Ielogoties ar Facebook pasi
Vērsis clock Šodien ir 25. Aprīlis 09:01:29


Kleoo monētas Kleoo monētas Apmeklētāji online Apmeklētāji online Jubilāres!!! Jubilāres!!!
Kleoo E-VEIKALS

FORUMS BLOGS
LAT   RUS

Meklēšana
Neizlasītās tēmas

Komentāri[0] Apmeklētāju kopā[12145]

Viss par bērna attīstību: vienpadsmitais mēnesis

Vienpadsmitais mēnesis ievieš savus labojumus un tam piemīt savas neatkārtojamās īpašības. Pirmām kārtām, palielinās bērna aktivitāte, kas izpaužas patstāvīgumā - elementu parādīšanā. Elementārā patstāvība ir bērna psihiskās attīstības nepieciešamība un nosacījums. Protams, joprojām svarīgās ir attīstības vadošās līnijas, bet tagad pirmajā vietā izvirzās kustības un runas attīstība: notiek staigāšanas, veidošanas, sagatavošanas posms un parādās pirmo vārdu sākumi. Jaunais ir tieši elementārā patstāvība, kas parādās bērna mēģinājumos noturēties kājiņās un izdarīt dažus soļus bez vecāku palīdzības, bez balsta palīdzības. Šī māka ir – fundamentālā. Tā ir cilvēka spējas sākums un pamats - pārvietoties vertikālajā stāvoklī, tikai ar diviem balsta punktiem – kājām. Interesanti vērot, kā bērniņš pilda šīs darbības. Lūk, mazulis ceļas no sēdoša stāvokļa, iztaisnojas un stāv bez balsta.

Balansē ar rokām, dara 2 – 3 soļus (pārkāpšanās) uz priekšu un maigi nolaižas uz grīdas, meklējot balstu, vai arī nokrīt uz mīkstās vietas.

Kāpēc tad mazulim tik grūti ir tas, kas pieaugušajam liekas viegli un vienkārši? Tas ir saistīts ar to, ka bērnam nav attīstīta līdzsvara sajūta, nav pietiekamās kustību koordinācijas. Mazuļa smadzenes turpina intensīvi attīstīties, „nogatavoties”, tā ir smadzenītes – nodaļa, kas atbild par kustību koordināciju un kustības aktiem (ķermeņa atrašanos telpā). Smadzenīšu attīstošā funkcija ir saistīta ar paša bērna kustību aktivitāti. Piekrītiet, bērna vietā var kaut ko izdarīt, piemēram, salasīt bumbiņas kastē, iebāzt kubiciņus caurumos, bet iemācīties staigāt mazulim vajag pašam.

Vairākkārtējo vienu un to pašu darbību atkārtošanas procesā - bērniņš meklē sava ķermeņa smaguma centru , lai noturētos vertikālajā stāvoklī. ŠIE mēģinājumi attīsta viņa vestibulāro aparātu, kustību koordināciju. Bērns praksē, ceļoties un krītot, iepazīst gravitācijas likumus. Var izteikties citādi: caur ērkšķiem nāk uz zvaigznēm. Mazulim arī ir grūti apgūt līdzsvaru staigājot, kā pieaugušajam iemācīties balansēt uz drāts. Protams, tas ir figurālais salīdzinājums, jo agrai bērnībai ir sava neatkārtojama - „kontūru iezīmēšana”, kas ir saistīta ar bērna centrālās nervu sistēmas intensīvo attīstību, visu kustību veidu, pirmo iemaņu un prasmju apgūšanas procesā.

Lūk, kāpēc mazulis iemācīsies stāvēt bez balsta tikai dažas sekundes un izdarīs savus pirmos patstāvīgus 2 -3 soļus tikai 11.mēneša beigās.

Pieaugušajiem ir nepieciešams palīdzēt mazulim. No vienas puses, nodrošināt viņa patstāvību, no otras - prasmīgi pasargāt, nodrošināt mazuli. Nevajadzētu pieļaut bērna krišanu atmuguriski vai uz priekšu. Piezemināšanas uz dibena – ir pati nevainīgāka viņam. Krītot uz aizmuguri, mazulis riskē sasisties ar galvu. Neprotot balstoties uz rokām, krītot uz priekšu, bērns riskē sasists degunu.

Otrā, svarīgāka bērna attīstības līnija šajā periodā – runāšana. Ko jaunu ienesis tajā 11. dzīves mēnesis?

Jūs pamanīsiet, ka mazulis sāka izdot tādas balss skaņas, kuras agrāk viņam neizdevās. Bērniņš it kā eksperimentē, lietojot pazīstamās skaņas dažādos savienojumos. Bērns it kā trenē SAVU artikulāciju – protams, ka neapzināti, un ieklausoties pašam sevī – gūst baudu no šīs atkārtošanās.

Vēl viens 11.mēneša jauninājums var būt spēja runas atdarināšanai. Tagad bērns līdz ar pieaugušajiem, momentā atkārto dzimtās valodas skaņas un arī daudz vieglāko vārdu – apzīmējumu atskaņošanu (piemēram, „av – av” – sunītis, „ga – ga” – pīlīte, „kis – kis” – kaķis utt.)

Labi, ka katrs priekšmets (mantiņa), kas piesaista mazuļa uzmanību, vecāka lūpās iegūst savu nosaukumu. Tad jūs pamanīsiet, ka mazulis ir „gatavs” iegaumēt tos. Bez tam, viņam parādās pirmie vienkāršie apkopojumi. Izdariet sekojošo eksperimentu. Atlasiet dažas dažādas lellītes, nolieciet tās bērna redzeslokā, apvienojot ar citām mantiņām. Tad uzdodiet mazulim jautājumu: „Kur ir lellīte? Kur ir le-le?”. Nesteidzieties, dodiet bērnam orientēties, atkārtojiet jautājumu lēni. Bērns parādīs uz savu lellīti. „Kur vēl ir le-le?” – uzdodiet otro jautājumu. Ja apkopojums bērnā saprotamā valodā izveidojas, viņš parādīs jums arī uz citām lellēm. Tā viņš atšķirs arī citus pazīstamus priekšmetus.


Tlkojums: Kleoo redakcija
Materiāls: www.materinstvo.ru
Ielādēja:anonymous
Vidējais vērtējums:
Pievienot komentāru
Dārgās lasītājas!!!
Lai saņemtu iespēju pievienot savus komentārus tekstiem, forumiem, receptēm, kā arī iegūt pieeju visiem Kleoo rakstiem un forumiem, piedalīties konkursos, vinnēt vērtīgas balvas, draudzēties ar citām Kleoo lasītājām un apmainīties ar jaunumiem privātā sarunā, ka arī izmantot visas Kleoo priekšrocības, Jums jābūt reģistrētam lietotājam. To jūs varat izdarīt ŠEIT.
Ja Jūs jau esat piereģistrēts lietotājs, Jums jāievada savi dati, tam speciāli paredzētā vietā.

favorites Pievienot Kleoo.lv favorītos
jautras idejas svētkiem
ST-R18909 2.10 LVL TT-RAIN-CANDLE-RAIN 6.10 LVL GO-93939 3.80 LVL
Galvenā lapa | Kontakti | Reklāma | DISTANCES LĪGUMS TE | Reģistrēties

Informācijas izmantošana atļauta citos portālos tikai izmantojot aktīvu saiti www.Kleoo.lv (bez rel=nofollow attributa), tieši pirms vai pēc raksta

© Marki Group, 2006-2024

Mūsu portāls izmanto sīkdatnesVairāk informācijas Piekrist