www.kleoo.lv
Nov 23 2009
Pēdējais blogos >> Bērni >> rozite

Dārgo mantu monarhija bērnudārzā


Apģērbs un rotaļlietas ir svarīgas visu mūžu, atšķirība tā, ka ar gadiem mainās rotaļlietas, spēļu mašīnas nomaina īstās.

Tāpēc centos uzzināt, kāda attieksme pret apģērbu un rotaļlietām ir bērnudārzā. Izrādās, jau pirmsskolas iestādē bērni ļoti labi prot novērtēt, vai otram drēbes pirktas jaunas veikalā, vai ir tā saucamās humpalas. Kā atzina kādas pirmsskolas iestādes skolotāja, esot gadījumi, ka ar bērniem, kuri sliktāk apģērbti, citi negrib iet pārī dejot vai pastaigā. Satraucot arī dažu vecāku attieksme pret bērnu ģērbšanu. Domājot par to, lai bērnam mugurā būtu modernas drēbes, nepamanot, vai tās piemērotas ikdienai.

"Bērniem mugurā īsas vējjakas, zem tām īsi džemperīši, topiņi. Džinsa bikses ar pazemināto jostas vietu. Bērns laukumā ir kustībā, liecas, pastiepjas uz augšu, rezultātā muguriņa un vēders ir pliki. Gadās, ka bērnu atved ar mašīnu, viņam līdzi nav cimdu, arī garās bikses aizmirstas, bet bērni taču dodas ārā pastaigā," stāsta skolotāja, kura lūdza savu vārdu un pirmsskolas iestādi neminēt.

Svarīgas ir rotaļlietas. Arī par tām ir vairāki novērojumi. Satraukumu radot tas, ka daudziem bērniem rotaļlietu ir ļoti daudz, tādēļ zūd saudzīga attieksme pret tām. Uz dārziņu līdzi tiekot dotas arī dārgas rotaļlietas, jo bērns tā grib. Un ne reti rodas konfliktsituācijas, ja manta tiek sabojāta.

"Vēl satrauc tas, ka zēniem tiek pirktas Ķīnā ražotās rotaļlietas, kas ir dažādu multeņu varoņispaidermeni, betmeni un visādi citādi multeņu briesmoņi. Pirmkārt, to kvalitāte ir slikta, ļoti ātri salūst (bet bērnu tas nesatrauc, jo nopirks jau jaunu), otrkārt, šīs multfilmas tomēr kultivē agresiju. Bērns spēlējoties atdarina multenēs redzēto, dauza vienu rotaļlietu pret otru. Spēles laikā skan frāzes: "Es tevi nogalināšu, es tevi iznīcināšu." Reizēm agresija tiek pavērsta arī pret citiem bērniem, jo mazais sevi identificē ar iedomāto varoni. Vēl kāda skumja lieta, proti, ir bērni, kuriem vecāki nevar iegādāties kārotās rotaļlietas, gadās, ka kārotā manta netīšām nokļuvusi bērna skapītī vai kabatā, vai aiznesta uz māju, bet vecāki nemaz nepainteresējas, kur bērns to ņēmis," norāda skolotāja.

Jā, mainās laiki, mainās mode un vērtības. Agrāk cieņā bija tie, kuri spēja sagādāt deficīta preces, tagad it kā viss pieejams, bet tik un tā mantiskais ir pārsvarā garīgajam. Daudzi vecāki aizņemtības dēļ atpērkas ar rotaļlietām, saldumiem, bet bērniem pietrūkst uzmanības un mīļuma.

no: https://www.tvnet.lv/women/life/gimene/article.php?id=5167756


Ielādēja: rozite