Ielogoties ar Facebook pasi
Svari clock Šodien ir 22. Oktobris 22:10:02


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[15] Apmeklētāju kopā[8181]

Vīra uzvārds: ņemt vai neņemt?..

Par laimi, patriarhālajiem likumiem, kas obligāti lika līgavai ņemt vīra uzvārdu, mūsu zemē vairs nav juridiska spēka. Kopš laika, kad tika apstiprināts jaunais ģimenes attiecības reglamentējošais likums, sievietes ieguva tiesības pēc laulības atstāt savu meitas uzvārdu. Tā ir taisnība un nav nekāds noslēpums, ka šīs tiesības izmantoja un vēl arvien izmanto ļoti maz sieviešu...

Cik mokoša ir izvēle?

Kā rāda prakse, lielākajai daļai sieviešu jautājums par uzvārda maiņu nav aktuāls. Vienas sievietes, kuras pilnībā gatavas mesties iekšā laulības dzīvē, bez jebkādām šaubām ziedo savu uzvārdu (kas tur īpašs, vienu reizi samainīt pasi). Nezin kāpēc sevis identificēšana ar vīru kļūst tik pašsaprotama, ka lielākais vairums sieviešu pat neskumst pēc iepriekšējā uzvārda, kaut gan nodzīvojusi ar to veselus 20 vai 30 gadus. Citai sieviešu kategorijai, pretēji - ideja par uzvārda maiņu uz vīra uzvārdu nav pieņemama, par to pat runas nevar būt.

— Es no pašas bērnības biju pārliecināta, ka nākamā vīra uzvārdu nepieņemšu,- stāsta Ieva. - No bērnības man bija tik izteikta savas patības izjūta, ka es patiešam nesapratu, kā es no Kalniņas varu kļūt par kaut kādu Jansoni, Šmiti vai Bērziņu. Kāda velna pēc? - es nodomāju. Un šis viedoklis nemaz nav mainījies manas laulības laikā.

Daudziem vīriešiem tas ir goda jautājums

Lielākajai vīriešu daļai sievas pirmslaulību uzvārda maiņa uz vīra uzvārdu, pats mazākais, ir pašapliecināšanās veids.

— Vai tad varētu būt citādi? – saka Igors, kura sieva "pārvērtās" no Celmiņas uz Trofimovu. - Es pat citu variantu iedomāties nevaru. Inga - mana sieva, tātad arī uzvārdam jābūt manējām. Un mūsu bērniem jābūt manam uzvārdam. No tā arī veidojas ģimeniskums. Tagad mums viss ir kopējs - ģimene, īpašums, intereses, problēmas, arī uzvārds. Es nejustos kā vīrs, ja es būtu Trofimovs, bet mana Inga būtu Celmiņa.

Izmainīt liktens kodu? Neparko!

Līdz ar uzvārda maiņu mainās arī dažādas ticības. Piemēram, daži mani paziņas tic tam, ka nomainot uzvārdu, cilvēks maina arī sava liktens kodu.

— Kāpēc tā vajag riskēt? – saka Rita. – Ja nu pēkšņi, mainot uzvārdu, es izmainu savu likteni uz slikto pusi un piesaucu sev nepatīkamus notikumus?

Kārdinājuma psiholoģija

— Es domāju, ka sievietēm, kuras nav nomainījušas savu uzvārdu pret vīra uzvārdu, ir vairāk kārdinājumu, - saka Vitālijs. - No vienas puses, viņa ir precēta. Bet no otras puses, nekas tā arī nav mainījies. Viņas pazīstamie vīrieši arī var maldīties attiecībā pret sievietes sociālo statusu. Domā, ja jau uzvārdu nenomainīja, tatad nav precējusies. Tas ļoti atvēsina precētu sievieti…

Aizspriedumi - nekas, skanīgums - viss!

