Ielogoties ar Facebook pasi
Vērsis clock Šodien ir 25. Aprīlis 13:40:30


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[6] Apmeklētāju kopā[10512]

Uz zoba! Pāreja uz cieto ēdienu (No dzimšanas līdz 6 mēnešiem)

Neskatoties uz agro vecumu – katrs mazulis ir spilgta individualitāte, ar rakstura īpatnībām, kas formējas ar pieaugušo palīdzību, kuri atrodas blakus mazulim. Mazuļa iemaņu un pieradumu formējums pilnībā ir atkarīgs no pedagoģiskām spējām, un vecāku, vecmāmiņu un vectētiņu pacietības. Un neskatoties uz nevainojamu audzināšanu, gādību un uzmanību, nereti mazuļi mūs pārbauda, izraisot ne mazums uztraukuma. Pie viena no tādiem trauksmainiem momentiem attiecas jautājums, kā bērnu pirmos dzīves gadus iemācīt ēst cieto ēdienu. Pamēģināsim saprast iemeslus mazuļa atteikumā pāriet no ierastās šķidrās vai pusšķidrās barības uz cieto (gabaliņiem), un dotās problēmas iespējamos risinājumus.

No kāda vecuma bērnam var piedāvāt cieto ēdienu?

Pirmajos dzīves mēnešos mazulis saņem krūts pienu (vai tā aizstājēju), un kopā ar to arī visas nepieciešamās uzturvielas. Šajā periodā bērniem ir izteikti tā saucamie iedzimtie refleksi, vispirms – zīšanas, kā arī aizsardzības reflekss - „izstumšanas”: bērna mutē nonākot cietiem vai lieliem ēdiena gabaliņiem, bērns automātiski izstumj svešķermeņus ar mēli, lai neaizrītos. Pie tam vēl ir pietiekami attīstīts vemšanas reflekss (to izraisa mēles saknes kairināšana, piemēram, ar karoti). Vecumā no 4 līdz 6 mēnešiem šie refleksi atslābst, kas arī kalpo par iemeslu papildbarības ieviešanā bērnu ēdināšanā un pakāpeniskas pārejas no šķidras barības uz cietu, no zīšanas procesa – uz košļāšanas procesu.

Tātad, pēc 4-6 mēnešiem ķipars ir spējīgs uzņemt no karotes putrveidīgu barību, bet lūk barību, saturošu kaut nelielus kunkuļus, rekomendē bērnu barības racionā ieviest aktīvā zobu šķilšanās periodā (kā zināms, no 6-7 mēnešiem un ne agrāk). Tieši šis laiks skaitās pats labvēlīgākais. Tādēļ, lai pieradinātu bērnu pie cietākas barības – ķipars reflektoriski stiepj mutē cietus priekšmetus, lai «pakasītu» smaganas. Atļaujas „signālam” pārejai no putras uz barību ar kunkuļiem, tāpat var kalpot mazuļa uzvedības izmaiņas – ja viņš aktīvi sāk interesēties par ēdienu savā un jūsu šķīvī, «diedelē» jūsu ēdienu, bāž mutē un kožļā karoti, plati atver muti ēšanas laikā, nezīž ēdienu no karotes, bet noņem ar augšlūpu un cenšas košļāt.

Pie barības gabaliņu izmēra atbilstības principa, dažādām vecuma kategorijām - stingri pieturas rūpnieciskā konservu ražošana bērnu pārtikā. Tā sakņu biezeņi pēc sasmalcināšanas pakāpes dalās uz homogenizētiem (bērniem no 4-4,5 mēnešiem) un rīvētiem (bērniem vecākiem par 6 mēnešiem). Gaļas biezeņi iedalās uz homogenizētiem (daļiņu izmērs līdz 0,3 mm; paredzēti bērniem no 6-7 mēnešiem), biezeņveidīgiem (daļiņu izmērs līdz 1,5 mm; iesaka bērniem no 7-8 mēnešiem), rupji samaltiem (daļiņu izmērs līdz 3 mm; paredzēti bērniem no 9-12 mēnešiem).
Smalcināšanas pakāpe zivju biezeņiem: biezeņveidīgiem (daļiņu izmērs līdz 2,5 mm; bērniem vecākiem par 8-9 mēnešiem) un rupji sasmalcinātiem (daļiņu izmērs līdz 4 mm); bērniem no 11-12 mēnešiem.

Lietot cieto ēdienu produktus ar gabaliņiem (piemēram, gaļu vai zivi) mazulis varēs tad, kad viņam būs pietiekams zobu skaits, kā zināms, 12 mēnešos un vecākam. Piena zobu pilnīga šķilšanās notiek ap 2 gadiem.

Bērna uztura sagatavošanai mājas apstākļos centieties pieturēties pie sekojošām rekomendācijām.

  • Lai saņemtu homogenizēto biezeni: novārītus dārzeņus un gaļu izlaiž divreiz caur gaļasmašīnu, pēc tam pēc sakņu novārījuma vai piena pievienošanas sakuļ blenderī. Pēc tādas procedūras sanāk homogēna masa.

  • Rīvētus dārzeņus gatavo: novārot tos ar tālāku rīvēšanu uz smalkas rīves vai vienreizējas izlaišanas caur gaļas mašīnu, pēc tam pievieno dārzeņu novārījumu un samaisa līdz iegūst biezeni.

  • Lai sanāktu biezenis ar gabaliņiem (līdz 1,5 mm), gaļu pietiek izlaist vienreiz caur gaļasmašīnu, bet pēc tam pārmaisīt ar blenderi, bet lielāku gabaliņu iegūšanai pietiek izmaisīt samalto gaļu ar dakšu.

  • Rupji samalto biezeni var iegūt sadalot gaļu vai zivis pa šķiedrām (atšķelt ar rokām vai saspiest ar karoti, bet turpmāk sīki sagriezt pretēji šķiedrai. Pēc tam pievienot dārzeņu novārījumu vai vārītu pienu (maisījumu), bet lai iegūtu gaļas - zivju biezeni, pievienot sarīvētus dārzeņus, un samaisīt nelielā ātrumā mikserī.

    Pēc kādiem principiem bērns var atteikties no cietas barības ar gabaliņiem?

    Izejot no iepriekš minētā – tā ir barības gabalu izmēru neatbilstība bērna vecumam. Visdrīzāk, jūsu mēģinājums agri (līdz 5-6 mēnešiem) dot barību ar kunkuļiem būs neveiksmīga, tā kā šajā vecumā bērniem vēl nav beidzies zīšanas reflekss, un automātiski nostrādā aizsardzības refleksi. Bērns vēl nav spējīgs noņemt ēdienu no karotes, kur nu vēl košļāt.

    Ja mazulis sasniedzis 6 mēnešu vecumu, viņam šķiļas zobiņi, viņš izrāda interesi ēdienam, traukiem, bet ēdiena uzņemšanā ar gabaliņiem tiek pavadīta ar atteikumu, tās izstumšanu no mutes, nesatraucaties – dienu no dienas atkārtojiet savus mēģinājumus. Ne katrs jauns ēdiens (piemēram, dārzeņu biezenis) patīk bērniem, bet, lai to tomēr sāktu ieviest racionā, vajadzīgi daudzi mēģinājumi. Attiecieties pret to ar pacietību – bērnam ir vajadzīgs laiks, lai pierastu pie jaunām izjūtām. Nekādā gadījumā neuzsāciet vardarbīgas darbības, nelieciet mazulim ēst ar varu - tas nenovedīs ne pie kā laba, bērnam tikai nostiprināsies negatīva attieksme pret jaunu produkta konsistenci un uz ēšanu kopumā. Daudzi bērnu psihologi piedāvā „personīgā piemēra” variantu: pirms sākt barot bērnu, paši apēdiet pirmo karoti no viņa šķīvja, visādi notēlojot baudu, rādot, cik tas ir garšīgs. Visas kustības izdariet lēnām un izteiksmīgi, lai bērns paspētu aplūkot.

    Bērns var atteikties no cietas barības ēšanas no karotes, ja šī darbība viņam ir saistīta ar nepatīkamām asociācijām, piemēram, jūs dodat zāles no tās pašas karotes. Tādēļ pacenšaties, dodot zāles, īstenot maz patīkamas manipulācijas (aplūkot zobiņus un pārējo) ar citiem priekšmetiem.

    Atteikums ēst cieto barību, un vemšanas reflekss var izsaukt nepareiza barošanas tehnika, kā arī ķiparam nepiemērots karotes izmērs. Dziļa karotes ievadīšana mutē, tās lielais apjoms var novest pie mēles saknes sakairināšanas, kas noteikti izsauks vemšanas refleksu. Šīs izjūtas ir galēji nepatīkamas ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Nepieļaujiet vemšanas refleksa un negatīvu asociāciju «nostiprināšanos» mazulim, ievērojot pareizu barošanas tehniku: karotei ir jāskar mēles galiņš vai tās vidus. Sekojiet tam, lai karote, ar kuru jūs barojat bērnu, būtu neliela izmēra garumā, platumā un dziļumā (apjoms ir 2,3-3 ml).

    Negatīva bērna attieksme pret cieto barību var būt izsaukta ar to, ka jūs pārāk ātri ieviešat jaunus produktus, strauji palielinot cieto daļiņu apjomu. Nesteidzieties, cenšaties pieturēties pie ārsta rekomendācijām uz barības ievadīšanas termiņiem, apjomiem un konsistenci. Momentā pie cietās barības ieviešanu racionā, bērnam jau ir parādījušies savas garšas tieksmes, sāciet ieviest mazas daļiņas no tiem produktiem, kuri viņam patīk, pievēršot uzmanību mazuļa pašsajūtai un individuālai produktu panesībai. Atceraties, ka jūsu mazulis ir personība, kas necieš vardarbību, un ka, lai iepazītos ar ko jaunu, viņam ir vajadzīgs laiks.

    Un laikam, pats nopietnākais cēlonis kāpēc bērns atsakās no cietas barības – tā ir slikta pašsajūta vai medicīnisku problēmu esamība. Ja visi jūsu mēģinājumi ieviest daudz cietāku barību bērna barošanas racionā bija pareizi, bet nevainagojās ar panākumiem un mazulis kā agrāk atsakās no «jauna» ēdiena, iespējams, nepieciešams pakonsultēties ar speciālistiem (neirologa, gastroenterologa) lai izslēgtu patoloģiju, kas traucē uzņemt cieto barību. Iespējams, bērnam būs nepieciešama ārstēšana un ārsta novērojums. Ja jūsu bērns ir pilnībā vesels, bet tomēr turpina niķoties – attiecieties pret viņa rakstura īpatnībām ar pacietību. Jums viss izdosies!


  • Tulkojums: Kleoo redakcija
    Ielādēja:anonymous
    Vidējais vērtējums:
    Daudzums


    kristjiks
    Lietotājs offline sievieteDvīņi
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
    [27.06.2011 - 17:55]
    Ko Tu neteiksi. (hmm)  A whole new world for me! (hey)  

    Nav nepareizu atbilžu. Ir tikai nepareizie jautājumi!


    cubinators
    Lietotājs offline sievieteDvīņi
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (39)
    [20.11.2009 - 21:40]
    es arī to esmu pamanijusi, jo jatrāk tas izskatās uz šķīvja, jo bērniņš labprātāk ņammāt (yes)

    cuburubu


    trallala
    Lietotājs offline sievieteLauvaEsmu laimīga māte
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
    [10.07.2009 - 12:48]
    labs raksts
    ļoti noderēja daži padomiņi,ko arī izmantošu,kad sākšu piebarot savu mazo ķiparu (cap)
    un piekrītu tutitei par interesanti pasniegtu barību (eyes)

    do re mi.....


    Baibucix
    Lietotājs offline sievieteAuns
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (38)
    [03.07.2009 - 18:52]
    "Atteikums ēst cieto barību, un vemšanas reflekss var izsaukt nepareiza barošanas tehnika, kā arī ķiparam nepiemērots karotes izmērs" - šito es zinu, pati netīšām uz viena bēbīša izmēģināju vēl pirms šī raksta izlasīšanas (bet attieksme pret gaļu, ar ko toreiz baroju, viņam nemainījās tik un tā - ļoooti garšoja un garšo joprojām).

    ;)


    Piki
    Lietotājs offline sievieteLauvaIr sameklēta otra pusīte
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! (34)
    [21.06.2009 - 07:30]
    tutite, piekrītu. (yeah)

    Amor vincit omnia.


    tutite
    Lietotājs offline
    Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!! Šī funkcija ir pieejama tikai reģistrētiem lietotājiem!!!
    [18.11.2008 - 00:25]
    ja interesanti pasniedz cieto barību, tad gandrīz 100% varu apgalvot, ka ēdīs (meat)

    Lapa: [1]
    Pievienot komentāru
    Dārgās lasītājas!!!
    Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
    Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

    favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
    jautras idejas svētkiem
    SC-41514 22.70 LVL SC-24130 33.80 LVL GO-PF-TPGO 2.10 LVL
    Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | DISTANCES LĪGUMS TE | Reģistrēties

    Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

    © Marki Group, 2006-2024

    Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist