Ielogoties ar Facebook pasi
Auns clock Šodien ir 29. Marts 02:09:26


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[3] Apmeklētāju kopā[7715]

Antikrīze: Kā pārdzīvot atlaišanu?

Raugoties uz visu valsti aptverošo finanšu krīzi, daudzi sāk paniski baidīties no atlaišanas. Vai ir vērts to darīt? Kā uzvesties, ja, jūsuprāt, jūs grasās atlaist un ko darīt, ja jūs tomēr pazaudējāt darbu? Kleoo.lv piedāvā jums savus ieteikumus!

Stresa līmenis uzzinot par negaidītu atlaišanu ir salīdzināms ar krāpšanu vai šķiršanos. Depresija, kas seko pēc darba zaudēšanas, var uz ilgu laiku izsist cilvēku no sliedēm. Bet nepareiza uzvedība, atlaišanas laikā, ir spējīga sabojāt karjeru uz ilgiem gadiem. Vai ir iespējams jau iepriekš sagatavoties tādām situācijām un pārvērst darba zaudēšanu sev par labu?


1. Kā saprast, ka jums draud atlaišana?

Protams, patīkami ir paziņot savam priekšniekam par aiziešanu pēc paša gribas, kad jūs gaida augstāks amats un milzīga alga citā uzņēmumā. Bet, kad jūs lūdz atstāt siltu vietiņu, kurā jūs plānojāt laimīgi strādāt vēl ilgus gadus, situācija pavisam mainās. Vai atlaišana var būt pilnīgi negaidīta? Parasti ir pazīmes, kuras norāda uz darba zaudēšanas brīža tuvošanos.

- jums uzdod mazāk atbildīgus uzdevumus vai tos vispār neuzdod;
- jūsu darbu biežāk pārbauda;
- agrāk priekšnieks ļoti bieži runāja ar jums, bet tagad neaicina uz sarunām. Pa, ja visas jūsu sarunas bija konflikti un jūsu aktīvā vai pasīvā darba kritika, tagad nenotiek pat tas;
- jums pakāpeniski atņem daļu no darba, uz tikšanos ar klientiem iet kāds cits, jums liek nodot kontaktus, sastādīt gala atskaites, lai gan tām vēl nav pienācis laiks;
- jums pastāvīgi izsaka rājienus, turklāt vēl rakstiski;
- jūs uzzinat no kolēģu sarunām vai no interneta, ka uz jūsu amatu izsludināta vakance.

Ja jūs atklājāt visas šīs pazīmes savā darba vietā, nevajag uzreiz mesties iekšā priekšnieka kabinetā un skaidrot attiecības. Labāk nomierināties un sākt meklēt citu darbu. Darīt to labāk pa klusam un ārpus darba laika, ja jūs pieķers, tad visiem grēkiem klāt tiks pievienota nelojalitāte.

To, ko jūs uzzinājāt, nevajadzētu apspriest ar kolēģiem: daudzi var sapriecāties par jūsu vietas atbrīvošanu.

"...Līga, netīšām paceļot klausuli, negaidīti uzzināja, ka uz viņas amatu jau pilnā sparā rit pārrunas. Viņa drausmīgi saniknojās un aizskrēja pie personāla menedžera, kurš apstiprināja, ka priekšnieks nav apmierināts ar Līgas darbu un prasīja pamazām sākt meklēt kādu citu viņas vietā. To uzzinot, sieviete tā saniknojās, ka nekavējoties uzrakstīja iesniegumu par aiziešanu un ar to skrēja pie priekšnieka. Priekšnieks bija šokā, bet iesniegumu parakstīja. Izrādījās, ka viņš tiešām nebija apmierināts ar dažām lietām Līgas darbā, bet viņš pavisam nedomāja viņu atlaist, vienkārši domāja, ka, ja parādīsies kāds labāks, tad... Tātad, viņš grasījās viņu atlaist, taču ne tagad, bet ļoti tālā nākotnē. Atpakaļceļa vairs nebija, un rezultātā sieviete veselu mēnesi meklēja darbu. Bet varēja taču to darīt, saņemot algu un skaisti aizejot uz labāku vietu."


2. Kā uzvesties, kad jūs atlaiž?

- Saglabājiet mieru, neskatoties uz situācijas smagumu, lieka emocionalitāte var radīt problēmas nākotnē. Galu galā, jums būs vajadzīgas rekomendācijas, un jūsu spēkos ir izdarīt tā, lai tās būtu labvēlīgas.
- Nekādā gadījumā netenkojiet darbavietā par situācijas netaisnību.
- Neizsakiet atklāti pretenzijas vadībai, vēl jo vairāk rupji.
- Risiniet visus jautājumus konstruktīvi, racionālā līmenī.
- Lai kāds nebūtu jūsu atlaišanas iemesls, atsakieties no cīņas, un koncentrējiet savus spēkus uz rekomendācijas vēstules saņemšanas. Tas nozīme, ka jums ir jāsarunā jūsu atlaišanas oficiālā versija, kuru apstiprinās jūsu darbavieta.
- Obligāti noskaidrojiet, kas bija atlaišanas iemesls, - to vajag jūsu tālākai attīstībai. Kā rāda prakse, daudziem cilvēkiem atlaišana dod milzīgu stimulu tālākai izaugsmei.
- Pārbaudiet visu atlaišanas noteikumu ievērošanu - kompensācijas, alga u.t.t. Uzziniet, kas jums pienākas pēc likuma. Aizstāviet savas tiesības civilizēti, ļaunākajā gadījumā, to var izdarīt tiesā. Bet nekad nedraudiet darba devējam ar tiesu, it īpaši, nenoskaidrot visos sīkumos, ko jūs saņemsiet. Esiet korekti un rīkojieties saskaņā ar likumu un darba līguma punktiem.
- Neparakstiet nekādus papīrus, kamēr nenoskaidrosiet par ko tur ir rakstīts. Īpaši tas attiecas uz dokumentiem, kurus parakstot, jūs apsiprināt, ka jums nav pretenziju darba devējiem. - Obligāti nododiet lietas citam cilvēkam, nedzēsiet failus un neiznīciniet dokumentus. Esiet apzinīga, bet bez fanātisma: nav obligāti jāatstāj kompānijai savi sakari, idejas un noslēpumi.
- Esiet uzmanīga, nododot lietas. Saņemot visas jūsu idejas, darba devējs var atteikties no savu pienākumu izpildīšanas.
"...Tā notika ar Jolantu. Pēc lietu nodošanas darbiniecei viņa atgriezās pie sarunas par kompensācijām. Taču priekšnieks atbildēja, ka negrasās izmaksāt viņai kompensāciju. Jolanta nesāka rīkot skandālu, vienkārši sāka sarakstīties ar priekšnieku pa e-pastu. Vēstulēs viņa atsaucas uz konkrētiem likuma pantiem un norādīja iespējamo seku variantus darba devējam, gadījumā, ja viņš atteiksies maksāt. Tas nostrādāja, un viņa izradās bija vienīgā, kura saņēma kompensāciju šajā firmā.”


3. Kā atgūties un pārdzīvot stresu?

Pat ja jūs pienācīgi šķiraties ar darba devēju, nevar apgalvot, ka grūtības beidzas. Vairums gadījumos tās tikai sākas. Pēc psihologu pētījumiem, katrs cilvēks, kuru atlaiž no darba, iziet trīs posmus:

- aizvainojuma;
- optimisma;
- apātijas stadija.

Aizvainojums

Aizvainojuma stadija sākas tad, kad jums paziņo par atlaišanu. Šķiet, ka ierastā dzīve sabrūk. Jūs sākat rakties sevī vai meklēt vainīgos. Šķiet, ka pasaule nav taisnīga, un gribas atriebties. Galvenais šajā posmā - saglabāt pašpārliecinātību un atrast plusus notiekošajā situācijā.