Mans bijušais vīrs parādīja uzskatu plašumu. Tas tiešām radīja šoku visiem mūsu radiniekiem. Savu uzvārdu Rusaks viņš nomainīja pret manu un kļuva Ozols. Paskaidroja, ka man ir skaists uzvārds, un viņam tas ļoti piestāvēs. Jo īpāši, ja viņš veidos nopietnu politisko karjeru. Taisnība, nekādas karjeras nebija un tagad viņš strādā, cik man zināms, par parastu strādnieku. Pēc šķiršanās viņš pieņēma savu bijušo uzvārdu un paziņoja, ka turpmāk ar tādām „muļķībām” nenodarbosies. Mūsu laulību uzskatu plašums neglāba. Kā redzams, ne jau tā vaina uzvārdā…

Mākslinieki - izņēmums

Pat padomju laikos (un arī tagad) vienīgie, uz kuriem neattiecās likums un kurus neapsprieda sabiedrība, bija māksinieki. Mainīt uzvārdu žurnālistam, fotokorespondentam, dizaineram, modelim vai rakstniekam nozīmēja ziedot vārdu, kas veidojies gadiem, strādājot ar tēlu, pazaudēt un sākt no nulles, iemantot slavu jau zem jauna „karoga”

29 gadus atpakaļ savu uzvārdu uz nepzīstamu nesamainīja populāra žurnāliste.

— Negribēju, tāpēc arī nemainīju, - viņa skaidro. - Godīgi sakot, pat tādas domas nebija. Mans vīrs arī mācījās žurnālistos (mēs esam kursabiedri), tāpēc arī viņam šajā sakarā jautājumi neradās. Mūsu paziņas, kas nav žurnālisti, sākumā ļoti brīnījās par tādu lēmumu, pēc tam pierada. Dēls Markuss un meita Maija arī ir vīra uzvārdā, bet es jau tāpēc nejutīšos mazāk mamma. Kopumā, vai tad uzvārdā tā būtība? Es uzskatu, ka tikai aprobežoti vīrieši var pieprasīt sievai mainīt uzvārdu. Šiem cilvēkiem, manuprāt, ir kaut kādi kompleksi. It kā no tā, ka sievai būs meitas uzvārds, vīrietis mazāk jutīsies kā vīrs. Tie visi ir aizspriedumi!

…Izejot pie vīra - beļģa un aizbraucot uz ārzemēm, sabiedrībā pazīstama korespondente arī negribēja mainīt uzvārdu, neskatoties uz to, ka bija skaidrs, ka viņa nestrādās par korespondenti Beļģijā… Olga Krikovcova strādāja par sekretāri un reklāmas aģenti. It kā nekā mākslinieciska. Bet pie sava uzvārda bija tik ļoti pieradusi, ka pēc kāzām nepieņēma uzvārdu - Auziņa. Ģimenes skandālu ar vīru Arni šajā sakarā nebija. Tātad, tiešām, ne tur tā lieta...

Jautājums par dzimtas saglabāšanu

Dažām sievietēm meitas uzvārda saglabāšana saistīta ar svarīgu uzdevumu - savas dzimtas saglabāšanu. Šī iemesla dēļ savu uzvārdu nemainīja pēc laulībām Liene Kurhinena. Tā paša iemesla dēļ to netaisās darīt arī mana māsīca Ilona Kalnarāja::

— Ne radinieku, ne brālēnu man nav, - saka Ilona. - Visas meitenes nomainīja vai vēl grasās nomainīt savus uzvārdus. Bet man žēl šķirties no sava mantojuma... Tāpēc savu uzvārdu uz citu nemainīšu. Dzimtu vajag saglabāt. Ja ne es, tad kas cits?..

Personīgi man šķiet, ka jautājumu par uzvārda maiņu vai saglabāšanu vajag risināt, ieklausoties savā sirdsbalsī. Ja jums uzvārda maiņa nerada nekādu diskomfortu, tad pat nav nepieciešams apspriest jautājumu par meitas uzvārda saglabāšanu. Bet, ja jūs neesat gatavi ziedot savu uzvārdu, tad to nevajag darīt. Problēmas rodas tikai tajos gadījumos, ja jūsu un jūsu nākamā vīra viedoklis šajā jautājumā atšķiras. Piekāpties vai nē - to lemt tikai jums. Manuprāt, par pieņemtā lēmuma pareizumu varēs spriest pēc tā, kurš arī turpmāk piekāpsies ģimenes strīdos.

Ielādēja:anonymous
Vidējais vērtējums:
Daudzums


niikule
Lietotājs offline sievieteVēzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (39)
[02.11.2009 - 13:46]
manuprat tas ir tikai passaprotami-pienemt vira uzvardu


nikija08
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[01.11.2009 - 21:09]
es viennozimigi mainitu uzvardu, kaut gan man ir skaists latviesu uzvards es mainitu uz drauga krievu uzvardu, man liekas ka ja klust par vienu gimeni tadari uzvardam jabut vienam... (bee)


Pupsija
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (37)
[30.09.2009 - 22:07]
es tikai meklēju vīru ar īsu uzvārdu.. pēc iespējas 3 - 4 burti. Jo ar garu dzīvot.. zaa jee*****, ka neviens nespēj izrunāt kārtīgi un pareizi un līdz galam man uzvārdu.. pat cienījamas instances.. šausmas. Tas ir tā apnicis.

Tā kā dodiet mani vīram ar īsāku uzvārdu!!! (angel) (protams, man ir pielūdzējs arī uzvārdā "ķeza" bijis) Arī labums - īsāks paraksts un tā atšifrējums pēc tam. Hi hi!!! (bebe) (haha)


kristjiks
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (36)
[26.08.2009 - 17:27]
Es pārdomāju- es pieņemšu vīra uzvārdu, ja tas būs vai nu pietiekami sarežģīts, lai ar pirmo reizi kļūdītos (clap) , vai arī, ja man vienkārši patiks. (candle) Nekāda n-tā Bērziņa, Kalniņa un Lejiņa gan negribu būt. (fui)

Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!


melnaa-panteera
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[22.08.2009 - 08:36]
savu uzvārdu viennozīmīgi paturētu . (hehey)


kerijakera
Lietotājs offline sievieteSkorpions
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[04.08.2009 - 00:00]
es gan saglabaaju savu uzvaardu un pienjeemu viira uzvaardu tagad jau gari sanaak bet mani tas neuztrauc


kristykiss
Lietotājs offline sievieteVērsis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (34)
[30.06.2009 - 16:50]
es ņemšu vīriņa uzvārdu kad precēšos ,to esmu zinājusi kopš iedomājos sevi precamies (hehey)


kristy26
Lietotājs offline sievietePrecēta(-s)
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[15.06.2009 - 21:31]
man jau gan skiet ja precesos tad saglabasu gan savu uzvardu gan njemsu vira uzvardu (haha)

tik sasoditi labi


chiepina
Lietotājs offline sievieteLauva
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (12)
[10.06.2009 - 23:41]
ES ari neesmu par to aizdomajusies...


karameliite
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[10.06.2009 - 23:38]
Ja es precētos, tad saglabātu savu uzvārdunjo nau jau kas dzimtu turpinās, jo palikušas tikai meitenes. (bee) (dances)


kristjiks
Lietotājs offline sievieteDvīņi
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (36)
[15.05.2009 - 09:41]
Es mainītu uzvārdu tikai tad, ja manam topošajam vīram būtu ļoti sarežģīts uzvārds. Ja ne, paturētu savējo. (eyes)

Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!


silver_angel
Lietotājs offline sievieteZivis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (34)
[31.03.2009 - 12:05]
Niii... es palieku pie sava...

Enģelēns...


niky
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[31.03.2009 - 11:02]
nebiju pat iedomājusies par likteņa izmainīšanu, kaut biju daudz dzirdējusi un tā noteikti ir patiesība! par to būtu jāpalasa vairāk... (hmm)

es savu uzvārdu noteikti nemainītu, tas man ir kā mantojums, pie tam ļoti skaists (yes)

niky


santuxxx
Lietotājs offline sieviete
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[30.03.2009 - 10:48]
es atstāju savējo un pieņeēmu vīra uzvārdu, jo arī man īsti negribējās atvadīies no uzvārda, kurš tik ilgi man ir bijis! par cik es bieži mainos, vismaz līdz šim tā bija, tad vismaz mani pēc uzvārda vienmēr atpazīst! un tā parasti ir vieglāk, kad cilvēks zin, ar ko runā vai strādā! jo ja būtu tikai vīra uzvārds, tad stulbi būtu teikt esmu piem. Santa Ozoliņa, bet kādreiz biju Bērziņa! bet ar diviem viss ir kārtībā un pie reizes vēl visi zin, ka esmu precējusies (bells) ! (cloud)

Santiņa


superdetka
Lietotājs offline sievieteStrēlnieks
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[30.03.2009 - 09:55]
Jā, tā ir katra izwēle, bet es ar sawu wīrieti nolēmam,ka es drīkstu paturēt sawu uzwārdu, bet bērniem gan būs wiņa! (party)

Ģimenē naw galwenais uzwārdi, bet gan laimīga un saticīga laulības dzīwe! (angel)

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

Lietotāju galerijas


favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
PD-DL1-K-008 5.50 LVL SC-44968 3.80 LVL WDC-5103N 0.90 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | PRIVĀTUMA POLITIKA | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2021

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist