www.kleoo.lv
Nov 15 2009
Pēdējais blogos >> Veselība >> litucis

Kā ziemā nesaslimt?



Sāc ar pozitīvu attieksmi pret dzīvi
Starp tavu garīgo un fizisko pasauli saikne ir daudz ciešāka, nekā spēj iedomāties. Tiklīdz tu padodies negatīvām domām, iegrimsti depresijā vai, tieši otrādi, nepārtraukti satraucies, tavs organisms kļūst arvien vājāks. Taču labs garastāvoklis, kura laikā jūti emocionālu pacēlumu, iekšēju līksmi, drošības izjūtu, ir neatņemams komponents visa organisma vienotās sistēmas stiprināšanai. Emocionālie faktori spēj būtiski ietekmēt imūnsistēmas darbību. Pastāvīgs stress, saspringtas attiecības tieši ietekmē fizisko pašsajūtu un veicina hroniska noguruma rašanos. Tā dēļ organisms kļūst daudz uzņēmīgāks pret slimībām.

Fakts
Vienmēr atceries: ja tikai tu gribēsi, viss noteikti beigsies labi! Un tavas garastāvokļa maiņas ir normāla parādība un agri vai vēlu pāries!

Ēd veselīgi
Tas nozīmē ēst to, ko organisms prasa. Ja gribi šokolādi, ēd to. Ja bezgala kārojas cepta zivs, ideāli, šis produkts ir ļoti labs olbaltumvielu avots. Piebremzēt vajadzētu ar ātrajām uzkodām. Atceries, ka pilnvērtīgs uzturs stiprina organisma vispārējo veselību un nodrošina arī sekmīgu imūnsistēmas darbību.

Īpaši veselīgi produkti
• Graudaugi, rieksti, augu eļļa (E vitamīns)
• Citrusaugļi, ogas, saldie pipari, pētersīļi (C vitamīns)
• Gaļa, zivis, dārzeņi, īpaši ķiploki (selēns)
• Oranžie un lapu dārzeņu (beta karotīns)
• Ogas un citrusaugļi (bioflavonoīdi)

Šīs bioloģiski aktīvās vielas darbojas šūnu molekulārajā līmenī, tām piemīt ne vien bioķīmiska, bet arī bioenerģētiska iedarbība, vienkāršākiem vārdiem — šīs vielas spēj enerģētiski sakārtot šūnu pašos tās pamatos. To nezinot, bieži vien tiek grēkots, slimības simptomu gadījumā tūdaļ ķeroties pie zālēm. Mākslīgie preparāti ir beigti preparāti, tie, salīdzinot ar dabiskajiem, iepriekš minēto paveikt nespēj un ir nepieciešami tikai kā glābēji krīzes situācijā. Organismam jācenšas palīdzēt attīrīties un neliegt atveseļoties dabiskā ceļā. Piemēram, saaukstēšanās gadījumā pirmajā dienā labāk ļaut imūnsistēmai pašai aktivizēties, jo šādas slimības organisma aizsargmehānisms lielākoties uzveic pats, nevis uzreiz ķerties pie zālēm. Šajā laikā vajag papildus lietot imunitāti stiprinošus dabiskus preparātus un lietot daudz ūdens, lai organismam būtu vieglāk atbrīvoties no kaitīgajām vielām.

Dzer daudz tīra ūdens
Organismam visvairāk piemērots tas, kas ir dabisks. To var attiecināt arī uz svarīgu eksistences elementu — ūdeni. Vislabākais ir avota ūdens, jo tas ir dzīvs, tam piemīt bioenerģētiskas īpašības. Krāna ūdens nav dzīvs, pēc tā attīrīšanas enerģētiskās īpašības ir ievērojami zudušas. Līdzīgi var skaidrot atšķirību starp svaigi spiestām augļu sulām un tām, kas tapušas, sulu koncentrātu papildinot ar ūdeni. Bioloģiski krietni vērtīgākas ir svaigi spiestās, jo tās satur dzīvās šūnas, kas organismam spēj piegādāt enerģētiskos vitamīnus.

Fakts
Svarīgs uzturvielu avots ir augļi un dārzeņi, tie ir bagāti ar organismam nepieciešamajām šķiedrvielām un vitamīniem. Dārzeņus un sakņaugus ir svarīgi pareizi sagatavot — viegli izsutināt vai apcept tā, lai nezustu vērtīgās vielas. Taču uzskats, ka svaigi augļi un dārzeņi ir vērtīgāki par apstrādātiem, nav piemērojams visos gadījumos. Piemēram, ir izpētīts, ka, viegli apcepot tomātus, antioksidanto vielu daudzums tajos paaugstinās.

Esi aktīvs, sporto
Esam pārliecināti, ka tev nav nepieciešamības atgādināt par sportošanu, jo šķiet, ka lielākā daļa Latvijas jauniešu ir aizrāvušies ar kādu sporta veidu. Ja pašlaik aktuālās slēpes vai sniega dēļi tevi neinteresē, ir vērts padomāt par aerobikas, jogas vai varbūt deju studijas apmeklējumu. Ļoti svarīgi, lai tev patiktu un interesētu tas, ko tu dari. Optimāla fiziska slodze veicina imūnvielu izstrādāšanos un palīdz organismam cīnīties ar nelabvēlīgajiem vīrusiem un mikroorganismiem, līdz ar to ievērojami samazinot risku saslimt ar dažādām kaitēm. Būs pietiekami, ja divas trīs reizes nedēļā pa stundai veltīsi fiziskajām aktivitātēm. Turklāt sportošana ne tikai stiprina tavu organismu, bet arī mazina stresu.

Valkā ērtu apģērbu
Tev jāmēģina atrast balanss starp pārāk plānu un pārāk siltu apģērbu — nepārtrauktas temperatūras maiņas, protams, var iedarboties arī labvēlīgi, taču tikai tādā gadījumā, ja tu to dari ar pareizu pieeju. Piemēram, regulāri pastaigājies svaigā gaisā, izvēlies dažādas ūdens procedūras — ūdenspeldes, kontrastdušu (pārmaiņus siltu un aukstu ūdeni), norīvēšanos ar vēsā ūdenī samitrinātu dvieli (ejot vannā, ieteicams tajā iepilināt aromātisko eļļu ar antiseptisku iedarbību, piemēram, tējas koka, lavandas, eikalipta vai priežu skuju eļļu) — vai ej pirtī. Tādos gadījumos tā ir norūdīšanās, kas palielina organisma izturību pret temperatūras svārstībām, sniedz tonizējošu efektu un līdz ar to stiprina arī imūnsistēmu cīņai pret uzmācīgajām vīrusu baktērijām. Taču gadījumā, ja par norūdīšanos sauc pārāk plāna apģērba valkāšanu vai, gluži otrādi, izvēlies pārāk siltas drēbes, zini, ka mijiedarbībā ar caurvēju tava veselība tiek nopietni apdraudēta.

Fakts
Karsējoties pirtī vai saunā, ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 38, 39 grādiem, un organismā tiek nonāvēts ievērojams daudzums nevēlamo mikroorganismu, tajā skaitā vīrusu baktērijas. Principā šī metode ļoti līdzinās organisma darbībai, kad tas pretojas vīrusu ietekmei — uzmācoties slimībai, paaugstinās ķermeņa temperatūra un tādējādi tiek iznīcinātas nevēlamās baktērijas.


Ielādēja: litucis