Īstenībā, mūsu dzīvē nekas nenotiek vienkārši. Jūs varēja atlaist dažādu, tai skaitā no jums neatkarīgu, iemeslu dēļ. Jebkurā gadījumā, tā ir zīme, ka pienācis laiks mainīt savu dzīvi. Tā ir zīme, ka ir laiks ieskatīties sevī un uzstādīt jaunus mērķus. Tā ir zīme, ka ir laiks kam labākam priekš jums. Paskatieties uz savu dzīvi kopumā un jūs sapratīsiet, ka dzīvojat ne tikai tādēļ, lai strādātu. Sastādiet kopsavilkumu, aprakstiet tajā visas savas labākās puses, panākumus, to, ko jūs iemācījāties pa šiem darba gadiem. Tas palīdzēs jums saglabāt pārliecību par sevi. Izpētot piedāvājumus darba tirgū, nosakiet sev jaunu augstāko cenu - jūsu profesionālisms taču ir izaudzis! Karjeras mērķis ir nevis kāds amats, bet cēlonis, kāpēc mēs gribam aizņemt šo amatu. Zinot to, ir vieglāk nepieķerties vienam mērķim. Atlaišana itin bieži dod mums iespēju atrast savu aicinājumu.

"...Pēc atlaišanu rindas un sarunas ar psihologu Marta saprata, ka viņa vienkārši nodarbojas ar lietām, kas nav viņai piemērotas. Priekšnieka amats, kuru viņa tik cītīgi centās ieņemt un no kura tika jau otro reizi atlaista, izradījās prestižs kāpiens karjerā, bet nederīgs viņai. Izanalizējot situāciju, viņa saprata, ka ir gatava patstāvīgam darbam, un riskēja uzsākt savu biznesu. Viņa ne reizi to nenožēloja un ar pateicību atceras darba devējus, kuri viņu atlaida."

Optimisms

Optimisma stadija sākas tad, kad jūs jau esat mierīga un gatava jauna darba meklēšanai. Šajā laikā ejiet uz pārrunām, sūtiet savu CV, lasiet sludinājumus. Šīs periods ilgst ap trim mēnešiem.
Labāk uzreiz sākt jauna darba meklēšanu (protams, ja negribas atpūsties). Pastiprināta darba meklēšana palīdzēs jums neatradināties no saspringtā pilnas darba dienas režīma.
Nevar iet uz pārrunām, ja jūs vēl esat aizvainota vai nikna uz iepriekšējo darba devēju, citādāk jūsu noskaņa var jums traucēt. Ja jūs vēl dusmojaties, vajag atpūsties un nomierināties. Ja triju mēnešu laikā jums ir izdevies atrast darbu, tad ar to atlaišanas posmi jums ir beigušas. Bet, ja tas nav noticis, ir iespēja zaudēt pašpārliecību un krist apātijā.

Apātija

Apātiju raksturo finanšu grūtību rašanās un pazeminājušās prasības darbam.
Diemžēl, nomākts un ilgi nestrādājošs darba meklētājs rada potenciālajam darba devējam neuzticību. Paliekot depresijā, atrast darbu kļūst arvien grūtāk. Ja pozitīvas pārmaiņas nenotiek, var galīgi krist fatālismā un samierināties ar savu nelaimīgu likteni.

Lūk, daži ieteikumi, kā pārvarēt šo sarežģīto posmu:
- Ja jūs nevarat atrast darbu, piekrītiet vismaz īslaicīgam darbam, sāciet piestrādāt šur tur. Starp citu, tas bieži vien arī pārvēršas par biznesa pamatu. Dzīve ir ļoti gudra un tajā nekas nenotiek tāpat vien – viss nāk par labu, ja mēs to tieši tā uztveram un uzticamies dzīvei. - Paskatieties uz darba zaudēšanu, kā uz labu iespēju atklāt sevī jaunas intereses un talantus. Galvenais ir apslāpēt emocijas un saprast, ka mēs dzīvojam nevis darba dēļ, bet gan sevis dēļ, tā ir vēl viena likteņa zīme, lai saprastu sevi. - Izanalizējiet to, kas notika, bet tikai no tā viedokļa, ko labu jūs no tā ieguvāt. Uztveriet šo gadījumu nevis kā šķērsli, bet kā iespēju. - Padomājiet, kādas no jūsu prasmēm prasa attīstību sekmīgākai iekārtošanai darbā. Ja ir nepieciešams, izejiet apmācības vai kursus. Kursi ir laba iespēja paskatīties uz sevis no malas un saprast, ko tieši vajag mainīt. - Uzstādiet jaunus mērķus, skaidri aprakstiet vēlamo rezultātu un nosakiet attīstīšanās zonu Sastādiet mērķa sasniegšanas plānu. Sāciet to īstenot. - Apgūstiet prezentēšanas iemaņas. Ļoti bieži vislabākie profesionāļi neprot sevi pareizi prezentēt un tāpēc nesaņem darba piedāvājumus.


4. Kā novērst atlaišanu?

Mūsu ātri mainīgajā pasaulē nevar cerēt uz to, ka jūs visu mūžu strādāsiet pie viena darba devēja. Darbam ir jābūt tikai instrumentam jūsu mērķu īstenošanā. Kādu tieši – to jūs noteiksiet pati.

Lūk, daži ieteikumi, lai nekļūtu par kandidātu uz atlaišanu, bet, ja tas ir noticis, būtu absolūti pārliecināta par rītdienu.


- Kļūstiet par nozīmīgu un neaizvietojamu speciālistu. Tas nozīmē, ka ar savu darbu jūs esat spējīga apmierināt darba devēja pamatprasības. Tādēļ esiet vienmēr lietas kursā par pēdējām izmaiņām kompānijas biznesa situacijā. Pastāvīgi celiet savu kvalifikāciju, profesionālās un psiholoģiskās iemaņas.
- Izpētiet prasības vēlamā amata kandidātiem un plānojiet savu attīstību saskaņā ar šīm prasībām.
- Iezīmējiet mērķus, plānojiet to sasniegšanu. Jūsu dzīves plānā ir jābūt ne tikai darbam, bet arī personīgiem mērķiem. Mērķiem ir jābūt ne tikai īstermiņa, bet arī ilgtermiņa. Labāk, ja jums ir nozīmīgi mērķi dažādās dzīves sfērās, un jūsu dzīve nav ierobežota tikai ar darbu.
- Vienmēr esiet lietas kursā par to, kas notiek darba tirgū: periodiski vērtējiet savu kvalifikāciju un vērtību, paaugstinot to.

Un pats galvenais: izrādiet iniciatīvu pati, nevis gaidiet, kad jums kāds ko piedāvās.

Ņemiet dzīves vadību savās rokās, un tad nekas neizsitīs jūs no sliedēm!


Ielādēja:anonymous
Vidējais vērtējums:
Daudzums


lienaliepa
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (15)
[17.10.2009 - 15:21]
ja bi prosto sjelabi plitku weklada...vdj wekolad pomagajet stres snjatj...zna4et vsjo uladeca-znaju naivno!


zakjis
Lietotājs offline sievieteŪdensvīrs
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (33)
[02.07.2009 - 13:10]
Tiešām sāpīgs temats!!! Labāk par to daudz nedomāt.


otina
Lietotājs offline sievieteMežāzis
Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
[16.06.2009 - 09:26]
Ui sāpīgs temats, daudzi taču dabū no atlaišanas gan psiholoģiskas, gan garīgas problēmas visai dzīvei. teorija nepalīdzēs, klad kreditori pie mājas klauvē.

Kad tad- ja ne tagad? Kas tad- ja ne es?

Lapa: [1]
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

Lietotāju galerijas


favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
SC-1403893 35.40 LVL SC-43416 39.00 LVL SC-44990 1.10 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | DISTANCES LĪGUMS TE | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2024

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist