Ielogoties ar Facebook pasi
Mežāzis clock Šodien ir 19. Janvāris 04:34:13


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[7] Apmeklētāju kopā[8499]

Dzeramnauda – nepieciešamība vai greznība?

Lielākais skandāls bija pirms vairākiem gadiem, kad Hilarija Klintone, paēdusi brokastis kādā kafejnīcā, neatstāja oficiantei dzeramnaudu. To viņai ilgi nespēja piedot visa Amerika, un misis Klintone vēl ilgi saņēma naidpilnas vēstules no pieviltajiem amerikāņiem.

Mūsdienās dzeramnauda ir, tā teikt, “must have”(nepieciešamība) daudzās attīstītās valstīs. Turklāt tā veido lielāko daļu taksistu, oficiantu, gidu un citu apkalpojošās sfēras darbinieku atalgojuma. Bet galvenais, dzeramnauda būtiski netukšo “devēja” kabatu un lielākoties tiek uzņemta labvēlīgi.

Amerikāņu gaumē
Neatstāt dzeramnaudu oficiantam amerikāņu kafejnīcā nozīmē parādīt to, ka esat skops. Dzeramnauda šeit ir obligāta. To pat var dēvēt par daļu no viņu kultūras. Tas tāpēc, ka šīs profesijas pārstāvjiem ASV parasti ir ļoti zemas algas. Galvenie viņu ienākumi ir klientu atstātā dzeramnauda (angliski - tips). Ieteicamā summa ir atkarīga no štata. Vairumā pilsētu augsta līmeņa restorānos ieteicamā summa ir 10 – 15% no kopējā rēķina, bet Ņujorkā un Kalifornijā – 20% no rēķina – tas ir minimums, ar ko vajadzētu rēķināties. Jo dārgāka un populārāka ir iestāde, jo lielāku dzeramnaudu vajadzētu atstāt. Sīknaudu parasti vienkārši atstāj uz galda. Gadījumos, kad rēķinu apmaksā ar kredītkarti, dzeramnaudu atstāj, kad paraksta čeku. Šeit viss jau iepriekš ir paredzēts: čekā, ko apmaksā ar kredītkarti, ir trīs rindiņas: pirmā – rēķina summa, otrā – ieteicamā dzeramnaudas summa, trešā – kopējā summa (total).

Eiropiešu gaumē

Francijā: bāros oficiantiem nereti nav paredzēta pat minimālā alga, jo viņu peļņa galvenokārt ir dzeramnauda, ar kuru viņi patiesi rēķinās. Tādēļ šeit sagaida Eiropā lielāko piemaksu - 15 - 16%. “Purbuar” (pourboire – burtiski “lai iedzeru”) pieņemts atstāt tieši uz bāra letes vai ielikt šķīvītī, kurā tika pasniegts rēķins.
Vācijā: vācieši ir plaši pazīstami ar savu stingo un konservatīvo raksturu. Bet no dzeramnaudas pat viņi neatsakās. Dzeramnaudu pieņemts atstāt pēc rēķina apmaksāšanas zem galda salvetes – tā, lai būtu redzams tikai banknotes stūrītis.
Spānijā: bāros un mazos restorānos pieņemts kā pateicību atstāt dažas monētas. Tās jāatstāj kopā ar apmaksāto rēķinu. Ārpus restorānu biznesa dzeramnaudu vairs neviens negaida.
Austrijā: ja oficiants pēc trešā lūguma atnest rēķinu nereaģē, var ne vien neatstāt dzeramnaudu, bet pat vienkārši piecelties un aiziet nenorēķinoties!
Holandē un Šveicē: oficianti netiek lutināti ar dzeramnaudu. Pierastie 10% piemaksas šeit tiek uzskatīti par lieku izšķērdību. Pilnīgi pietiek oficiantam atstāt ne vairāk kā 3 – 5% no rēķina summas.

Austrumu gaumē
Austrumu valstīs un Āzijā esiet gatavi tam, ka apkalpojošās sfēras pārstāvis atklāti pieprasīs savu “bakšiš”. Tunisijā un Ēģiptē “tējai” atstāt pieņemts vienmēr un par katru pakalpojumu, pat, ja tas nav bijis kvalitatīvs. Īpaša rituāla nav – pateicību naudas izskatā liek tieši labdara rokā. Dzeramnauda jūs sagaida arī Indijā. Taksists, kas jūs atvedis, gatavībā stiepj jūsu koferus? Nebūs par ļaunu viņam par to samaksāt!

Atturieties!
Japānā, tieši otrādi – dzeramnaudu vispār nav pieņemts atstāt! Šis žests ne vien aizvaino personālu, bet padara jūs par snobu, kas alkst nodemonstrēt to, ka ir pārāks par citiem. Pēc dabas viesmīlīgajiem un pieticīgajiem japāņiem tas ļoti nepatīk. Ar dzeramnaudu esiet uzmanīgi arī Austrālijā! Arī šeit pieņemts maksāt tikai par rēķinu. Vidējā statistiskā japāņa un austrālieša mentalitāte uzskata, ka augstākā līmeņa apkalpošana ir viņu tiešais pienākums. Iespējams, ka arī algas viņiem ir atbilstošas. Jebkurš mēģinājums atstāt dzeramnaudu var tikt uztverts kā personīgs apvainojums.

Vispārēji noteikumi Taksometrs
Praktiski visur ir pieņemts atstāt nelielu dzeramnaudu taksistiem. Bet Londonā, sēžoties tradicionālajā melnajā taksometrā, no jums paņems 1 – 2 mārciņas par iekāpšanu (tiklīdz mašīna sāks kustēties, tās parādīsies skaitītāja ekrānā) un vēl gaidīs nelielu pateicību papildus tam, ko rāda skaitītājs. Neskopojieties, tāda ir tradīcija! Viesnīca
Ierodoties viesnīcā, neaizmirstiet “pateikties” bagāžas nesējam ar naudas summu no 1 līdz 5 dolāriem – atkarībā no jūsu koferu lieluma un skaita. Istabenēm, kas uzkopj viesnīcas numurus, pieņemts atstāt 1 dolāru vai eiro (vai ekvivalentu vietējā valūtā) dienā. Varat katru dienu atstāt dzeramnaudu vai uzreiz izsniegt summu par visām dienām, kas pavadītas viesnīcā, bet tādā gadījumā tikai pirms prombraukšanas.

Papildu serviss
Tas ir tad, kad jūs lūdzat viesnīcas vai restorāna personālam to, kas neietilpst viņu tiešajos pienākumos, piemēram, šveicars izsauc jums taksometru vai viesnīcas darbinieks nopērk jūsu mīļāko žurnālu. Šādos gadījumos dzeramnauda ir nepieciešama, bet tai nevajadzētu būt lielākai par dolāru.

Gidi, ārsti, policija
Dzeramnaudu no jums negaida. Protams, jūs varat viņiem pateikties par lieliski padarītu darbu, taču ne jau ar naudu, bet ar nacionāliem vai saldiem suvenīriem. Par mēģinājumu piešķirt naudas prēmiju varas pārstāvjiem jums vispār draud tiesu darbi.

Latvija
Mūsu valstī dzeramnaudas kultūras nav. Tomēr lielpilsētu kafejnīcās un restorānos ieteicams atstāt vismaz 5% no pasūtījuma summas. Par banketa apkalpošanu dzeramnauda būs jau iekļauta kopējā rēķinā. Bet šī summa nonāks iestādes kopējā kasē, tādēļ, ja jums ir paticis tas, ka, pateicoties oficianta centieniem, visu viesu glāzes pildījās vienlaicīgi, bet siltais ēdiens nebija ilgi jāgaida, pasakiet paldies viņam personīgi, ārpus kopējā rēķina. Tāpat vajadzētu ņemt vērā, ka daudzās kafejnīcās un restorānos dzeramnauda nonāk “kopējā katlā”. Darba dienas beigās sakrātā summa tiek sadalīta oficiantu, bārmeņu, virtuves darbinieku un kasieru starpā – vārdu sakot starp visiem, kas kaut kādā mērā piedalījušies iestādes klientu apkalpošanā.

Ielādēja:Lietotājs offline ladylee
Vidējais vērtējums:
Daudzums


aguminjsh
Lietotājs offline sievieteŪdensvīrs
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (30)
[03.12.2009 - 23:34]
ja apkalpošana laba, nedaudz naudiņas viņiem nav žēl


lilii
Lietotājs offline sievieteVērsisPrecēta(-s)Esmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[28.10.2009 - 14:30]
pati stradaju apkalposanas sfera, ir cilveki kas ir loti devigi, vienreiz vienai viesmilei kads arzemnieks atstaja 80ls, bet ir tadi kas paed un pec tam maksat negrib!piem. viena sieviete pasutija salatus, gandriz apedusi tos lidz galam, skivi ielika savu matu, saka kliegt ka mats ediena, bet par laimi mums klientu zale stav kameras kas visu fiksejusas. ka ta sieviete nosarka.... ta luk...


melnaa-panteera
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[22.08.2009 - 07:59]
skopa gan neesmu , bet bieži vien serviss neatbilst manām prasībām , līdz ar to - dzeramnaudu neatstāju .
bet izņēmumi mēdz būt ... (ice)


trallala
Lietotājs offline sievieteLauvaEsmu laimīga māte
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[10.07.2009 - 19:57]
es arī nekur dzeramnaudu neesmu atstājusi,vismaz Latvijā ne (eyes)

do re mi.....


zakjis
Lietotājs offline sievieteŪdensvīrs
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (29)
[21.06.2009 - 19:40]
Es gan neko neatstāju!!!


sanysan
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[21.06.2009 - 19:17]
Es parasti atstāju sākot no 0,50 - 1,50 - ja serviss ātrs un apkalpošana patika tad nežēloju un dodu 1,50 Ls


kristykiss
Lietotājs offline sievieteVērsis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[21.06.2009 - 14:17]
citam dzeramnauda ir kā otra alga,piemēram bārmeņiem
bet pati parasti neatstāju dzeramnaudas ja nu vien saviem pazīstamajiem (eyes)

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

Lietotāju galerijas


favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
PD-FB2M-P-001 1.10 LVL PD-LAP20-088 1.60 LVL SC-49805 3.40 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist