt slimības laiku uzteikuma termiņā, piemēram, ja cilvēks divas nedēļas slimo, tad viņam uzteikuma termiņš arī pagarinās par divām nedēļām. "Ja darbinieks nav prasījis pagarināt uzteikuma termiņu sakarā ar slimošanas laiku, tad darba attiecības tiek pārtrauktas mēnesi pēc uzteikuma saņemšanas," atgādina M. Noriņa.

Pēdējā darbadiena

Kad ir pienākusi pēdējā darbadiena, darba devējam ir pienākums darbiniekam izmaksāt atlaišanas pabalstu atkarībā no darba stāža, kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu un pēdējo darba algu. VDI direktores vietniece gan uzsver: "Ja darbinieks pēdējā darbadienā nav darbā, piemēram, viņš strādā maiņu darbu, darba devējs var neizmaksāt iepriekšminētās naudas summas, jo likums nosaka: ja darbinieks pēdējā darba dienā nav veicis darbu, nauda tiek izmaksāta pēc viņa rakstiska pieprasījuma." Tomēr, ja arī pēc iesnieguma saņemšanas darba devējs naudu neizmaksā, persona var vērsties tiesā. "Jāteic, ka 90. gadu beigās cilvēki bija bailīgāki un necīnījās par savām tiesībām, šobrīd situācija ir mainījusies un strādājošie nepieciešamības gadījumā aktīvāk vēršas pret darba dēvēju," teic I. Vjakse.

Aprūpētais darba uzteikums

Lai darba attiecību pārtraukšana nesaistītos tikai un vienīgi ar rūgtumu un neapmierinātību, darba devējs darbiniekam var piedāvāt tā saukto aprūpēto darba uzteikumu. "Tas nozīmē, ka darba devējs arī pēc darba līguma uzteikšanas rūpējas, lai persona neizkrīt no darba tirgus, piemēram, informē, kā pareizi uzrakstīt CV, pieteikuma vēstuli, sniedz konsultācijas citos jautājumos, kas saistīti ar jauna darba meklēšanas procesu. Latvijā šāda prakse gan nav izplatīta, bet citās pasaules valstīs ar bijušo darbinieku konsultanti strādā pat veselu gadu, pat gadījumos, ja cilvēks jau jaunu darbu ir atradis," stāsta LM Darba attiecību un sociālā dialoga nodaļas vadītāja.

Jāiegaumē, ka darbinieku skaita samazināšanas gadījumos darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, bet, ja sieviete baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, kā arī cilvēkiem ar invaliditāti. Savukārt izvēloties, kurus darbiniekus atlaist un kurus ne, galvenais kritērijs, kas jāņem vērā, ir katra strādājošā kvalifikācija un darba rezultāti.

Nepieņemt spontānus lēmumus

Šī brīža situācija gan liecina, ka nereti darba līguma uzteikšana nenorit atbilstoši likumdošanai. "Savā ziņā darba devējus var saprast - pašreizējā ekonomiskā situācija var izraisīt paniku un vēlēšanos ātrāk atbrīvoties no strādājošajiem.

Tomēr es iesaku abām pusēm - gan darba devējam, gan ņēmējam - rūpīgi pārdomāt savu rīcību un nepieņemt spontānus lēmumus. Iespējams varbūt panākt kompromisu, piemēram, tiek samazināts atalgojums, darbinieks sāk strādāt pusslodzi. Ieguvēji būs abi - darbinieks nezaudē darbu, bet darba devējs - strādājošo. Jāatceras, ka atlaist ir samērā viegli, bet, iespējams, pēc gada tieši konkrētais darbinieks būs ļoti vajadzīgs, bet darba devējs viņu vairs nedabūs," akcentē M. Noriņa.

Pašreizējais atlaišanas scenārijs ir aptuveni šāds - darba devējs piedāvā pārtraukt tūlīt darba attiecības, parakstot pušu vienošanos. Darba devējs tā var rīkoties, tomēr darbiniekam nekavējoties gan nevajadzētu to parakstīt, bet mierīgi iepazīties, ko tas paredz un ko viņš zaudē, to akceptējot. Neskaidrību gadījumā var konsultēties ar Valsts darba inspekciju. "Jāatceras, ka darba devējs nevar piespiest šo vienošanos parakstīt. Cilvēks var prasīt laiku, lai apdomātos. Ja persona ir arodbiedrības biedrs, konsultēties var arī ar arodbiedrību," norāda I. Vjakse.

Taisnību meklēt tiesā

Gadās arī situācijas - ja darbinieks negrib parakstīt šo vienošanos vai pats uzrakstīt atlūgumu, darba devējs sola viņu atlaist "ar pantu", piemēram, par darba kavēšanu, par pārkāpumiem darbavietā. "Es gan šaubos, vai darba devēji patiesi māk to pareizi izdarīt, jo process nebūt nav vienkāršs un īss, tāpēc es iesaku darbiniekiem iet uz darbu, turpināt strādāt. Ja darba devējs tomēr viņam iedod rakstveida darba līguma uzteikumu, ka, piemēram, darba ņēmējs ir kavējis darbu, bet tas ir vienkāršs apmelojums, darbinieks mēneša laikā pēc uzteikuma saņemšanas var vērsties tiesā un pieradīt savu taisnību," stāsta M. Noriņa.

Bez darba līguma

Ja persona līdz šim strādājusi bez darba līguma un darba devējs pēkšņi paziņo, ka cilvēks no darba tiek atbrīvots un alga netiks vairs izmaksāta, panākt darbiniekam vēlamu iznākumu ir praktiski neiespējami. Tādēļ I. Vjakse iesaka jau laikus iet uz VDI un informēt, ka cilvēks strādā nelegāli. "Likums nosaka, ka darba devējs ir atbildīgs par darba līguma noslēgšanu rakstveidā. Tas ir viņa pienākums, nevis darbinieka. Jāatceras - ir līgums, ir garantijas, bet, ja nav līguma - nav arī nekādu garantiju," uzsver LM pārstāve.

***

UZZIŅAI!

- Darba devējs nedrīkst paziņot par darba līguma uzteikšanu, ja darbinieks ir saslimis vai kādu citu iemeslu dēļ neatrodas darbā, piemēram, ir atvaļinājumā.

- Darbinieku skaita samazināšanas gadījumos darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu: grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam, sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, - visā barošanas laikā, cilvēkiem ar invaliditāti.

- Darbinieku skaita samazināšanas gadījumā darba uzteikuma termiņš ir viens mēnesis, ja puses nevienojas citādi.

- Pēdējā darbadienā darba devējam jāizmaksā: atlaišanas pabalsts atkarībā no darba stāža, kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu, pēdējā darba alga.

- Atlaišanas pabalstu apmēri darbinieku skaita samazināšanas gadījumos:

- Ja darba koplīgumā vai darba līgumā nav noteikts lielāks atlaišanas pabalsts, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu šādā apmērā:

- viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;

- divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;

- triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;

- četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadus.

- Par algas samazināšanu darba devējam darbinieks ir jāinformē mēnesi iepriekš.

- Bezalgas atvaļinājums. Tiesības prasīt bezalgas atvaļinājumu ir tikai darbiniekam.

- Kā liecina pieredze, likumi nereti tiek pārkāpti vienkārši nezināšanas dēļ, tādēļ VDI aicina uz konsultācijām gan darbiniekus, gan darba devējus.

***

UZZIŅAI!

Bezdarbnieka statusa iegūšana

Lai cilvēks pēc darba zaudēšanas varētu saņemt valsts sociālās garantijas un atbalstu jauna darba meklējumiem, viņam ir jādodas uz jebkuru Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiāli, jāreģistrējas un jāiegūst bezdarbnieka statuss.

Lai reģistrētos par bezdarbnieku, cilvēkam NVA jāiesniedz iesniegums bezdarbnieka statusa piešķiršanai un jāuzrāda šādi dokumenti:

- personu apliecinoši vai ceļošanas dokumenti;

- uzturēšanās tiesību apliecinoši dokumenti, ja tādiem ir jābūt cilvēka rīcībā;

- E 303 veidlapa, ja bezdarbnieks ir strādājis kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm vai Šveices Konfederācijā;

- algas nodokļa grāmatiņa, ja tāda ir saņemta.

Lēmumu par bezdarbnieka statusa piešķiršanu, ja cilvēks atbilst visiem Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā noteiktajiem kritērijiem un ir uzrādījis iepriekšminētos dokumentus, NVA pieņem vienas darba dienas laikā.

Pēc bezdarbnieka statusa iegūšanas cilvēks var pieprasīt bezdarbnieka pabalstu. To var izdarīt jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē.

Bezdarbnieka pabalstu var saņemt:

- ja cilvēks ir reģistrējies NVA un ieguvis bezdarbnieka statusu;

- ja cilvēka sociālās apdrošināšanas (darba) stāžs nav mazāks par vienu gadu un pirms bezdarbnieka statusa piešķiršanas sociālās apdrošināšanas iemaksas bija veiktas ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējā pusotra gada laikā pirms bezdarbnieka statūta piešķiršanas dienas;

- māte vai cits cilvēks (tēvs, aizbildnis), kas audzinājis bērnu līdz pusotra gada vecumam. Gan sievietes, gan vīrieši, kuri bijuši bērna kopšanas atvaļinājumā un saņēmuši bērna kopšanas pabalstu, pēc tam var pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, ja pēc bērna kopšanas atvaļinājuma beigām viņiem nav izdevies atgriezties darba tirgū. Aprēķinot bezdarbnieka pabalstu, tiek ņemta vērā viņa alga pirms bērna kopšanas atvaļinājuma iestāšanās. Taču nereti ir tā, ka bērna kopšanas pabalstu oficiāli saņem bērna tēvs, bet bērna kopšanas atvaļinājumā reāli ir māte - vai otrādi. Tad māmiņa, kopjot bērnu mājās, par šo laiku nav sociāli apdrošināta, viņa nevar pretendēt arī uz bezdarbnieka pabalstu;

- ja cilvēks kopis bērnu invalīdu līdz 16 gadu vecumam;

- persona, kura ir atguvusi darbspējas pēc invaliditātes.

Bezdarbnieka pabalstu izmaksā ne ilgāk kā deviņus mēnešus gada laikā pēc tā piešķiršanas.

Bezdarbnieka pabalsta apmērs ir atkarīgs no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas un sociālās apdrošināšanas (darba) stāža.

Bezdarbnieka pabalstu atkarībā no bezdarba ilguma izmaksā šādā apmērā:

1) bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no viena gada līdz deviņiem gadiem (ieskaitot) pabalsta izmaksas ilgums - četri mēneši:

a) pirmos divus mēnešus - pilnā apmērā,

b) pēdējos divus mēnešus - 75 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta;

2) bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no 10 līdz 19 gadiem (ieskaitot) pabalsta izmaksas ilgums - seši mēneši:

a) pirmos divus mēnešus - pilnā apmērā,

b) nākamos divus mēnešus - 75 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta,

c) pēdējos divus mēnešus - 50 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta;

3) bezdarbniekam ar apdrošināšanas stāžu no 20 gadiem (ieskaitot) pabalsta izmaksas ilgums - deviņi mēneši:

a) pirmos trīs mēnešus - pilnā apmērā,

b) nākamos trīs mēnešus - 75 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta,

c) pēdējos trīs mēnešus - 50 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta.


Ielādēja:Lietotājs offline rituha28
Vidējais vērtējums:
Daudzums


ainis
Lietotājs offline vīrietisSkorpions
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (29)
[17.10.2015 - 18:12]
daudzi priksnieki iedomajas par baigi gudriem un atlaiz bez iemesla no darba.vakar igulos slimnica un sanemu zvanu no prieksnieka ka esmu atlaists no darba kaut ari balstoties uz likumiem mani ta atlaist nemaz nevar ja ir zinami kadi likumi velpapildus busu pateicigs sanemt vinjus uz manu e pastu ainis252@inbox.lv velreiz paldies
 


pantogar
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[18.10.2009 - 22:18]
Paldies! Šobrīd ir iespēja darī to, ko nekad nesanāca laika.


rituha28
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (43)
[30.07.2009 - 12:58]
agrāk pati cilvēkus atlaidu no darba, tagad mani var atlaist - diez cik patikami nav

Ja sieviete ir skaista - viņu ievēro! Ja sieviete ir gudra - viņu apbrīno! Ja sieviete ir šarmanta - viņu neaizmirst!


aivitina
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[21.07.2009 - 10:21]
Patreiz tādi laiki, ka, ja ir darbiņš, jāturās pie viņa ar visām varītēm, un jāstrādā cik spēka. Žēl, ka darba ņēmējs nediktē noteikumus darba tirgū.


iceiceice
Lietotājs offline sievieteDvīņiPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
[12.07.2009 - 23:23]
noderīga informācija mums šinīs dienās

Labāk pazīstams pūķis, nekā svešs bruņinieks.

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
PD-FB2M-F-006 1.10 LVL SC-26116 2.00 LVL LA-3729-BLK 10.40 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist